Вінничанин готує документи до Європейського суду з прав людини

Вінничанин готує документи до Європейського суду з прав людини

Вінничанин готує документи до Європейського суду з прав людини
Фото ілюстративне.

Документи до Європейського суду з прав людини готує ветеран податкової міліції із Вінниці Денис Болотнов. Структуру, де працював підполковник, ліквідували 29 січня 2021 року. Із того часу, розповідає Суспільному, не може отримати пенсію. Адже служив під грифом "таємно" і йому не надають необхідні папери для оформлення виплат. Чому виникла така ситуація, спробувало дізнатися Суспільне.

У податковій міліції, розповідає Денис Болотнов, займався особливо тяжкими злочинами, мав доступ до відомостей, що складають державну таємницю. Тож його робота була під грифом "таємно". 29 вересня 2021 року чоловіка звільнили. Причина – ліквідація Державної фіскальної служби, підрозділом якої і була Податкова міліція.

"Одразу після розформування була створена ліквідаційна комісія, яка відповідно до закону України займається питаннями ліквідації, майна, штатних одиниць, зокрема й колишніми співробітниками, які мають статус пенсіонерів. Тож одразу після звільнення, написав туди листа з проханням направити мої документи, адже мені присвоїли пенсію відповідно до практики Верховного суду з пільговим обчисленням: мав умови праці рік за півтора. Також маю посвідчення і отримую пільги, як ветеран податкової міліції.

На мій запит ліквідаційна комісія відповіла, що у них немає уповноваженого органу, який би направляв мої папери до Пенсійного фонду України, – розповідає Денис Болотнов.

"Це питання не призначення пенсії, а невиконання функцій держави"

До звільнення він пропрацював 22 роки. За пільговим обчисленням стаж податківця склав 31 рік і вісім місяців. Для оформлення пенсійних виплат цього достатньо.

"У даному випадку не розглядаємо право на мою пенсію, його може розглядати лише Пенсійний фонд України. Орган, мій колишній роботодавець, не направляє мої папери відповідно до законодавства. Це питання не призначення пенсії, а невиконання функцій держави. Не створено, не передбачено органу, який би направляв документи до Пенсійного фонду. Щоб захистити свої права, звернувся до суду", – каже чоловік.

Вінничанин готує документи до Європейського суду з прав людини
Денис Болотнов

Суд зобов'язав ДФС надати документи до Пенсійного фонду

16 травня 2022 року Вінницький окружний адміністративний суд задовольнив позовну заяву Дениса Болотнова. Він зобов'язав ДФС підготувати й направити відповідні документи до Головного управління Пенсійного фонду. А 25 листопада цього ж року – встановив судовий контроль за виконанням цього рішення.

"Керівним складом ліквідаційної комісії державної фіскальної служби України було проігноровано це рішення суду. В подальшому я отримав виконавчий лист та звернувся до виконавчої служби у Києві. Вона відкрила провадження щодо даного факту. Керівники державної фіскальної служби на це просто не реагували, – розповідає Денис Болотнов.

Також звернувся до суду з питанням призначенням судового контролю виконання судового рішення. Після цього надійшов лист від Міністерства фінансів, в підпорядкування якого перебувала ДФС. Там йшлося, що у них немає такого органу, який би направляв мої папери до Пенсійного Фонду. А, поміж тим, вони склали проєкт подання до кабінету Міністрів щодо встановлення такого органу. І в той же час зазначили, що вони упродовж 2022 року окремим працівникам таки направляли документи, але вони були повернені із Пенсійного Фонду".

Невиконання рішень суду

Через невиконання рішень суду 30 січня 2023 на голову комісії з реорганізації ДФС було накладено штраф – 53 680 гривень. Другого травня цього ж року через повторне невиконання – Вінницький окружний адміністративний суд подвоїв цю суму до 107 360 гривень.

"На даному етапі чекаю виконання рішення. Мені мають надати виконавчий лист. У них була можливість подати апеляцію, що вони не зробили. Також на суді від ДФС не було жодних представників".

Відкрито кримінальне провадження

Наразі, у зв'язку з тим, що керівник комісії з реорганізації ДФС не виконав рішення суду, розповідає Денис Болотнов, Шевченківське управління поліції у Києві відкрило кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 382 Кримінального кодексу України.

Стаття передбачає штраф від семисот п'ятдесяти до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Суспільне звернулося із офіційним запитом до т.в.о. начальника ГУНП у м. Києві, полковника поліції Дмитра Шумейка, щоб дізнатися на якому етапі дана справа. А також скільки аналогічних випадків невиконання рішень суду комісією з реорганізації ДФС зареєструвало та розслідує Шевченківське управління поліції у Києві та чи є завершені та передані до суду аналогічні справи.

Ми очікуємо на відповідь поліції та повідомимо про неї читачів Суспільного.

Думка правознавця

Прокоментувати дану ситуацію Суспільне попросило правознавця Олександра Сарафанюка.

"Невиконання судового рішення зі сторони ДФС – це нонсенс"

"Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб (ст. 55 Конституції України). На мою думку, Болотнов правильно оскаржив дії ДФС і суд виніс повністю законне рішення щодо відновлення прав позивача. Невиконання судового рішення зі сторони ДФС – це, звісно, нонсенс, – каже Олександр Сарафанюк.

Як добитися результату – тільки наполеглива боротьба, так як в принципі і робить Болотов. Це судовий контроль за виконанням, кримінальне провадження за ст. 382 КК України – невиконання судового рішення та майбутнє звернення до Європейського суду з прав людини. Те, що адміністративний суд накладає штрафи за невиконання рішення на керівника ДФС, це дуже добре. Добре, що є взагалі такий правовий важіль. Справа Болотнова – це гарний приклад, як потрібно боротися за свої права".

На початок