"єВідновлення": хто може розраховувати на допомогу від держави за пошкоджене майно — пояснює юрист

"єВідновлення": хто може розраховувати на допомогу від держави за пошкоджене майно — пояснює юрист

Важливо
Костянтинівка, ракетний удар, місцевий житель, зруйнований будинок, 2 квітня 2023 року
Мешканець Костянтинівки, Донецька область, їде на велосипеді повз зруйнований будинок, 2 квітня 2023 року. Фото: Genya Savilov/AFP/Getty Images

З 10 травня в "Дії" з’явилася послуга "єВідновлення". В ній можна подати заяву та отримати кошти на ремонт житла, пошкодженого через війну. Максимальна сума — 200 тисяч гривень. Як це працюватиме та хто може розраховувати на допомогу — про це Українському Радіо розповів Микола Голодняк, керуючий партнер адвокатського об’єднання "Атторнейс Юнайтед".

Чому саме 200 тисяч. Їх може не вистачити

Так, це сума, яка не завжди перекриває завдану шкоду. У багатьох зруйновані приватні будинки, і щоб їх відновити потрібен мільйон гривень чи півтора. Відтак ця програма спрямована саме на відновлення, бо повне відшкодування передбачене іншими законами й ця система запрацює вже після репарацій з боку країни-агресора.

Хто може отримати допомогу

Цю допомогу можна отримати лише на деокупованих територіях. Крім того, визначена пріоритетність її отримання — учасники бойових дій, люди з інвалідністю через війну, люди, призвані на військову службу під час мобілізації, багатодітні сім'ї та люди з інвалідністю першої та другої групи.

Хто не може претендувати на компенсацію

Під цю програму не підпадають ті, хто вже відновив житло власним коштом. Але якщо людина відновила житло частково, вона може розраховувати на цю компенсацію.

Також на неї не можуть претендувати люди, до яких застосовані санкції й ті, хто має судимість за вчинення кримінальних злочинів проти основ національної безпеки. Заборонено давати такі виплати й спадкоємцям цих двох категорій. Законодавець чітко визначив, що обмеження стосуються тих людей, щодо яких вже є вирок суду. Відмовити в іншому випадку комісія не може.

Зруйнований будинок на Харківщині, 19 січня 2023
Зруйнований будинок на Харківщині, 19 січня 2023. Фото: Харківська ОВА

Чи можна ці гроші витратити не на відновлення, а на щось інше

Законодавець передбачив систему передачі цих грошей. По-перше, заявку можна подати тільки через додаток "Дія", або через їхній сайт. Крім того, є перелік банків-партнерів, які можуть відкрити спеціальний рахунок "єВідновлення" для зарахування відповідних коштів. Витрати передбачені виключно на будівельні матеріали й тільки в будівельних магазинах, які мають відповідний код в банку.

Якщо магазин, наприклад, ФОП, не має в банку МСС-коду 5211 (код категорії продавця — ред) — "будівельні магазини", людині неможливо буде переказати гроші на його рахунок. Це стосується і підрядників в галузі будівництва — МСС-код 1520. Крім того, чи отримає людина грошову компенсацію, визначатимуть місцеві органи, які складають комісію і проводять огляд житла.

Як відбувається відшкодування

Спочатку треба лишити повідомлення про відшкодування майна в застосунку або через портал "Дія" та заявку на відкриття рахунку. Потім людина очікує дзвінка від комісії місцевої влади для огляду майна. Далі будинок оглядають, і людина отримує сповіщення в "Дії" про рішення: чи є право отримати відшкодування. Якщо людина не згодна з рішенням, вона може оскаржити його в суді.

Обов'язкова умова — внесення відомостей про право власності на пошкоджену оселю до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Перевірити, чи вони внесені, можна або на сайтах реєстрів, або в органах місцевого самоврядування. Людині нададуть довідку або витяг з Єдиного реєстру майнових справ щодо того, чи зареєстровано право власності.

Але у нас багато приватних будинків не введені в експлуатацію, тож відомості не внесені до реєстрів. Люди збудували будинок ще до війни, але не ввели в експлуатацію. І тому буде питання — вони прийдуть за компенсацією, а по документах мають лише земельну ділянку під будівництво будинку. Отримати відомості чи зареєстрований будинок як право власності можна тільки в представників держави — в ЦНАПах, в сільрадах.

Зруйнований будинок Херсон 28 листопада 2022
Зруйнований будинок у Херсоні, 28 листопада 2022 Фото: Суспільне Херсон

Чи можна отримати кошти й самому відновити будинок

Законодавець визначив, що це можуть робити тільки компанії, які є підрядниками в галузі будівництва. Списати гроші з картки на себе як на будівельника не можна. Але, власник житла, який отримав гроші на картку "єВідновлення", може на всю суму закупити будівельні матеріали й тоді робити сам ремонт. Крім того, гроші на відновлення можна витратити протягом 12 місяців з моменту зарахування. Після вони списуються.

Вибір редакції

На початок