Перейти до основного змісту
Пентагон офіційно підтвердив збиття над Україною російської ракети "Кинджал" за допомогою системи Patriot

Пентагон офіційно підтвердив збиття над Україною російської ракети "Кинджал" за допомогою системи Patriot

ЗРК Patriot
ЗРК Patriot в аеропорту Жешув-Ясьонка, 25 березня 2022 року, Польща. AP

Українська протиповітряна оборона справді збила російську аеробалістичну ракету "Кинджал", яку у Росії називають гіперзвуковою, зенітно-ракетним комплексом Patriot.

Про це сказав речник Пентагону, бригадний генерал Пет Райдер, передає CNN.

"Я можу підтвердити, що вони збили російську ракету, застосувавши систему протиракетної оборони Patriot. Як ви знаєте, ця система є частиною ширшого спектра засобів протиповітряної оборони, які Сполучені Штати та міжнародна спільнота надали Україні", — сказав він.

Райдер також наголосив, що США та їхні партнери продовжать "нарощувати засоби протиповітряної оборони наземного базування та боєприпаси, щоб допомогти Україні контролювати своє суверенне небо та допомогти Україні захистити своїх громадян від Росії".

Командувач Повітряних сил Збройних сил України, генерал-лейтенант Микола Олещук повідомив, що у ніч на 4 травня українським військовим вперше вдалося збити російську аеробалістичну ракету "Кинджал" за допомогою зенітно-ракетного комплексу Patriot.

Як працюють ЗРК Patriot

Зенітні ракетні комплекси Patriot в США почали розробляти 40 років тому. Перший раз Patriot використали в боях на початку 1990-х, під час війни в Перській затоці.

Батарея ЗРК Patriot складається з радара, пункту управління й пускових установок (до восьми), кожна з яких має по чотири ракети. Ціна однієї батареї близько мільярда доларів.

Характеристики радіолокаційної станції системи:

  • максимальна висота перехоплення цілі — 24 кілометри;
  • максимальна дальність перехоплення — 80 кілометрів;
  • мінімальна — три кілометри.

Вражає цілі ЗРК Patriot керованими ракетами "земля — повітря". Максимальна дальність ураження коливається від 40 до 160 км залежно від типу ракети. Одночасно Patriot може знищувати вісім цілей та здатен збивати не лише літаки та крилаті ракети, але й балістичні.

Чому Україна просила про ЗРК Patriot

"Інформація про передачу Україні систем Patriot — надзвичайно важлива новина. Починаючи від лютого ми на весь світ зверталися з проханням закрити небо над Україною. Нарешті нас почули. Цей комплекс здатний закрити чималу територію України, захистити зі 100% ефективністю. Звичайно, нам таких комплексів потрібно багато, але це перший крок", — говорить полковник ЗСУ, речник Генерального штабу Збройних Сил України (2014-2017) Владислав Селезньов.

Про потребу в зенітно-ракетних комплексах Patriot, українська влада почала говорити навіть раніше — ще за рік до повномасштабного вторгнення Росії. Тоді, у квітні 2021-го, голова Офісу президента Андрій Єрмак закликав Сполучені Штати розмістити ці системи в Україні.

В перші місяці повномасштабного вторгнення президент, урядовці, чиновники щодня закликали союзників закрити небо над Україною, в тому числі й передав ЗСУ комплекси Patriot.

Передостанній раз мова про ці системи зайшла наприкінці листопада, коли після чергового російського обстрілу України одна з ракет впала у польському Пшеводуві. Тоді Берлін запропонував надати ЗРК Patriot Польщі. Прем'єр-міністр країни Матеуш Моравецький закликав спрямувати системи в Україну, Німеччина пропозицію відхилила, проте все ж передасть ці комплекси Польщі. Їх розмістять на кордоні з Україною — з польського боку.

"Я намагався переконати міністра оборони Німеччини, що ефективніше використовувати батареї Patriot на заході України. Оскільки з боку Німеччини немає бажання, ми говорили про розташування цих наборів у Польщі у Люблінському воєводстві. Найважливіше, що німецька сторона погодилася, що саме польське командування буде приймати рішення про застосування цієї зброї", — говорить Маріуш Блащак, міністр оборони Польщі.

Проте тепер комплекси Patriot Україні передають США.

Топ дня
Вибір редакції
На початок