Зеленський прибув до Молдови на саміт Європейської політичної спільноти

Зеленський прибув до Молдови на саміт Європейської політичної спільноти

Володимир Зеленський і президентка Молдови Мая Санду, Молдова, 1 червня 2023 рік
Президент України Володимир Зеленський і президентка Молдови Мая Санду, Молдова, 1 червня 2023 рік. Фото: AP/Andreea Alexandru

Президент України Володимир Зеленський прибув на саміт Європейської політичної спільноти, який проходить 1-2 червня у Молдові.

Відео зустрічі із Зеленським президентка Молдови Мая Санду опублікувала у Twitter.

"Шановний президенте Володимир Зеленський, ми захоплюємося українцями за те, що вони показали неймовірну силу у захисті батьківщини та міжнародного права", — йдеться в дописі Санду.

Вона також зауважила, що Молдова солідарні з Україною та зусиллями Зеленського повернути мир.

"У вас є надійний партнер — Молдова, на якого ви можете покластися", — запевнила Мая Санду.

Перед заходом Володимир Зеленський сказав, що вже обговорив із Санду двосторонні відносини.

"Ми обговорили наші двосторонні відносини та декілька найважливіших інфраструктурних проектів. Я думаю, що в найближчому майбутньому ми підпишемо відповідні угоди", — сказав Зеленський.

Він додав, що Україну мають прийняти в ЄС та до Північноатлантичного альянсу.

"Наше майбутнє в ЄС. Україна готова вступити в НАТО, але ми чекаємо, коли Алянс буде готовий прийняти Україну. Я вважаю, що гарантії безпеки дуже важливі для України та для наших сусідів, через агресію Росії в Україні та потенційну агресію РФ на інші частини Європи", — наголосив президент України.

За його словами, він планує обговорити з партнерами "коаліцію винищувачів" та "коаліцію Patriot".

"Я обговорю з декількома партнерами "коаліцію винищувачів" та "коаліцію Patriot". Це наша нова ініціатива і ми дуже потребуємо її. Також ми обговоримо підтримку для забезпечення поля бою та "мирну формулу", — сказав Зеленський.

Глава держави підкреслив, що війна закінчиться тільки перемогою України.

"Коли ми переможемо, тоді війна і закінчиться. Або Росія може завершити війну раніше, забравши війська на свою суверенну територію", — наголосив Зеленський.

Щодо вступу в НАТО президент сказав, що для цього повинна бути єдність країн-членів Альянсу.

"Я думаю, генсек НАТО Єнс Столтенберг підтримує Україну в Альянсі, коли я мав особисту зустріч з ним. Але всі знають, що для цього рішення має бути повна єдність країн-членів НАТО. Ми працюємо над цим", — підкреслив Зеленський.

Президентка Молдови Мая Санду підтвердила, що обговорила із Володимиром Зеленським двосторонні відносини та інші проекти.

"Ми обговорили двосторонні відносини, обговорили спільні інфраструктурні проекти, поговорили про шляхи солідарності. Молдва як й інші країни намагається допомагати Україні. І звісно, ми обговорили наше спільне європейське майбутнє. Україна забезпечує безпеку Молдови і ми дуже вдячні за це", — зазначила Санду.

Мая Санду висловила підтримку української "формули миру".

"Молдова підтримує "формулу миру", яку запропонував президлент Зеленський, ми також підтримуємо ініціативу створення міжнародного трибуналу", — сказала Санду.

Саміт Європейського політичної спільноти проходить 1-2 червня у Молдові в замку Mimi за 35 кілометрів від Кишинева. У ньому беруть участь 47 президентів та прем'єр-міністрів, а також глави європейських структур.

Що передбачає українська "формула миру"

У жовтні 2022-го президент України Володимир Зеленський озвучив лідерам країн "Групи семи" (G7) "формулу миру" для подолання російської загрози. Вона зокрема передбачає оборонну підтримку України, захист територіальної цілісності та покарання винних у збройній агресії. Також формула передбачає протидію екоциду та фіксацію завершення війни.

"Формула миру" включає 10 пунктів:

  1. Радіаційна та ядерна безпека.
  2. Продовольча безпека.
  3. Енергетична безпека.
  4. Звільнення всіх полонених і депортованих.
  5. Виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку.
  6. Виведення російських військ і припинення бойових дій.
  7. Повернення справедливості.
  8. Протидія екоциду.
  9. Недопущення ескалації.
  10. Фіксація закінчення війни.

12 грудня Зеленський повідомив, що Україна проведе саміт щодо виконання "формули миру".

Росія не вестиме переговори на основі "формули миру" Зеленського, заявив глава МЗС РФ Сергій Лавров.

На початок