30 тисяч для військових: Рада може ухвалити закон про виплати в середині червня — депутати

30 тисяч для військових: Рада може ухвалити закон про виплати в середині червня — депутати

Верховна рада України
Фото: УНІАН

Законопроєкт про виплати військовим, який парламент ухвалив у першому читанні 30 травня, остаточно можуть ухвалити в середині червня. Про це народний депутат від фракції “Слуга Народу” Павло Фролов розповів в ефірі телемарафону “Єдині новини”.

За словами Фролова, у 2023 році вже двічі збільшували державний бюджет, вносили зміни. Останнього разу йшлося про пів трильйона гривень саме на сектор оборони та безпеки. Це безпрецедентна сума в історії України, сказав депутат.

За його словами, найболючіша тема — доплати 30 тисяч військовим.

“Тут ми проголосували в першому читанні від 30 до 100 тисяч (грн. — ред.) — саме дослухались до військових. Тому що 30 тис платити усім, тим, хто сидить в Закарпатській області, наприклад, несправедливо, — так кажуть військові”, — сказав Фролов.

Тому, як пояснив Фролов, саме ті, хто виконують спеціальні завдання, перебуває близько до першої, другої ліній, то цим людям буде і більше, ніж 30 тисяч — до 100 тисяч грн. За його словами, це визначить уряд — за рекомендацією військового командування.

“Безумовно всі там дослухатимуться до військових, тому що вони більше розуміють, саме яким людям треба давати і які доплати. Ті, хто ризикуючи своїм життям, захищає нас усіх, тим будуть і більші суми. Якщо потрібно, то незабаром ми збільшимо видаткову частину державного бюджету, найближчим часом внести зміни до Закону (про держбюджет — ред.)”, — сказав депутат.

Він додав, що впевнений, що цей законопроєкт до середини червня буде ухвалений в цілому. Тому що” його всі пропонували в цілому, він був напрацьований, але особливості роботи Верховної рад, що буквально одна людина або одна фракція може заблокувати ухвалення в цілому відповідно до процедури”, сказав Фролов.

“На сьогодні в пояснювальній записці зафіксовано, що не потребує додаткових виплат. Але якщо після обрахувань з’ясується, що недостатньо в бюджеті, Верховна рада одразу збільшить ці видатки”, — пояснив депутат.

Як розповів в ефірі телемарафону “Єдині новини” народний депутат із фракції “Європейської Солідарності” Ростислав Павленко, найголовніше до другого читання, щоб представники виконавчої влади пропрацювали всі механізми, щоб законопроєкт став законом і невдовзі почав працювати.

Він зазначив, що навіть з трибуни було сказано, що була певна домовленість і в робочій групі, і під час обговорення на Погоджувальній раді, що  проголосувати за основу і в цілому.

“Якщо щось треба доопрацювати, то робоча група, яка була ініційована військовим командуванням, вона продовжує працювати. І можна було би додати все, що необхідно. А так ухвалили лише за основу”, — розповів депутат.

За його словами, найголовніше зберегти те, на чому наполягає робоча група, щоб підтримали представники всіх фракцій.

“Ми бачили, що цей законопроект об’єднав зал, зберегти те, що заслужили наші захисники, всі доплати, які цим законом повернуті, а умови, способи, джерела і таке інше Кабінет міністрів може визначити”, — сказав Павленко.

Також, за його словами, йдеться про підтримку поранених.

“Особливо тих, які потребують реабілітації, зараз поза межами виплат. Зробили перший крок — принаймні, мінімальну зарплату їм будуть платити. Так само щодо строковиків і курсантів відповідні речі зроблені, щодо відпусток для військових — не 10, а 30 днів”, — сказав депутат.

Він додав, що йдеться про комплексний проект, який напрацьовували кілька тижнів.

Що відомо про додаткові 30 тисяч грн для військових

8 березня 2022 року уряд ухвалив постанову, яка передбачає додаткову винагороду військовим. Згідно з нею, додаткові 30 тисяч гривень на місяць отримують військові Збройних сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби.

З 1 лютого 2023 року порядок виплат премій військовим було змінено. За новим порядком, виплати залежать від районів перебування воїнів, складності та специфіки виконання ними бойових чи спеціальних завдань. Анонсовані зміни торкнулися військовослужбовців та співробітників системи МВС, які перебувають поза зоною бойових дій у різних регіонах України, строковиків і курсантів ВВНЗ, офіцерів управлінь і штабів, а також деяких інших категорій

Зокрема, бойові виплати у 100 тисяч гривень виплачуватимуть усім, хто виконує завдання на передовій, сім'ям полонених та зниклих безвісти, а 30 тисяч отримуватимуть ті, хто працює на фронті, але не бере участі в боях.

10 квітня Верховна рада ухвалила законопроєкт №8312 з відповідною поправкою, яка повернула військовим доплату у розмірі 30 тисяч гривень.

За поправку депутатського об’єднання Дмитра Разумкова "Розумна політика" про "повернення виплат у 30 000 військовим, службі цивільного захисту, поліцейським шляхом обмеження зарплат топпосадовцям", проголосували 254 нардепи.

Як повідомив нардеп від "Голосу" Ярослав Железняк, поправка повертає надбавку захисникам шляхом економії на скороченні зарплат для держслужбовців та менеджменту держпідприємств (до 10 мінімальних зарплат). Він зазначив, що обмеження на зарплати до 10 мінімальних – це дуже мала економія.

Тим часом голова парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев вважає, що виплати військовим повернуть, якщо знайдуть, де взяти гроші.

11 квітня в парламенті зареєстрували проєкт постанови про скасування рішення Верховної ради від 10.04.2023 про прийняття в другому читанні та в цілому проєкту Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення правового регулювання питань, пов'язаних із здійсненням заходів правового режиму воєнного стану (реєстр. № 8312 від 27.12.2022). Ця постанова блокує підписання головою ВРУ документа, ухваленого 10 квітня.

На початок