Пентагон закупить у Маска термінали Starlink для України

Пентагон закупить у Маска термінали Starlink для України

Starlink
Система супутникового зв'язку Starlink, встановлена в Ізюмі на Харківщині, 25 вересня 2022 року, фото: Getty Images

Пентагон купує термінали та послуги супутникового зв’язку Starlink у SpaceX мільярдера Ілона Маска для використання українськими військовими.

Про це повідомляє Bloomberg з посиланням на Міноборони США.

Термінали, ймовірно, будуть придбані в рамках Ініціативи сприяння безпеці України, яка забезпечує довгострокові безпекові потреби Києва.

"Ми продовжуємо працювати з низкою глобальних партнерів, щоб забезпечити Україні стійкі супутникові та комунікаційні можливості, які їй потрібні», — йдеться в заяві Пентагону. «Супутниковий зв’язок становить життєво важливий рівень у загальній комунікаційній мережі України, і відділ уклав контракт із Starlink на послуги такого типу».

У грудні 2022 року Міноборони, оголошуючи такий пакет фінансування, повідомило, що він надаватиме Україні "термінали та послуги" супутникового зв’язку, але не підтвердило, що компанія Маска отримає контракт.

"Ми продовжуємо працювати з низкою глобальних партнерів, щоб забезпечити Україні стійкі супутникові та комунікаційні можливості, які їй потрібні. Супутниковий зв’язок є життєво важливим елементом у загальній мережі зв'язку України, і Міністерство уклало контракт зі Starlink на надання послуг такого типу", — зазначили у Пентагоні.

Водночас у Міноборони США зазначили, що "з міркувань оперативної безпеки і через критичний характер цих систем" не оголошують подробиці щодо конкретних можливостей, контрактів або партнерів.

Що відомо про роботу систем Starlink в Україні

Система Starlink, якою володіє компанія Ілона Маска SpaceX, може надавати доступ до високошвидкісного інтернету у віддалених місцях. В Україні інтернет Ілона Маска можна використовувати в цивільних та військових цілях.

28 лютого 2022 року до України прибула перша партія станцій супутникового Інтернету Starlink, а вже 19 квітня Starlink розпочав роботу над відкриттям представництва в Україні, повідомив міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.

20 квітня в Україні скасували обмеження на користування інтернетом через термінали Starlink для всіх громадян та юридичних осіб. На період воєнного стану термінали можуть використовувати всі охочі.

14 жовтня 2022 року стало відомо, що компанія Ілона Маска SpaceX попередила Пентагон, що може припинити фінансування надання супутникового зв'язку Starlink в Україні, якщо відомство відмовиться виплачувати десятки мільйонів доларів на місяць. В Офісі президента України зазначили, що Україна знайде рішення, щоб супутниковий зв'язок працював і надалі.

Також Маск заявляв, що Росія "активно намагається вбити" систему супутникового інтернету Starlink в Україні.

Натомість вже 15 жовтня Ілон Маск після низки заяв щодо припинення фінансування систем Starlink в Україні змінив свою позицію, заявивши, що готовий допомагати безкоштовно попри збитки.

До цього газета Financial Times з посиланням на українських високопосадовців написала, що українські військовослужбовці повідомили 7 жовтня про проблеми у роботі системи супутникового інтернету Starlink в зоні бойових дій на сході Харківської області, а також на Донеччині та Луганщині.

На початку лютого 2023 року стало відомо, що американська компанія бізнесмена Ілона Маска Space X обмежила використання Україною супутникового інтернету Starlink. Президентка і головна операційна директорка SpaceX Гвінн Шотвелл на конференції у Вашингтоні зазначила, що ЗСУ не повинні використовувати Starlink як зброю, зокрема керувати за допомогою системи дронами. Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк, закликав компанію визначитися на чиєму вона боці у війни Росії та України.

Віцепрем'єр-міністр, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров 9 лютого повідомив, що зараз в Україні немає проблем з роботою терміналів Starlink.

Наприкінці лютого Федоров повідомив, що українські державні структури використовують близько 42 тисяч терміналів супутникового інтернет-зв'язку Starlink від компанії SpaceX і на супутниковий зв'язок з державного бюджету не витрачають жодної гривні.

На початок