Правозахисник: Тортури українців — це стратегія росіян

Правозахисник: Тортури українців — це стратегія росіян

Ексклюзивно
Борис Петруньок, дослідник Центру прав людини ZMINA
. Борис Петруньок (ліворуч), дослідник проекту з документування тортур Центру прав людини ZMINA. Скріншот з телемарафону "Єдині новини"

Тортури цивільного населення України — це певна стратегія росіян, тому що після початку повномасштабної війни вони зрозуміли, з яким рівнем спротиву серед населення вони зіткнулися. У квітні-травні минулого року РФ вже почала розбудовувати, так звану, мережу катівень і застосовувати до українців "процедури фільтрації". Тобто відбирати тих людей, які потенційно становлять для них найбільшу загрозу, як вони вважають.

Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" сказав дослідник проекту з документування тортур Центру прав людини ZMINA Борис Петруньок.

"Серед таких людей, наприклад, колишні військові, волонтери, представники місцевих органів влади, поліції та просто люди з яскравою проукраїнською позицією. Цих людей дуже часто затримували цілеспрямовано, крім звичайних затримань, які можуть відбуватися стихійно. Їх незаконно утримували, допитували та катували. Фактично будь-який допит в таких місцях супроводжується тортурами", — сказав Борис Петруньок.

За його словами росіяни намагаються зібрати максимум інформації, яку вони вважають для себе корисною і якою, на їхню думку, може володіти затримана людина.

"Це політика терору. Ми бачимо, що в різних місцях росіяни діяли фактично за одним сценарієм. Допити й випадки катувань повторюються. Є окремі епізоди, які свідчать про те, що це системне явище, до якого залучене російське вище командування і, напевно, російська політична еліта. Тому ці документування та дослідження повинні бути продовжені, свідчення повинні збиратися і далі, ми продовжуємо цю роботу", — наголосив Петруньок.

Центр прав людини ZMINA співпрацює з правоохоронцями, каже Петруньок і додає, що наразі організація планує передати зібрані дані про тортури українців до Міжнародного кримінального суду і спеціальному доповідачу ООН з питань тортур.

"Ми зараз намагаємося допомагати державі в цій роботі на своєму рівні. Розслідування цих злочинів буде сприяти ідентифікації та притягненню до відповідальності всіх причетних до них військових. Є певна необхідність ратифікації міжнародних документів з цього питання. Але загалом основна робота з розслідування буде покладена на Україну", — зауважив Борис Петруньок.

Правозахисник розказав, як організація збирає дані про тортури українців.

"Ми збираємо кілька видів свідчень: потерпілих людей і свідків випадків тортур. Та додатково збираємо інформацію у відкритих джерелах. Опитування людей, які постраждали від тортур, проводилося з дотриманням всіх міжнародних стандартів і стандартів Стамбульського протоколу. Наші люди, які опитували потерпілих, знали, в який спосіб це робити, щоб не травмувати людину, з якою говоримо. Ця інформація буде долучена до тих матеріалів, які ми передаємо нашим партнерам і вносимо в електронну базу документування воєнних злочинів", — сказав Петруньок.

Він зазначив, що українці, які перебувають на тимчасово окупованих РФ територіях знаходяться в небезпеці.

"Краще намагатися уникати будь-яких контактів з російським окупаційним контингентом наскільки це можливо. А в тій ситуації, коли цей контакт, на жаль, відбувається, намагатися убезпечити себе максимально від проявів агресії. Але ситуація в окупації дуже специфічна, і я не став би давати однозначних рекомендацій чи коментарів з приводу того, як себе краще поводити", — сказав правозахисник.

27 квітня правозахисники Центру прав людини ZMINA презентували дослідження про тортури та жорстоке поводження з цивільними на окупованих територіях України. Дослідники збирали дані з лютого 2022 по березень 2023 року та зафіксували 345 випадків тортур цивільних українців.

За даними Офісу генпрокурора, станом на 19 квітня зареєстровано близько 80 тисяч воєнних злочинів, скоєних в Україні російськими військами та їхніми "проксі".

Читайте також

Вибухівка у банці з чаєм: історія окупації та розмінування села під Балаклією

Ротація в полоні — як рік тому працівники ЧАЕС працювали під час російської окупації

Зниклі люди на тимчасово окупованій території Запорізькій області: чому "дорога життя" стала дорогою на виживання

На початок