Винищувачі F-16 стануть значним оновленням парку літаків радянської доби, на яких досі літали українські пілоти, однак, найімовірніше, використовуватимуться для оборони або проведення окремих операцій.
Про це у коментарі Bloomberg розповіли пілоти, які літали на F-16.
"За словами людей, які літали на цих літаках у бойових діях, винищувачі F-16, які українські військові рекламують як потенційний переломний момент у конфлікті з Росією, будуть обмежені обороною або задіяні в операціях з дуже високим ризиком", — йдеться у повідомленні.
При цьому F-16, які, швидше за все, будуть відправлені на Україну, як і раніше, матимуть нижчий радар і ракети меншої дальності, ніж найсучасніші російські літаки та засоби ППО, пише видання.
"Це буде схоже на те, якби вони натиснули кнопку "Легко" або пересіли з "Лади" на "Хонду Акорд", — розповіла виданню Брінн Таннехілл, колишня льотчиця, яка розробляла симулятори для F-16. Проте, додала вона, "закони фізики не подолати".
Це означає, що українцям, можливо, доведеться стримати заявлені очікування, що F-16 дозволять їм встановити перевагу в повітрі, збивати крилаті ракети та новітні літаки Росії, знищувати живу силу та артилерію на полі бою і навіть атакувати Чорноморський флот РФ, пише Bloomberg. Натомість літаки нададуть Україні "додаткові можливості, яких вони зараз не мають", заявив на брифінгу в понеділок міністр ВПС США Френк Кендалл.
Що відомо про передачу Україні західних винищувачів
19 травня прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак і голова уряду Нідерландів Марк Рютте оголосили про готовність США схвалити навчання українських пілотів на винищувачах F-16. До "авіаційної коаліції" приєднаються і Бельгія та Данія.
Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що Сполучені Штати можуть надати згоду на передачу Україні сучасних бойових літаків, зокрема F-16, за умови, що вони не застосовуватимуться для ударів по російській території.
20 травня нідерландський онлайн-сервіс для аналізу у сфері оборони повідомив, що Нідерланди скасували угоду про продаж своїх винищувачів F-16 приватній компанії Draken International. Аналітики припускають, що літаки можуть бути передані Україні.
21 травня прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо під час саміту G7 підтвердив, що його країна готова надати допомогу у підготовці українських військових пілотів.
Після саміту "Великої сімки" стало відомо, що США розблокували навчання українських пілотів на винищувачах та постачання авіатранспорту іншими державами.
Байден підтвердив намір США навчати українських пілотів на F-16, проте зауважив, що Україна пообіцяла не застосовувати їх для ударів по російській території.
На саміті G7 обговорили з партнерами підготовку українських пілотів – утім про повноцінну передачу машин говорити зарано, заявив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван.
22 травня речник Держдепу США Метью Міллер заявив, що постачання Україні винищувачів F-16 є пріоритетом для США та інших західних союзників. Реалізовувати відповідний план партнери України розпочнуть у найближчі місяці.
23 травня генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що західні союзники України визначатимуть індивідуально, коли починати навчання українських пілотів на винищувачах F-16.