На Франківщині люди протестували проти екопарку, який планує збудувати компанія доньки нардепа Фріса

На Франківщині люди протестували проти екопарку, який планує збудувати компанія доньки нардепа Фріса

Доповнено
На Франківщині люди протестували проти екопарку, який планує збудувати компанія доньки нардепа Фріса
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Кілька десятків жителів Марківців Тисменицької громади, що на Івано-Франківщині, 7 травня зібралися в приміщенні місцевого ліцею, щоб виступити проти будівництва рекреаційного парку на території лісу, який розташований поблизу села. Облаштувати екопарк на земельній ділянці площею 10,3 га планує товариство з обмеженою відповідальністю "Інтервіза", співзасновницею та бенефіціаром якого є Еліна Фріс — донька народного депутата Ігоря Фріса. Про це з місця події повідомила кореспондентка Суспільного.

На Франківщині люди протестували проти екопарку, який планує збудувати компанія доньки нардепа Фріса
Кілька десятків жителів Марківців Тисменицької громади виступили проти будівництва рекреаційного парку на території лісу. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

За словами жительки Марківців Світлани Куриляк, про те, що ліс тимчасово орендують представники ТОВ "Інтервіза", мешканці села дізналася декілька днів тому, коли побачили, як територію почали обгороджувати парканом. До того жодних громадських обговорень стосовно створення рекреаційної зони на території лісу з людьми ніхто не проводив.

"Ми не проти чогось кращого в нашому селі, але це все робилося без нашого відома. Випадково дізналися, що там вже тривають роботи й поставлений паркан у лісі. Ми — проти, бо нас ніхто не спитався. Залишився в нас той один лісочок, де ми можемо піти й назбирати гриби. Ми — сільські люди, квасолю садимо, її треба потичити, і ту гілочку знаходимо в лісі. А зараз мусимо питатися, бо ніхто нас туди більше не пустить", — говорить Світлана Куриляк.

На Франківщині люди протестували проти екопарку, який планує збудувати компанія доньки нардепа Фріса
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Заступник голови Тисменицької громади Андрій Рев'юк каже: про те, що ТОВ "Інтервіза" проводить роботи на території лісу, дізнався лише 6 травня.

"Усе, що стосується землі у лісі, — не є компетенцією міської влади. Це — компетенція обласної військової адміністрації. Ми так само приїхали послухати представників "Інтервізи" і дізнатися, що вони хочуть робити. Якщо хочете знати мою думку — бізнес має працювати, просто треба знайти розумний формат, домовитися", — говорить Андрій Рев'юк.

На Франківщині люди протестували проти екопарку, який планує збудувати компанія доньки нардепа Фріса
Проєкт рекреаційного екопарку. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Жителька села Марія Василюк каже, що через облаштування рекреаційного парку люди не зможуть йти до лісу. Окрім того, тварини, яких планують завезти в цей парк, створять незручності для жителів, вважає жінка.

"У нас неподалік є господарство, там все загороджене і ми не маємо права туди піти. Тепер хочуть забрати той клаптик землі, який в центрі. Люди туди ходять відпочивати, збирати гриби та суницю. А вони хочуть завезти туди звірів, а це — біля села і поряд з будинками. Ми маємо ходити попри те і нюхати", — говорить Марія Василюк.

На Франківщині люди протестували проти екопарку, який планує збудувати компанія доньки нардепа Фріса
ТОВ "Інтервіза" почало обгороджувати територію лісу парканом. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

На зустріч з громадою прийшов співвласник ТОВ "Інтервіза" Олександр Панасюк. Він каже: у парку зможуть працювати приблизно 30 місцевих жителів. Також підприємство готове підписати договір з громадою про те, що людей, які мають реєстрацією місця проживання в селі Марківці, пускатимуть на територію безкоштовно.

"На території буде від 10 до 15 різних подвірʼїв з атракціями. Наприклад, коні, прикольні будиночки, страусова ферма. Планувалася дитяча зона — це і мотузковий парк, гірки, гойдалки, спуски. Також буде територія альтанок. Тварини не бігатимуть. Чому взяли в оренду на 50 років, тому що проєкт будівництва — на п'ять років. Окупність — 15-20 років", — пояснює Олександр Панасюк.

Співвласник ТОВ "Інтервіза" хотів презентувати жителям села проєкт екопарку, проте люди відмовилися. Він також розповів жителям, що товариство зареєстрували в Марківцях для того, щоб сплачувати гроші в місцевий бюджет.

За словами представника обласного лісового господарства, оренда земельної ділянки, яку отримало ТОВ "Інтервіза", за 2022 рік склала 44 тис. грн.

На Франківщині люди протестували проти екопарку, який планує збудувати компанія доньки нардепа Фріса
Представники товариства “Інтервіза” також хочуть відновити колибу. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

ТОВ “Інтервіза” також орендує ділянку площею 0,5 га, на якій розташована колиба. Представники товариства хочуть її відновити. Світлана Куриляк каже, що не проти, аби роботу закладу відновили та облаштували територію біля нього. Однак проти того, щоб створювали екопарк на території лісу.

Жінка говорить, що жителі спілкуватимуться з адвокатом та зʼясовуватимуть, як їм діяти, щоб на території лісу не облаштовували екопарк.

Співвласник ТОВ "Інтервіза" Олександр Панасюк пообіцяв людям, що наразі представники товариства припинять обгороджувати територію та, ймовірно, припинять відновлення колиби.

Розпорядження про виділення лісової ділянки у тимчасове користування товариству "Інтервіза" голова Івано-Франківської обласної військової адміністрації Світлана Онищук підписала 26 вересня 2022 року.

У коментарі Суспільному юристка Оксана Кобрин розповіла, що законодавство не передбачає проведення конкурсів чи аукціонів, якщо підприємці хочуть орендувати земельну ділянку, не змінюючи її цільового призначення. Вони повинні подати проєкт у лісове господарство та описати, як підприємство використовуватиме ділянку. Отримавши дозвіл від лісового господарства та Державного агентства лісових ресурсів, компанія може звернутися за погодженням до обласної військової адміністрації.

За даними сервісу "Опендатабот", бенефіціарами та засновниками ТОВ "Інтервіза" є Еліна Фріс та Андрій Ісаєнко, засновниками вказані Артем Макаренко, Олександр Панасюк, Тамара Скирбашевська. 15 вересня 2022 року товариство змінило вид діяльності: з діяльності ресторанів, надання послуг мобільного харчування на функціювання атракціонів і тематичних парків.

Еліна Фріс — донька народного депутата України від 84 округу, до якого належить село Марківці, Ігоря Фріса. Нардеп у телефонній розмові так прокоментував Суспільному ситуацію, що склалася.

"Головний біль фірми "Інтервіза", напевно, це — те, що донька депутата Ігоря Фріса є учасником, бенефіціаром цього підприємства. І якби цього не було, я думаю, ніхто не згадав би про це товариство. А були б усі тільки в захваті від того, що хтось під час складної ситуації в державі намагається розвивати туризм. Якщо воно все за законом і все правильно, то я — за будь-які інвестиції в державу і в розвиток нашого краю. І вітатиму таке, чи це буде моя дочка займатися, чи не моя дочка, а будь-який підприємець", — каже Ігор Фріс.

Читайте також

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок