6 липня день народження Дніпровської дитячої залізниці

6 липня день народження Дніпровської дитячої залізниці

6 липня день народження Дніпровської дитячої залізниці
фото: dnepr24

6 липня день народження Дніпровської дитячої залізниці. 6 липня 1936 року вперше потяг рушив по коліям дитячої залізниці у парку імені Глоби у Дніпрі.

Дніпровська дитяча залізниця — дитяча вузькоколійна залізниця у Дніпрі в парку Лазаря Глоби навколо ставку. Протяжність залізниці — 1,6 км.

Дніпровська дитяча залізниця є першою дитячою залізницею в Україні та другою після Тбілісі. Над ставком, естакадою, проходить центральна алея парку і для пропуску лінії залізниці збудовано два тунелі, яким дали імена Козацький і Січеславський. Дитяча залізниця обладнана телеграфним радіозв'язком, а станція гучномовцями.

Всього було побудовані 2 станції:

  • Паркова — головна станція, де і розташовується управління залізниці;
  • Комсомольська (зруйнована під час війни, не відновлена до сьогодні).

Сьогодні день народження Дніпровської дитячої залізниці
фото: www.dzd-ussr.ru

Феномен дитячої залізниці

Мережа дитячих залізниць є виключно радянською спадщиною. Короткі залізничні лінії будувалися в СРСР в якості установ позашкільної освіти для дітей від 8 до 15 років для їх ознайомлення з особливостями залізничного транспорту. Дитяча залізниця в Дніпрі стала першою в Україні і третьою в світі. У 1932-му році була відкрита перша в світі дитяча залізниця в Москві, але вже через два роки, незважаючи на капітальні фінансові вкладення, без пояснення причин, вона була закрита. За деякими даними, через звинувачення в надмірному використанні дитячої праці. У 1935-му році така дорога з'являється в Тбілісі, в 1936-му - в Дніпропетровську. Згідно з легендою, ініціаторами і проектувальниками дніпровської і всіх інших дитячих залізниць у колишній СРСР були самі школярі. Будували також переважно діти на комсомольських суботниках.

Дніпровська дитяча залізниця розташована в центральному парку відпочинку імені Лазаря Глоби. Довжина кільця, яке проходить навколо паркового ставка, становить 2 кілометри. Склад проходить без зупинок через два спеціально споруджених тунелі - довжиною 10 і 30 метрів, які були названі в честь Володимира Маяковського та Олександра Пушкіна. На єдиній станції "Піонерська" розташовуються вокзал, навчальні класи, зал очікування і каса. Протягом року школярі відвідують теоретичні заняття, а в теплий сезон, з травня до листопада, під керівництвом інструкторів практикуються у якості провідників вагонів, чергових по станції, начальників поїздів, дикторів вокзалу, електромеханіків, майстрів зв'язку і машиністів. Школярі, які відвідують такі заняття, отримують суттєві пільги під час вступу до профільних транспортні вузи.

Всього в СРСР таких доріг було побудовано близько 80, з яких зараз продовжують працювати трохи більше 30. Будувалися вони в 40-50-х роках і в країнах соціалістичної співдружності - У Німеччині, Латвії, Болгарії, Угорщини, Чехії, Китаї і на Кубі. У країнах Євросоюзу традиція не прижилася. Ті деякі дитячі залізниці в Європі, які продовжують роботу, були перероблені в паркові атракціони, які обслуговують дорослі.

Історія створення

Дорога побудована за підтримки Дніпропетровського паровозоремонтного заводу. Проєктуванням дороги займалися виключно діти, остаточний проєкт затвердили комсомольці Дніпропетровського інституту інженерів транспорту. Будівництво дороги почалося навесні 1936 року і закінчилося 6 липня того ж року. Будувалася вона, як і всі довоєнні малі магістралі, методом комсомольських суботників.

Головний шлях довжиною близько 1,6 км оточував ставок і майданчик атракціонів в парку імені Глоби (тоді він мав назву парк імені Чкалова). Частково він пройшов на місці вузькоколійки, побудованої приватними підприємцями Вишмаком і братами Левіними для обслуговування відвідувачів Південно-російської обласної сільськогосподарської, промислової та кустарної виставки 1910 року.

Сьогодні день народження Дніпровської дитячої залізниці
Схема Дніпропетровської ДЗ. Пунктиром показані нині відсутні шляхи, червоними стрілками - напрям руху поїздів. фото: www.dzd-ussr.ru

Над ставком, по естакаді, проходила одна з алей парку. У насипу цієї естакади для пропуску лінії ДЗ було побудовано два тунелі, які отримали імена О.С. Пушкіна і В.В. Маяковського. На маршруті було дві станції - Жовтень (після війни перейменована в Піонерську) і Комсомольськ (потім вона була перейменована у Комсомольську).

На обох станціях були побудовані дерев'яні будівлі вокзалів. На станції Комсомольськ в будівлі вокзалу розмістилося управління дороги .

Характерна для СРСР 1930-х років загальна нестача вузькоколійних локомотивів позначилася і на дитячій дорозі. Отримати серійний паровоз для потреб залізниці не вдалося. Єдиним реальним виходом з цієї ситуації було створення паровоза своїми силами з підручних матеріалів. Цю роботу взяли на себе комсомольці. У дуже короткий термін вони зібрали локомотив з того, що вдалося знайти: котел взяли від ширококолійного маневрового паровоза, екіпажні частини (крім рами), циліндри і рушійний механізм - від якогось паровичка, списаного з найближчої вузькоколійки. Будку, раму і тендер довелося виготовити прямо на паровозоремонтному заводі. Побудований паровоз отримав позначення ЮП-3-01 ( «Юний Піонер»).

Сьогодні день народження Дніпровської дитячої залізниці
ЮП-3-01 "Юний Піонер". фото: www.dzd-ussr.ru

З пасажирськими вагонами в ті часи було дещо простіше, але і їх, через нестандартні габарити, довелося будувати за спеціальним проектом. Шість дерев'яних двохосьових вагонів на 12 місць було побудовано на суботниках комсомольцями Дніпропетровського вагоноремонтного заводу. (Згодом вагончики послужили прототипом для рухомого складу Мелітопольської та Ростовської ДЗ. Два з них до цих пір можна побачити: вони стоять як пам'ятники у Дніпропетровську: один на ДЗ, інший у вагонному депо.)

Сьогодні день народження Дніпровської дитячої залізниці
Пасажирський вагон. Фото з особистого архіву А.К. Філіппова, П.А. Стрелкова, 1957 рік. фото: www.dzd-ussr.ru

6 липня 1936 при великому скупченні народу відбулося урочисте відкриття Малої Сталінської залізниці. Першим начальником її став Іван Слєпов.

На момент відкриття дорога була технічно забезпечена не гірше найбільш передових «дорослих» магістралей. На станції Комсомольськ був радіовузол, обладнаний патефоном. Юні пасажири могли скористатися діючим між станціями телеграфним зв'язком.

Досить швидко дитяча дорога здобула власну аматорську короткохвильову радіостанцію - предмет захоплення населення нашої країни в 1930-і роки. Поруч з депо була організована метеостанція. За відгуками сучасників, Дніпропетровська ДЗ створювала куди більш серйозне враження, ніж її попередниця - Тбіліська ДЗ.

Незабаром Іван Олександрович Слєпов був змушений залишити дорогу і виїхати з Дніпропетровська. Але, і переїхавши в Нижній Новгород, він залишився вірним ідеям ДЗ. Через два роки Слєпов став начальником будівництва Малої Горьківської залізниці.

1941 року, з початком війни, залізниця закрилася. Незабаром Дніпропетровськ був окупований німцями. Під час війни залізниця була практично повністю зруйнована — рейки зняті, станції спалені, паровози знищені. Лише вагони вдалося повернути на дитячу залізницю. У 1944 році залізниця була відновлена. Замість втрачених паровозів залізниця отримала паровоз серії 159. Станцію Комсомольську після війни не відновили.

1954 року, спеціально для дитячої залізниці, Дніпровський вагоноремонтний завод збудував два напівм'які суцільнометалеві вагони, які досі експлуатуються на залізниці. Вагони були обладнані електроосвітленням і центральним опаленням від паровозу. У ті роки дитяча залізниця була єдиною, що не припиняла працювати і взимку.

Сьогодні день народження Дніпровської дитячої залізниці
Чотиривісний пасажирський вагон виробництва Дніпропетровського вагоноремонтого заводу. Фото з особистого архіву А.К. Філіппова, П.А. Стрелкова, 1957 рік. фото: www.dzd-ussr.ru

1957 року залізницю було повністю переобладнано напівавтоматичним блокуванням, а електрожезлова система не застосовується з 1960 року.

З 1958 року на залізниці почалася епоха тепловозів — надійшов тепловоз ТУ2-172, а також 3 вагони Pafawag. Оскільки старі вагони мали гвинтову стяжку, тепловози з одного боку обладнали також гвинтовою стяжкою з двома буферами.

1972 року залізниця отримала ще один тепловоз — ТУ2-134. З цього моменту паровоз і старі вагони почали використовуватися рідше.

Сьогодні день народження Дніпровської дитячої залізниці
Тепловози ТУ2-134, ТУ2-172 на станції Піонерська. фото: www.dzd-ussr.ru

Надалі розвиток залізниці застопорився — її планувалося подовжити на всю територію парку до 3—3,5 км, але ці плани так і не були реалізовані, а на початку 1990-х років було розібрано депо, платформа імені Чапаєва. Відтоді поїзд не робить проміжних зупинок.

1996 року паровоз був переданий на вузькоколійку у Вигоду (Прикарпаття). Нині паротяг стоїть у локомотивному депо міста Чернівці як пам'ятник, без згадки, що він з Дніпровської дитячої залізниці.

2001 року розроблений проєкт нового депо з великим навчально-культурним комплексом. Цей проєкт також реалізований не був, була лише капітально відремонтована станція Піонерська.

Дитяча залізниця сьогодні

У березні 2017 року, через фізичну застарілість та відсутність капітального ремонту, вагони Pafawag було знято з експлуатації, а замість них було отримано 3 вагони ПВ-51 з Запорізької дитячої залізниці.

У квітні 2018 року кілька об'єктів на території Малої Придніпровської залізниці офіційно змінили назви. Станція Піонерська перейменована на Паркову, адже розташована посеред міського парку імені Лазаря Глоби. Тунель імені Олександра Пушкіна став Січеславським, а тунель ім. Маяковського — Козацьким. Відповідні зміни внесені до документації Дніпровської дитячої залізниці, Дніпровського територіального управління БМЕС, на балансі якого перебуває будівля станції, та Дніпровської дистанції колії, що обслуговує тунелі

Сьогодні день народження Дніпровської дитячої залізниці
фото: https://dnepr.detivgorode.ua/

Дніпровська залізниця має одну станцію Паркова (2 колії). На станції розташовані навчальні класи, зала очікування, каса. Так само на залізниці є два тунелі довжиною 10 і 30 м відповідно.

Рухомий склад:

На відміну від більшості дитячих залізниць, Дніпровська працює також і взимку — але тільки протягом новорічних шкільних канікул — з кінця грудня до 13-го січня.

Всього на дніпровській дитячій залізниці працює і навчається понад 700 початківців залізничників.

В цьому році, у зв'язку з карантинними обмеженнями, дитяча залізниця не розпочала свою роботу.

Читайте також

7 фактів про Палац культури «Металург», проти закриття якого протестують у Новомосковську

У центральному парку Дніпра рятують 200-річний дуб

Правоохоронці обшукують "Укрзалізницю" в п'яти областях

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди