Діти-сироти внаслідок бойових дій на Чернігівщині: скільки їх, процедура всиновлення та яка кількість охочих всиновити

Діти-сироти внаслідок бойових дій на Чернігівщині: скільки їх, процедура всиновлення та яка кількість охочих всиновити

Діти-сироти внаслідок бойових дій на Чернігівщині: скільки їх, процедура всиновлення та яка кількість охочих всиновити
ФОТО: Gettyimages, ілюстративне

У Чернігівській області під час повномасштабної війни загинули 22 дитини, 59 – отримали поранення, 12 – залишились без батьків, внаслідок бойових дій. На 29 травня 2023 року на обліку перебувають 1912 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з яких 570 – підлягають усиновленню. Такі дані Суспільному надала Служба у справах дітей Чернігівської ОДА.

До 1 червня – у Міжнародний день захисту дітей ми поспілкувалися з заступником начальника Служби у справах дітей Чернігівської ОДА Станіславом Железним та головним спеціалістом Служби у справах дітей Олександром Хоменком, які розказали процедуру всиновлення дитини та чи збільшився попит на всиновлення під час повномасштабної війни.

Процедура всиновлення

Щоб стати кандидатом в усиновлювачі, потрібно зібрати пакет документів, відповідно до чинного законодавства (Постанова КМУ від 08.10.2008 № 905).

Статус дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського опікування надається територіальними громадами.

"Тобто, місцева влада отримала багато повноважень стосовно влаштування захисту прав дітей. Статус дитині, безпосередньо у якої немає мати та батька, дає орган опіки та піклування", – розповів Станіслав Железний.

Станіслав Железний, заступник начальника Служби у справах дітей Чернігівської ОДА
Станіслав Железний. ФОТО: Суспільне Чернігів

За його словами, процедура усиновлення така:

  • люди зважуються на таке рішення, визначають, яку дитину хочуть забрати до себе: хлопчика чи дівчинку, вік, одну, чи декілька дітей;
  • збирають документи: довідку про несудимість;
  • якщо це сім'я, то довідку про шлюб;
  • довідку про доходи;
  • довідку про стан здоров'я та деякі інші.

"Потім звертаються до служби у справах дітей на місцевому рівні, тобто у міські ради або райдержадміністрації. З цими людьми проводиться бесіда, виїжджають працівники служби, роблять акт обстеження, перевіряють умови, в яких ці діти будуть проживають, і потім уже передають документи в обласний центр соціальних служб. Там з усиновлювачами проводять навчання психологи та інші профільні фахівці", – пояснив головний спеціаліст Олександр Хоменко.

Головний спеціаліст Служби у справах дітей Олександр Хоменко
Олександр Хоменко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Робота з психологом проводиться для того, щоб допомогти людям визначитися зі своїми бажаннями та оцінити свої реальні можливості, стосовно виховання майбутніх дітей.

"Наприклад, родина хоче хлопчика конкретного віку. Але психологи, попрацювавши з ними, звертають увагу, що, можливо, їм краще всиновити дівчинку. Якщо в сім'ї трагедія – загинув син, і вони хочуть хлопця на його місце. Психологи радять, що ні, краще дівчинку, щоб не порівнювали вони зі своєю власною дитиною".

Процедура усиновлення може займати від кількох місяців до року.

"Рішення про усиновлення дітей приймаються виключно у судовому порядку. Наприклад, одна справа, де проведено навчання, зібрані документи, підібрана дитина, встановлений контакт, потім ці матеріали подають в суд, а далі – як суд розгляне. Буває швидко, буває ні. Рішення тільки місяць набуває законної сили", – розповів Станіслав Железний.

"Річ у тім, що на сьогодні, відповідно до вимог чинного законодавства, люди можуть стояти на обліку 18 місяців. І після того, як за ці 18 місяців вони не підберуть собі дитину в сім'ю, вони поновлюють документи, пишуть заяву і без навчання можуть перебувати на обліку ще рік. На сайті Міністерства соціальної політики України є всі діти, які перебувають на обліку з усиновлення", – пояснив Олександр Хоменко.

"Зараз не кожна жінка, яка живе без чоловіка хоче забрати дитину"

Всього на Чернігівщині 146 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають у закладах інституційного догляду (інтернатних установах, центрах соціально-психологічної реабілітації дітей, – ред.).

"Це діти, чиїх батьків позбавили батьківських прав, діти, чиї батьки перебувають у місцях позбавлення волі, невідомо де або в розшуку, є інші причини їх відсутності", – пояснив Станіслав Железний.

Щодо 12 дітей, які залишились без батьків через бойові дії на Чернігівщині, усі вони вже мають родину, каже Железний. Це: бабусі, дідусі, хрещені, брати, сестри, жодна така дитина не вийшла за родинне коло.

"Багато дітей виїхало з Чернігівщини, в тому числі – за кордон, зокрема кількість дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які виїхали за межі України разом з опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями складає 165 людей".

Якщо порівнювати 2021 та 2022 рік, то кількість охочих всиновити дитину зменшилась.

"У 2021 році українці усиновили 37 дітей, у 2022 – 20. Якщо беремо на 29 травня 2023 року, то в нас вже усиновлено 14 дітей, для 10 дітей – документи вже в судах на усиновлення. Якщо брати взагалі тенденції, то однозначно людей, які хочуть допомогти дітям, їх менше не стало. Ми ж розуміємо, що є багато викликів. Зараз багато чоловіків захищають Батьківщину. Зараз не кожна жінка, яка живе без чоловіка, хоче забрати дитину", – сказав Станіслав Железний.

Зараз здебільшого всиновлюють дітей до семи років, розповіли у Службі у справах дітей. А от на питання, який вік охочих всиновити дитину, Олександр Хоменко відповів так:

"Граничного віку немає. Раніше була визначена різниця у віці між дитиною та усиновлювачем – 45 років, зараз – ні. З 13 чоловік, які всиновлювали – це громадяни до 40 років. Максимальний вік, який був у нас – до 50 років. Хочу додати, що всиновлювати можуть, як одинокі особи, так і подружні пари".

У Службі ведуть чергу для охочих всиновити дитину.

"Щоб не було корупції, у нас є черга: і в районах, і у містах. Тобто, хто перший став на облік, і якщо з'являється дитина відповідного віку, відповідної статі, їм першим пропонують", – сказав Хоменко.

Останнім часом є така тенденція, каже Железний, що стали забирати дітей із суттєвими вадами розвитку.

"Я ніколи не забуду ситуацію. Брат і сестра залишилися без батьків, а брат молодший майже не розмовляв. Дівчина – без вад розвитку. Приїхала пара, почали встановлювати контакт. Потім вони довго вагалися, що ж робити. А діти настільки були між собою пов'язані, що їх тільки разом забирати. Вони думали місяця півтора, а може більше. Вони приїхали й кажуть: «Якщо була б одна дівчинка, так питань би не було, а хлопець складний, і ми не знаємо, чи є у нас потенціал, сила, щоб підняти на ноги дитину». Вони досить серйозно і відповідальної віднеслись до цього питання. Після консультації з фахівцями – вони їх забрали. Через рік роки вони зателефонували з новиною, що хлопець майже наздогнав дівчинку по розвитку".

Законодавство України не захищає повноцінно сурогатних матерів, біологічних батьків та, перш за все, народжених сурогатними матерями дітей. Це встановили журналісти редакції розслідувань Суспільного у документальному фільмі-розслідуванні "Торговці мріями", який доступний на YouTube.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок