Чи вистачить Україні гречки у 2023 році — пояснюють фермери

Чи вистачить Україні гречки у 2023 році — пояснюють фермери

Чи вистачить Україні гречки у 2023 році — пояснюють фермери
Суспільне Черкаси

В Україні у 2023 році не прогнозують дефіциту гречки, про це повідомила пресслужба Мінагрополітики. Там зазначили, що ціна залишиться стабільною. Проте, темпи сівби цієї культури відстають від 2022 року. Аграрії в етері Суспільне. Спротив розповіли, як триває цьогорічна посівна та що впливає на врожай.

За інформацією Мінагрополітики, у 2023 році культурою засіють до 115, 4 тисяч гектарів, тоді як у 2022 році гречкою було засіяно 114,6 тисяч гектарів. Урожай гречки у 2022 році становив майже 160 тисяч тонн. Внутрішнє споживання цієї крупи в Україні становить понад 110 тисяч тонн щорічно.

Статистика урожаю та споживання гречки
Статистика урожаю і споживання гречки в Україні/ Фото: інфографіка Суспільне Рівне

Як зазначають у відомстві, найбільше аграрії сіють гречку на Тернопільщині, Вінниччині та Сумщині.

Посівна на Сумщині

Зокрема, на Сумщині посіяли 9,6 тисячі гектарів гречки, це дані станом на 30 травня, повідомив заступник голови ГО "Асоціація фермерів та приватних землевласників Сумщини" Вадим Сохань:

"Сумщина завжди сіє багато гречки, бо у нас є своя культура під назвою "сумчанка", це такий посівний матеріал, який знають широко в Україні. Найбільше сіють гречку у Конотопському, Роменському та Охтирському районах. Україна буде з гречкою — дефіциту не буде".

Сумщини межує з територією Росії — 560 км державного кордону.

"Фермери, в яких є господарства в районі 10 км до кордону, постійно підлягають обстрілам. Дуже багато полів не засіяні. Фермерам, які зараз мають господарство у прикордонні — дуже важко, вони не можуть розрахуватися із паями. Проблема знайти трактористів, комбайнерів, щоб туди поїхати, збирати та сіяти урожай. Все одно фермери наші сіють і у прикордонні, тому що треба заробляти, підіймати економіку", — зазначив Вадим Сохань.

Пізня посівна

Як пояснив директор агропромислового департаменту групи "Агротрейд" Олександр Овсяник, посівна цього року почалася пізніше через погодні умови — на 20 днів.

"Гречку починають сіяти з середини травня, тому в деяких регіонах посів гречки триває. Що стосується нашої компанії — посів ми закінчили. Строки посіву змістилися. У минулому році багато площ по всій території України не пройшли осінню підготовку. Зі складнощів — це повернення тих територій, які були під окупацією, ті, які ми не сіяли минулого року чи восени", — говорить Олександр Овсяник.

На посівну впливають різні фактори, зокрема, заміновані території, постачання насіння, добрив та техніки.

"Не можна сіяти коли заманеться. Культури відстають. Чи це вплине на зменшення врожайності — незрозуміло. Сьогодні, і це точно зрозуміло, що це гірше, ніж було в минулому році. Якщо спиратися на ті цифри, які сьогодні є, це близько 120 тисяч посіву, це в середньому може бути 150-160 тисяч тонн. Якщо ми споживали гречки до війни 100 тисяч тонн, то після війни 70 тисяч тонн. То з таким розрахунком нам виставить гречки на два роки. Якщо на ринку будуть блокувати російську гречку, то Україна зможе імпортувати за кордон. Якщо не будуть блокувати російську гречку, то в нас залишаться перехідні залишки, тому дефіциту не буде точно", — зазначив аграрій.

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок