"Важко для молодої людини": чому сільська медицина не приваблює молодих лікарів

"Важко для молодої людини": чому сільська медицина не приваблює молодих лікарів

"Важко для молодої людини": чому сільська медицина не приваблює молодих лікарів

13 районних центрів первинної медико-санітарної допомоги Харківщини шукають кадри — вакантними залишаються 28 посад лікарів сімейної медицини. Чому молодь не йде працювати в село, говорили в ефірі "Українського радіо Харків".

Владислав Бойчук працює інтерном в амбулаторії на Балаклійщині перший рік. Залишатися в районі далі мотивації не бачить.

"Я нічого не обирав, мене туди направили як бюджетника... Чесно? За 4 тисячі. Коли тобі маски не надають і винаймаєш квартиру за 2 тисячі, половина зарплати йде на квартиру...", — говорить Владислав Бойчук.

Квартиру за місцем роботи Владиславу не надавали. Своїм коштом він купує і засоби захисту.

"Це важко для молодої людини": як працює сільська медицина на ХарківщиніФото: Владислав Бойчук

Владислав Бойчук, інтерн у амбулаторії на Балаклійщині.

"Я пару місяців попрацював під час пандемії — нервову систему трошечки підірвав. Я в такий період попав — під час карантину застряг, не міг ні в Харків виїхати, ні рідних побачити. Тим більше, коли діти з температурою до тебе приходять, а в тебе не те що респіратора — у тебе маски немає", — говорить Бойчук.

За офіційними даними, станом на липень 2020 року на Харківщині працюють 37 центрів первинної медико-санітарної допомоги. До них входять 317 амбулаторій та 452 фельдшерсько-акушерських пунктів.

Найбільше амбулаторій — у Харківському районі (32). На другому місці за кількістю — Куп’янщина (23). Найменше — у Печенізькому районі (3).

В амбулаторіях здебільшого працюють літні люди, розповідає заступниця головного лікаря Куп’янського центру первинки Тетяна Канцедал.

"У нас лікарів укомплектовано на 81%, з них 60% — пенсійного віку. Було два інтерни, з серпня їх прийняли, і з 3 серпня вони прийдуть до нас на роботу", — розповідає Канцедал.

У Куп’янському районі не вистачає трьох лікарів у Кислівці, Ягідному та Грушівці.

"Це важко для молодої людини, якщо це не сільський житель, якщо він ніколи не жив у селі, не бачив нічого. Прийде молода людина, що вона побачить – сільську амбулаторію, де треба топити дровами? Є такі у нас амбулаторії, де води інколи немає. І йому треба пристосовуватись до цього життя", — каже Канцедал.

Заробітна плата молодого інтерна на початку роботи — 4750 гривень, зазначає Канцедал. Після укладення декларацій із пацієнтами лікарі у районі можуть заробляти від 10 тисяч до 18 тисяч гривень.

У Нововодолазькому районі Харківщини працюють 3 амбулаторії та 5 фельдшерсько-акушерських пунктів, говорить головна лікарка Центру первинної медико-санітарної допомоги Нововодолазької селищної ради Людмила Мороз.

"Це важко для молодої людини": як працює сільська медицина на ХарківщиніФото: Людмила Мороз

Людмила Мороз, головна лікарка Центрі первинної медико-санітарної допомоги Нововодолазької селищної ради.

"На жаль, на сьогоднішній день у нас сталася така ситуація, що захворіли два лікарі — один з них помер, один вийшов на групу інвалідності. І тому на сьогодні у нас є проблема із кадрами", — говорить Мороз.

На заміну їм у майбутньому до району приїхала одна молода спеціалістка-інтерн із Харківського медуніверситету. Бажання прийти до селищної лікарні дівчина виявила сама, говорить Мороз. Працівницю обіцяють забезпечити житлом.

"У нас у селищній раді працює програма підтримки молодих спеціалістів, є пільги, трошки вища заробітна плата — не як лікаря-інтерна мінімальна, а 6 тисяч гривень на місяць, буде надаватись житло. Закінчується будівництво амбулаторії у Старій Водолазі, там є квартира для лікаря, автомобіль. Це вакантне місце", — розповіла головна лікарка.

Читайте також

  • Побудували з нуля: як працює нова амбулаторія у Веселому на Харківщині

Автори: Оксана Білецька, Тетяна Кривоніс

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди