12 липня в Україні відзначають День фотографії

12 липня в Україні відзначають День фотографії

12 липня в Україні відзначають День фотографії

12 липня в Україні відзначають день фотографії. У Дніпрі спелеск фотомистецтва відбувся наприкінці 1970-х, це сталося внаслідок заснування фотоклубу "Дніпро".

Існуючи в рамках радянських стереотипів про творчі організації – на кшталт Союзу фотохудожників або фотоклубів чи художніх підприємств – явище «Дніпропетровська школа фотографії» виникло швидше всупереч, аніж завдяки тодішнім соціально-культурним обставинам та вийшло на територію легітимного мистецтва.

«Школою» цей феномен назвав Євгеній Березнер – куратор більш ніж 160 міжнародних виставок. Він один з перших, хто помітив спільність творчої манери у дніпропетровських митців того часу та ввів у артдискус визначення «Дніпропетровська школа фотографії», організувавши у 1998 році у ЦСМ Джорджа Сороса в Москві виставку «Дніпропетровська школа фотографії. Двадцять років потому».

"Об'єднуючою рисою став сам факт і сам феномен того, що наприкінці 1970-х, початку 1980-х, у Дніпрі зібралась дуже неформальна тусовка фотографів. Вони почали експериментувати, щось шукати нове у фотографії, шукати щось нове у мистетстві, обмінюватися цим досвідом. В цей період Дніпропетровськ був закритим містом. Ні до міста не могли приїхати іноземці, ні з міста не можна було виїхати. Але, якраз, у цих умовах замкненої радянської дійсності сформувалося таке коло фотогррафів, коло митців, які робили щось зовсім інше, не схоже на те, що тут відбувалось до цього", – говорить Ірина Полікарчук – директорка галереї «АРТСВІТ».

Фотографи експериментували з поєднанням медіа, ракурсами, темами й об'єктами. Марк Мілов – один з представників школи. Говорить: її відмінність в експериментуванні з технікою.

"Ми використовували багато творчих прийомів, які ніхто ніколи в Україні не використовував. Ми намагалися папір після проявки обробляти додатковим розчином. Ми робили двокольорове тонування. Коли хімічним шляхом, без розкраски, без фотошопу, ми досягали кількості кольорів: чорний, білий, сепія, синьо-зелений", – говорить Марк Мілов – фотограф.

12 липня в Україні відзначають день фотографіїГалерея "Артсвіт"

Влад Полонський – син Станіслава Полонського, ще одного представника Дніпропетровської школи фотографії, говорить, що батько експериментував з ракурсом.

"Він не знімав, як знімають звичайні фотографи, тримаючи фотоапарат на рівні очей. Зйомку здійснював з рівня стегна. Фактично прихованою камерою. Йому не подобалась реакція людей на зйомках", – говорить Влад Полонський – син Станіслава Полонського.

У 2015 галерея «АРТСВІТ» видала альбом про Дніпропетровську школу фотографії. Усього школа налічує близько 10 авторів і авторок. Зокрема, Марк Розов, Лариса Фельдман, Юрій Бродський, Марк Мілов, Сергій Артеменко, Віта Буйвід, Вадим Золотник, Станіслав Полонський.

Перша фотографія

Перша фотографія була зроблена в 1826 році Жозефом Нісефор Ньєпс. Француз першим здогадався, як створити такий механізм, який зміг би з точністю передати дійсність - без спотворень і авторських домислів.

Свою першу фотографію, яка називається "Вид з вікна" французький фотограф знімав майже 8 годин. Саме вона стала початком світової фотографічного мистецтва.

12 липня в Україні відзначають день фотографії

Перша фотографія

Перші фотографії були чорно-білими. При цьому ще в середині XIX століття з'явилися перші кольорові фотографії. Для їх створення використовувалися три фотокамери - на кожну встановлювали світлофільтр (червоний, зелений і синій), а потім з'єднували зображення.

Що відомо

  • Існує кілька пояснень, чому День фотографа відзначають саме 12 липня;
  • Перше з них - 12 липня католицька церква відзначає день святої Вероніки. Саме її вчинок послужив створенню першого нерукотворного образу. Легенда про неї говорить, що коли засуджений на мученицьку смерть Ісус Христос ішов на гору Голгофу, згинаючись під вагою свого хреста, його супроводжував натовп. І коли виснажений Ісус упав під вагою хреста, до нього підбігла жінка, яка напоїла його водою. Також вона подала йому свою хустку (шматок тканини), щоб обтерти обличчя. Коли вона прийшла додому, то побачила, що на тканині закарбувався святий лик Спасителя, "справжній образ" особи Ісуса (лат. Icona vera);
  • Через дві тисячі років, коли була винайдена фотографія, папа Римський затвердив день святої Вероніки як день фотографа;
  • Відзначати день фотографа 12 липня вирішили ще й тому, що 12 липня 1854 народився Джордж Істман - засновник компанії Kodak, який зробив фотографію "доступною для всіх".

Читайте також

Могила архітектора Красносельського у Дніпрі: як виглядає зараз та чому не відновили монумент (фото)

6 липня день народження Дніпровської дитячої залізниці

У центрі Дніпра з’явилась «піксельна стіна» для творчості – репортаж

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди