Рада має відновити фінмоніторинг статків посадовців — Центр протидії корупції

Рада має відновити фінмоніторинг статків посадовців — Центр протидії корупції

Верховна рада України
Верховна рада України. Фото: Детектор Медіа

Уряд вніс до парламенту законопроект №9269, який повертає статус національних публічних діячів (ПЕП) до відповідності стандартам ЄС та FATFFinancial Action Task Force — міжнародна група з протидії відмиванню брудних грошей. Міжурядовий орган, метою роботи якого є розвиток і впровадження на міжнародному рівні заходів і стандартів з боротьби щодо відмивання грошей.. Якщо закон ухвалять, високопосадовці знову матимуть статус ПЕП "пожиттєво". Це дозволить забезпечити ефективний фінансовий контроль за статками посадовців навіть після їхнього звільнення.

Про це йдеться у статті Центру протидії корупції (ЦПК).

Запропоновані у документі норми, окрім скасування трирічного обмеження для статусу публічного діяча, передбачають застосування ризикоорієнтованого підходу до аналізу фінансових операцій національних політичних діячів, так само як це діє у країнах ЄС.

"Це означає, що у разі, якщо банк через рік після завершення виконання особою повноважень чи політичних функцій та належної перевірки встановить відсутність ризиків притаманних політичним діячам, то може не вживати певних заходів перевірки надалі", — йдеться у статті.

Зазначається, що у листопаді 2022 року правками до цього євроінтеграційного закону нардепи Григорій Мамка (ОПЗЖ) та Артур Герасимов (Європейська Солідарність) заклали скорочення строку перебування топчиновників у статусі ПЕП до трьох років із моменту звільнення.

"Така норма фактично дозволяє експосадовцям після цих трьох років вільно користуватися набутими корупційними активами. Також ці зміни дозволять ексчиновникам використовувати отримані під час роботи на державу зв‘язки для корупційних злочинів", — наголошують у ЦПК.

І додають, що це суперечить міжнародним практикам, де високопосадовці мають такий статус постійно після перебування на посаді. Це своєю чергою, дозволяє банкам та фінансовим установам застосовувати ризикоорієнтований підхід до аналізу фінансових операцій таких осіб у залежності від конкретних факторів та ризиків, якщо вони мають місце навіть через кілька років після звільнення.

У ЦПК нагадали, що у липні після ухвалення цього закону Центр зазначав, що це рішення суттєво впливає на шанси для швидкого вступу України до ЄС.

"Адже одним із семи кроків для відкриття переговорів про членства України в Євросоюзі є забезпечення боротьби з відмивання коштів, зокрема, через інструмент моніторингу фінансових операцій публічних діячів. А 24 березня МВФ також включило відновлення пожиттєвого фінансового моніторингу для публічних діячів до своїх вимог. Саме тому нардепи мають якнайшвидше привести статус ПЕПів до міжнародних стандартів", — підкреслили у ЦПК.

Читайте також

Рада проголосувала за додаткові підстави для звільнення з військової служби

Повернення виплат у 30 тисяч гривень для військових може призвести до дефіциту бюджету — представник МВФ

Рада офіційно визнала рашизм ідеологією Росії: експерт розповів, що це змінить

Вибір редакції

На початок