Яку небезпеку приховують кредити під нуль відсотків. Пояснює юрист

Яку небезпеку приховують кредити під нуль відсотків. Пояснює юрист

Ексклюзивно
Яку небезпеку приховують кредити під нуль відсотків. Пояснює юрист

Національний банк України вкотре нагадав українцям, що слід обережно ставитися до оголошень фінансових компаній, що надають кредити під 0%, оскільки така ставка діє лише протягом тижня, після чого вмикаються штрафи, пеня, комісія та додаткові відсотки. Детально про те, у чому полягає небезпека таких кредитів та як не натрапити на шахраїв, в ефірі Українського радіо розповів юрист та економіст Андрій Вігірінський.

За словами юриста, при зверненні до фінансових установ особливу увагу слід звертати на деталі, у яких вказано інформацію про додаткові комісії та інші ризики.

"На сайті будь-якої банківської установи є інформація про особливості, пов'язані з додатковими комісіями чи відсотками за обслуговування кредиту. За інших умов банк би порушував умови публічної оферти, за що в подальшому міг би розплатитись тим, що в суді можна було б визнавати недійсним даний договір. Але ця інформація може бути схована або надрукована дрібним шрифтом, або в якихось особливих вкладках", – розповів Андрій Вігірінський.

Як нагадав юрист, будь-яке кредитування є однією з форм бізнесу, яка має приносити прибуток. А він має бути вище за облікову ставку нацбанку або вище за процент, який запланований на рік з огляду на інфляцію.

"Кредит під 0% не приносить кредитору жодного прибутку. Тоді навіщо цим займатись? Там мають бути якісь приховані моменти, а довірливість громадян є першопричиною того, чому з’являються такі рекламні кампанії", – зауважив Вігірінський.

Він пояснив, що загалом програми, які пов’язані з низькою ставкою, існують, але вони мають обмежений пільговий час обслуговування. Під час нього людина використовує ліміт, який має за рахунком своєї картки, а після закінчення пільгового періоду, що зазвичай триває від 15 днів до місяця, відбувається нарахування відсотків. Такими є, наприклад, безготівкові кредитні ліміти на кредитних картках.

"Суть безвідсотково кредиту в тому, що, в першу чергу, він не має застави. Друге – при визначенні суми кредитного ліміту банк орієнтується на вашу фінансову спроможність, бачить, який ліміт можна для вас встановити і який ви в принципі здатні повернути. Якщо ви захочете на картку, по якій річний обіг умовно 10 тисяч гривень, встановити ліміт в 50 чи 100 тисяч гривень, вам цього зробити не вдасться. Банк страхує свої ризики, адже, надаючи вам кредит, він резервує певну суму коштів на випадок, якщо ви їх не повернете. І це страхування – це теж та вартість, яку ви маєте сплатити у відсотковому співвідношенні за обслуговування кредиту", – пояснив експерт.

Також Вігірінський розповів, що крім банків, популярними є сервіси мікрозаймів. При цьому людей не зупиняє вимога мікрофінансових організацій надавати скан-копії своїх документів, хоча це й становить загрозу безпеці персональних даних.

"Отримуючи від вас інформацію, її перевіряють за доступними реєстрами: чи є ви власником певного майна, чи ви офіційно працевлаштовані. Крім того, незначні суми люди схильні повертати або знаходити фінансову можливість їх повернути. Їх до цього також стимулюють телефонним тролінгом, нагадуванням, встановленням родинних зв’язків, листами й так далі. А відсоток тут буде більший, ніж в банківській установі, тому що для того, щоб повернути суму, треба залучити інших людей", – розповів він.

Юрист зазначив, що в Україні сервіси мікрозаймів і загалом сумнівні фінансові структури користуються популярністю ще й тому, що частина людей не має змоги отримати кредит у банку.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди