Іран збільшив збагачення урану до 60 відсотків — МАГАТЕ

Іран збільшив збагачення урану до 60 відсотків — МАГАТЕ

Іран збільшив збагачення урану до 60 відсотків — МАГАТЕ
AP

Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) підтвердило інформацію про початок збагачення урану до 60 відсотків на ядерному заводі в іранському місті Натанз, де нещодавно сталася аварія.

Про це повідомила агенція Reuters із посиланням на заяву МАГАТЕ.

"Іран почав виробництво UF6 (фториду урану, що використовується для збагачення урану — ред.), збагаченого до рівня 60% U-235, завантажуючи UF6, збагаченого до 5% U-235, одночасно у два каскади центрифуг на експериментальному підприємстві зі збагачення ядерного палива у Натанзі", — йдеться у повідомленні.

Читайте також: Чи вплине аварія на ядерному об’єкті в Ірані на переговори щодо ядерної угоди

При цьому в МАГАТЕ зауважили, що раніше Іран збагачував уран лише до 20%, але це все одно порушувало ядерну угоду, яка обмежує іранську сторону лише 3,67%. Зазначається, що до такого кроку Іран вдався після нещодавнього вибуху на ядерному об'єкті у Натанзі, у результаті якого було пошкоджене обладнання для перероблення урану.

Що передувало

11 квітня на ядерному об'єкті в іранському місті Натанз сталася аварія в системі розподілу енергії. За даними влади країни, цей інцидент не призвів до травм серед персоналу або до забруднення навколишнього середовища. Однак у Дослідницькому центрі іранського парламенту заявили, що цей випадок паралізував здатність Ірану перероблювати ядерні матеріали, оскільки із ладу вийшли понад тисячу центрифуг для перероблення урану, а також була зруйнована наземна енергосистема. 12 квітня Іран повідомив, що пошкоджені центрифуги для збагачення урану замінять на більш досконалі, що підвищить якість збагачення. Представники ж американської розвідки заявили New York Times, що для відновлення процесу збагачення Ірану знадобиться щонайменше дев'ять місяців.

Влада Ірану розцінила аварію в Натанзі як диверсію та акт "ядерного тероризму", звинувативши у ньому Ізраїль. Однак Ізраїль ні підтвердив, ні спростував будь-яку причетність до інциденту, але низка ізраїльських ЗМІ, зокрема Times of Israel, посилаючись на джерела розвідки, повідомили, що за організацією інциденту стоїть кібероперація Моссаду. У МЗС Ірану заявили, що "помстяться" за напад на ядерний об'єкт та оголосили про початок збагачення урану до 60%.

17 квітня іранська влада повідомила про втечу диверсанта, який влаштував вибух на ядерному заводі, та оголосила його у міжнародний розшук.

Що відомо

  • На початку січня 2021 року влада Ірану офіційно попередила МАГАТЕ про намір збільшити збагачення урану до 20%, порушуючи таким чином ядерну угоду між Іраном і світовими країнами.
  • Раніше президент США Джозеф Байден заявив, що має намір повернутися до угоди, яку президент Дональд Трамп покинув два роки тому, за умови, що Іран також повернеться до повного його дотримання.
  • На початку березня 2021 року Іран заявив, що не бачить сенсу зустрічатися для перемовин з США та іншими країнами, залученими до ядерної угоди, доки Штати не знімуть накладені на країну санкції. Водночас США заявили про готовність скасувати обмеження, що суперечать ядерній угоді, однак вимога іранської влади скасувати всі санкції нездійсненна.
  • ЗМІ повідомили про ймовірну причетність Ізраїлю до аварії на ядерному об'єкті в Ірані.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок