Про небезпеку, лікування та аналізи: що робити жителям Полтавщини при укусах кліщів

Про небезпеку, лікування та аналізи: що робити жителям Полтавщини при укусах кліщів

Про небезпеку, лікування та аналізи: що робити жителям Полтавщини при укусах кліщів
Фото ілюстративне: Pexels

Кліщі на Полтавщині переносять переважно одне захворювання – це хвороба Лайма. Особливо активні комахи навесні та наприкінці літа. Як захиститися від укусів та що робити, якщо це сталося, Суспільному розповіла доцентка кафедри інфекційних хвороб з епідеміологією Полтавського державного медичного університету Тетяна Котелевська

Чим небезпечні укуси кліщів

Активність кліщів пов’язана з особливостями їхнього життєвого циклу та розмноженням. За рік є два пікових періоди – це з квітня до травня або початку червня, а також у серпні-вересні, каже Тетяна Котелевська.

З урахуванням того, що зими стали теплі, звернення за медичною допомогою були навіть у лютому, грудні. Якщо дивитися по консультаціях і зверненнях, то вони йдуть протягом року, частішають на кінець весни.

За словами спеціалістки, якщо будуть теплі зими, то активність кліщів зберігатиметься і в холодний період. Ці комахи переносять різні інфекції.

У нашому регіоні кліщі переносять із актуальних інфекцій тільки хворобу Лайма. Це хвороба, яка відноситься до бореліозів, тобто викликається бореліямиБорелія – рід бактерій. Ще на території України кліщі переносять кліщовий енцефаліт, але ендемічними Ендемічний – властивий певній території чи місцевостірайонами є Закарпаття, Львівська область та Крим. Але з урахуванням того, що у нас є великий міграційний процес, що наші українці виїжджають до Європи, то ми маємо розуміти, що вся альпійська частина Європи – це ендемічна зона по кліщовому енцефаліту.

Як розповіла Тетяна Котелевська, за три роки в Україні офіційно виявили два випадки кліщового енцефаліту.

Щодо кліщового енцефаліту найстрашніше ускладнення – це загибель пацієнта. Хвороба Лайма приводить до інвалідизації, загибель пацієнта буває вкрай рідко. У пацієнта формуються з часом хронічні осередки – артрити, міокардити, перикардити, нейробореліоз, ураження шкіри. І це призводить до запуску тяжких системних захворювань.

Як захиститися

Якщо людина гулятиме у парку і буде ходити лише по доріжках, то небезпеки щодо укусу кліща у неї немає, говорить фахівчиня.

Кліщі по деревах не стрибають. Вони люблять високу некошену траву і чагарники. Тому якщо ми гуляємо у захаращених паркових зонах, лісі, лісосмугах, то ризик дуже високий.

Аби уникнути укусу, треба дотримуватися певних правил. Зокрема:

  • одягати світлі речі, мати головний убір;
  • одяг має покривати все тіло – з довгим рукавом, штани слід заправити у шкарпетки;
  • не можна сідати у високу траву;
  • використовувати репеленти, ефективні проти кліщів.

Щодо репелентів – такі засоби окремі для одягу та взуття, а також для шкіри. Вони мають містити одну з активних речовин: DEET (ДЕТА), пікардін (RBR 3023), IR3535, OLE (ефірна олія лимонного евкаліпту), PMD (параментан-діол), перметрін або ж 2-undecanone.

Після прогулянки обов’язково потрібно оглянути себе та тварин, які були надворі. Одяг відправити у пральню.

Що робити, якщо вкусив кліщ

За словами Тетяни Котелевської, якщо кліщ був на тілі менше 24–36 годин, він не викличе захворювання.

Сама борелія міститься у шлунково-кишковому тракті комахи, тому треба присмоктування кліща тривалий час. Кліща треба обережно витягнути. Ми його не заливаємо олією, кремом, він не відпаде. Якщо ми заливаємо олією кліща, у нього буде ніби "блювотний рефлекс", і та борелія, яка була у шлунку, буде йти у нашу кров.

Комаху можна витягнути пінцетом, ниткою або ж спеціальними інструментами, які продаються, зокрема, в аптеках. Треба стежити, щоб частини кліща не лишилися у рані, а саме місце укусу обробити антисептиком. Якщо самостійно дістати комаху складно, можна звернутися у травмпункт.

Якщо є почервоніння в місці укусу, то ми не розцінюємо це в перші кілька днів як еритему Еритема – почервоніння на шкірібореліозну. Це місцева реакція на укус, вона за декілька днів пройде, для цього ми можемо використати спеціальні креми. Кліща ми в лабораторію не носимо. Якщо навіть у ньому буде виявлено збудника, то для профілактики є 72 години. Ми втрачаємо час. Якщо навіть кліщ хворий, то не факт, що ми захворіли.

Профілактика захворювання потрібна у кількох випадках, зокрема, якщо кліщ великого розміру та присмоктався до тіла довше, ніж 24 години тому. Для профілактики лікар призначає пацієнтові одноразовий прийом антибіотика.

На що треба звернути увагу: якщо на другому-третьому тижні на місці укусу з’являється еритема, є слабкість, ознаки ГРВІ – висока температура, недомагання, головний біль, нудота, поганий апетит. Цього достатньо для початку курсу лікування. Це діагноз клінічний, не потрібно здавати аналізи, бо вони стають позитивні через 30 днів після укусу.

Як розповіла Тетяна Котелевська, вчасне та правильне лікування забезпечує для пацієнта повне одужання.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

Вибір редакції

На початок