СБУ повідомила про підозру Фірташу і топменеджменту його компаній, які привласнювали державний газ

СБУ повідомила про підозру Фірташу і топменеджменту його компаній, які привласнювали державний газ

СБУ повідомила про підозру Фірташу і топменеджменту його компаній, які привласнювали державний газ
. Український олігарх та бізнесмен Дмитро Фірташ, архівне фото: УНІАН

Служба безпеки України 15 травня повідомила про підозру бізнесмену та олігарху Дмитру Фірташу і топменеджменту його компаній, які привласнили державного газу на мільярди гривень.

Про це повідомляється на офіційній сторінці СБУ у Facebook.

Зазначається, що Служба безпеки спільно з БЕБ викрила масштабну схему розкрадання блакитного палива із газотранспортної системи України.

"До організації оборудки причетні підсанкційний олігарх Дмитро Фірташ і топменеджмент підконтрольних йому компаній. Серед них керівники "Регіональної Газової Компанії" (РГК), яка фактично управляє 20 міськ- та облгазами, що становить 70% всіх газорозподільних мереж України", — повідомили у відомстві.

За даними судово-економічної експертизи, лише протягом 2021 року незаконна діяльність фігурантів завдала державі збитків у понад 4,2 млрд грн. При цьому загальна сума шкоди, за попередніми оцінками, протягом 2016-2022 років може становити понад 18 млрд грн.

Як працювала корупційна схема

СБУ повідомила про підозру Фірташу і топменеджменту його компаній, які привласнювали державний газ
СБУ повідомила про підозру Фірташу і топменеджменту його компаній, які привласнювали державний газ. Фото: СБУ

"Як свідчать матеріали слідства, посадовці "облгазів Фірташа" розкрадали понад 70% коштів, які передбачалися на закупівлю блакитного палива. Фактично, мова йде про привласнення грошей звичайних українців, які оплачували комунальні платежі", — сказано у повідомленні СБУ.

Схема полягала у тому, що облгази, підконтрольні Фірташу, "купували" паливо у підконтрольної йому ж компанії. Але в реальності отримували не більше 30% від проплаченого обсягу газу.

Дефіцит, який утворювався через цю махінацію, покривали за рахунок блакитного палива, що знаходилось у державній власності – облгази просто відбирали "недоотримане" паливо із газотранспортної системи України.

При цьому державі за це майже не платили, посилаючись на "відсутність коштів". Надалі фігуранти виводили гроші у тінь через мережу підконтрольних олігарху комерційних структур.

Фігурантам справи повідомлено про підозру. З них п’ятьом — заочно, оскільки вони переховуються від правосуддя за кордоном. Наразі вирішується питання щодо оголошення їх у міжнародний розшук.

Дмитро Фірташ – один з українських бізнесменів, якого пов’язують з численними корупційними схемами та з російським капіталом.

Рада національної безпеки і оборони запровадила проти нього санкції літом 2021 року. За інформацією секретаря РНБО Олексія Данілова, це пов'язано з його участю у титановому бізнесі, зокрема постачанні сировини до Росії.

У березня 2014 року Дмитро Фірташ затриманий у Відні за запитом ФБР за підозрою в даванні хабаря у розмірі $18 млн індійським чиновникам для отримання дозволів на розробку родовищ титану в Індії.

Через тиждень після затримання земельний суд Відня звільнив Фірташа під рекордну для цієї країни заставу — 125 млн євро та підписку про невиїзд з Австрії. Заставу вніс російський олігарх Василь Анісімов, який, за даними ЗМІ, є другом довіреної особи Путіна — Аркадія Ротенберга, фігуранта санкційних списків США і ЄС.

30 квітня 2015 року Кримінальний земельний суд Відня відхилив запит США щодо екстрадиції українського бізнесмена Дмитра Фірташа.

Оголошуючи рішення, суддя Крістоф Бауер назвав однією з причин відмови у видачі "як мінімум часткову політичну мотивацію звинувачень", висунутих американським правосуддям.

На початок