"Треба наважитися": як працюють лікарі-підприємці на Харківщині

"Треба наважитися": як працюють лікарі-підприємці на Харківщині

"Треба наважитися": як працюють лікарі-підприємці на Харківщині

Лікарка Анастасія Спасібо має власну практику сімейної медицини у Вовчанську на Харківщині майже рік. Під її наглядом — понад 900 пацієнтів. Чим відрізняється робота лікаря, зареєстрованого як фізична особа-підприємець, від практики у комунальних медзакладах — інтерв'ю у "Темі дня" на Суспільному Харків.

За даними обласного Департаменту охорони здоров’я, на початку 2020 року у районах Харківщини не вистачало чверті лікарів — на 3,5 тисячі посад було 2660 людей.

Анастасія Спасібо зареєструвала власну практику в райцентрі восени 2019 року. Зараз працює удвох із медсестрою.

"Треба пробувати": як працюють лікарі ФОП на ХарківщиніСуспільне Харків

— Хто такий лікар-ФОП та чим він відрізняється від лікаря у поліклініці чи амбулаторії?

— Лікар-ФОП — це той лікар, який наважився створити власне невеличке підприємство і самостійно в ньому лікувати своїх пацієнтів, самостійно керувати цим підприємством і отримувати з цього прибуток.

— Як пацієнт може переконатися у тому, що перед ним справжній лікар, а не самозванець. Є спеціальна ліцензія?

— Перед тим, як розпочати свою практику, я отримала ліцензію МОЗ України на ведення цієї практики. Звичайний лікар має лише диплом та сертифікат про проходження спеціалізації.

— В чому принципова різниця, чи є вона?

— Коли ти працюєш в комунальному підприємстві, і ти є найманим працівником, ти не переймаєшся проблемами керівника і багатьма адміністративними проблемами. Але і працюючи в держустанові, ти маєш певні обмеження, як ти хочеш вести свою практику, в які години працювати.

— Чому взагалі вирішили піти й стати лікарем фізичною особою-підприємцем?

— Мені було це цікаво. Поки ти молодий, я вважаю, поки в тебе дуже багато сил, амбіцій, треба пробувати. Мені додавали впевненості самі люди моєї практики. Я їм казала: "От, якщо я піду, відкрию свій кабінет, ви підете?" Відповідали: "Підемо, нам ще і краще буде".

"Треба пробувати": як працюють лікарі ФОП на ХарківщиніСуспільне Харків

Лікарка закінчила Харківський медичний університет. До відкриття власної практики — працювала в амбулаторії загальної практики сімейної медицини.

— Працюєте з ким більше?

— І з тими, і з тими. У мене з моїх 900 пацієнтів 600 дорослих і 300 — діти. Це немало пацієнтів, майже кожного з них я знаю, майже з кожним з них я спілкувалася — когось вже лікувала, хтось ще не мав скарг. Роботи це багато, проте прибуток це також дає.

— За рекомендацією Міністерства охорони здоров’я, сімейний лікар може укласти договори з 1800 пацієнтами. Скільки плануєте набрати?

— Взагалі я планувала раніше тисячу — я не хотіла 1800, тому що для того, аби надавати послуги якісно, треба знати всіх цих людей, слідкувати за їх станом здоров’я, телефонувати тим, хто хворіє періодично, запросити їх самих на прийом.

— Наскільки складно починати лікарю-ФОПу?

— Важко. Найважчий крок — це перший — власне відкрити ФОП, знайти приміщення. Тому що є ризик, що в тебе не вийде. І, кинувши одне місце роботи, у тебе може не вийти на новому ФОПі, ти можеш матеріально не потягнути оцей момент становлення, поки ти не набереш пацієнтів. У нас в Харківській області є, напевно, єдиний в Україні такий проєкт "Ефективна первинна медицина в громаді". Я проходила там заняття, вчилась, як це все відкрити.

— Говорите, що спершу відчули, що це були втрати матеріальні. Що допомогло витримати оцей перший період і скільки він тривав?

— Перший період він тривав місяці три — це після відкриття, коли я вже співпрацювала з НСЗУ. До цього ще було очікування ліцензії, а це вже була орендна плата — тобто пів року. Мені допомогли батьки.

— Які можливі плюси ви відчули, коли перейшли у власну практику?

— Перший і найважливіший плюс — це можливість вести прийом пів години. У комунальних закладах, як правило, дуже велика "текучка", тобто тобі за день треба прийняти дуже багато людей, і не встигаєш кожному приділити ту увагу, якої людина потребує. Зараз у себе в практиці прийом триває до години, якщо це потрібно. Це зменшує кількість повторних візитів, зменшує тривогу пацієнта.

— Скільки коштують ваші послуги для ваших пацієнтів?

— Для моїх пацієнтів, за договором з НСЗУ, послуги безкоштовні. Якщо вони підписують декларацію у нашому закладі, то вони не сплачують за ті послуги, які можуть отримувати від держави безкоштовно. Вони можуть, наприклад, отримати вакцинації, які не входять в календар щеплень — які не надає держава.

У лікарів ФОП є перелік безкоштовних послуг для пацієнтів, як і у комунальних медзакладах, говорить лікарка: це клінічні аналізи крові, сечі, аналіз крові на холестерин, огляд, виклик додому, аналіз крові на цукор, календарні державні вакцинації.

Читайте також

  • Побудували з нуля: як працює нова амбулаторія у Веселому на Харківщині
  • "Важко для молодої людини": чому сільська медицина не приваблює молодих лікарів
  • Три кілометри пішки щодня. Як працює 70-річний сімейний лікар на Харківщині
  • Амбулаторію в Біляївці на Харківщині планують добудувати до кінця року: чому вчасно не встигли

Авторка: Валерія Гецко

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди