Чому для дезінфекції води використовують хлор та чим він небезпечний - пояснення головної санлікарки Кіровоградщини

Чому для дезінфекції води використовують хлор та чим він небезпечний - пояснення головної санлікарки Кіровоградщини

Чому для дезінфекції води використовують хлор та чим він небезпечний - пояснення головної санлікарки Кіровоградщини
Фото ілюстративне: Суспільне Кропивницький

У період з 28 травня по 4 червня відбуватиметься гіперхлорування магістрального водоводу "Дніпро-Кіровоград" і мереж населених пунктів Кіровоградської області, які обслуговує підприємство. Хлорування – найпоширеніший метод знезараження води. Причина – висока ефективність хлору відносно 99% мікроорганізмів і його тривала післядія. Про це Суспільному розповіла головна санітарна лікарка регіону Надія Оперчук. Хлор, з її слів, використовують для дезінфекції води більше ста років.

Гіперхлорування води – внесення надмірної кількості хлору. Відповідні дози забезпечують швидке і надійне знезараження води.

Воду хлорують, щоб уникнути поширення інфекційних хвороб та попередити розвиток епідемій, сказала Надія Оперчук: "Він також може окислювати домішки, зокрема мікроорганізми та органічні речовини, які забарвлюють воду".

Показником достатності хлору у воді, зі слів санлікарки, є концентрація залишкового хлору. Він важливий для того, щоб уникнути зараження води при проходженні її трубами: "Згідно санітарних норм, залишок вільного хлору у питній воді перед її подачею у водопровідну систему має становити 0,3-0,5 міліграма на літр, а вміст залишкового зв’язаного хлору – в межах 0,8-1,2 міліграма на літр. Комунальні служби не мають порушувати ці показники під час хлорування".

Чим хлор небезпечний для людини

У питанні потенційної небезпеки хлору для здоров’я людини слід говорити про два фактори, сказала Надія Оперчук: "Активний хлор, який викликає характерний запах водопровідної води, має властивості підсушувати шкіру і волосся, викликати подразнення слизових оболонок носа та очей. Але є і приховані наслідки використання хлору – це утворення продуктів взаємодії хлору з органічними речовинами, які містяться у поверхневих водах, та мікробіологічними новоутвореннями на поверхні трубопроводів. Та ці проблеми успішно вирішують завдяки фільтрам".

Про недоліки хлорування

  • Хлор викликає сухість шкіри, подразнення слизової оболонки очей, біль у шлунку, алергію і передчасне старіння організму;
  • Доведено зв'язок між споживанням хлорованої води і виникненням онкологічних захворювань;
  • Сполуки хлору шкодять імунній системі;
  • Концентровані випаровування хлору провокують захворювання дихальних шляхів і внутрішніх органів.

Як жителям громад використовувати хлоровану воду

Надія Оперчук радить зробити необхідний запас питної води до гіперхлорування, а в день початку гіперхлорування відкрити кран та спустити воду до появи запаху хлору – це забезпечить ефективну дезінфекцію внутрішньобудинкових мереж: "Після промивки мереж якість води може тимчасово погіршитись – вода може бути темною, з іржею. В такому випадку слід спустити воду поки вона не стане прозорою та без запаху хлору".

Фільтр для води, якщо такий встановлений у квартирі чи будинку, санлікарка радить зняти, а для приготування їжі і пиття використовувати очищену бутильовану воду: "Слід мінімізувати контакт шкіри із хлорованою водою, в період хлорування краще приймати душ, а не ванну. Після шкіру слід зволожити, наприклад, кремом".

Після закінчення гіперхлорування воду слід спускати під максимальним тиском не менше десяти хвилин.

Вибір редакції

На початок