Прем’єр-міністерка Естонії Кая Каллас у понеділок, 24 квітня, прибула в Україну з візитом. Каллас зустрілася з президентом України Володимиром Зеленським під час його робочої поїздки в Житомирську область. Там президент, зокрема, нагородив Каллас орденом князя Ярослава Мудрого ІІ ступеня.
Про візит Каллас повідомив у Телеграм Володимир Зеленський.
Глава держави подякував прем’єрці та всьому естонському народу за вчасну підтримку української оборони.
“Якщо поглянути в перерахунку на душу населення, то допомога для нашого захисту від Естонії — одна з найбільших у світ”, — відзначив Зеленський.
Особливо президент відзначив рішення Естонії передати всі наявні в неї гаубиці 122-го та 155-го калібрів.
"Дякую Естонії й вам особисто, прем'єр-міністре, за ініціативу щодо спільних європейських прямих закупівель зброї та боєприпасів, яка передбачає надання членами Євросоюзу Україні одного мільйона снарядів 155-міліметрового калібру", — сказав Зеленський.
Читайте також: Естонія надасть Україні додаткові 155-мм снаряди у рамках ініціативи ЄС — міністр оборони країни
Він також подякував Естонії за допомогу в лікуванні, протезуванні та реабілітації українських воїнів після поранень, яких вони зазнали на полі бою. Крім того, Естонія передала вже третій військовий мобільний шпиталь для оперативного надання медичної допомоги на фронті.
Президент України відзначив і співпрацю з Естонією в питанні кібербезпеки.
За словами Зеленського, українська та естонська сторони встигли обговорити весь спектр питань, які мають значення саме зараз. У першу чергу — можливості України на передовій.
"Важливо, щоб усі наші партнери зараз були максимально рішучими та максимально швидкими в постачанні обіцяної допомоги, особливо зброї, щоб ми могли максимально прискорити завершення цієї війни — звільнити нашу землю та відновити повну силу міжнародного права", — наголосив президент.
Зеленський і Каллас також обговорили політичну взаємодію й рух України до набуття повноправного членства у Євросоюзі та НАТО. Йшлося про очікування від Вільнюського саміту НАТО. За словами президента, зараз саме той час, коли Альянс потребує амбітних рішень. Він додав, що надійна безпека у Європі може ґрунтуватися лише на повній визначеності у відносинах на східному фланзі НАТО, передусім у відносинах між Україною й НАТО.
"Потрібне позитивне політичне рішення Альянсу щодо вступу України, і я дякую Естонії за підтримку саме такого посилення НАТО й за фіксацію в підписаній нами декларації нашої спільної мети", — сказав президент.
Читайте також: Естонія надала зброю Україні ще до початку повномасштабної війни — естонський посол
Під час зустрічі йшлося й про відбудову України. Як повідомив Зеленський, Естонія стала першою державою, яка почала практичне відновлення українського регіону — Житомирської області.
"Впевнений: багато зробимо разом. Я сьогодні порушив питання щодо структуризації допомоги щодо відбудови, зокрема створення відповідного представництва, офісу тут, на Житомирщині", — сказав Зеленський.

Президент нагородив Каю Каллас орденом князя Ярослава Мудрого ІІ ступеня — за визначні особисті заслуги у зміцненні українсько-естонського міждержавного співробітництва, підтримку суверенітету й територіальної цілісності України, повідомили у пресслужбі глави держави.
Що сказала Кая Каллас
За словами глави естонського уряду, допомога озброєнням, боєприпасами та навчання українських військових мають тривати у достатніх масштабах, щоб Україна перемогла в цій війні.
"Саме тому я запропонувала Європейському Союзу спільну закупівлю артилерійських снарядів для України, щоб відправити їх безпосередньо. Рішення було ухвалене в березні, і зараз нам потрібно переконатися, що воно буде належним чином виконане", — зазначила Каллас.
Прем’єр-міністерка розповіла, що минулого тижня естонський уряд ухвалив рішення відправити артилерійські снаряди в Україну. Вона також висловила сподівання, що незабаром це зроблять і інші країни ЄС.
"Ми віримо у вашу перемогу. Ми віримо в Україну, яка процвітатиме, з ліберальною демократією, вільною ринковою економікою та належністю до євроатлантичної спільноти. Ваша боротьба, ваші жертви чітко показали, що шлях до миру — це усунення "сірих зон" у європейській безпеці", — сказала Каллас.
За її словами, задля миру у Європі потрібна Україна у Європейському Союзі й у НАТО.
"І це також посил спільної декларації, яку ми щойно підписали", — сказала голова уряду Естонії.
Каллас також додала, що російська влада і виконавці мають бути притягнуті до відповідальності за злочин агресії проти України та незаконну депортацію українських громадян. За її словами, Естонія підтримує Міжнародний трибунал з розслідування злочину агресії. Воєнні злочини можуть розглядатися МКС і судами в Україні, бо це тут скоювалося, додала Каллас. Якщо ж говорити про злочин агресії — це, за її словами, злочин лідерів.
"Я юрист за освітою. І можу сказати, що будь-який гібридний трибунал дозволить Путіну, Лаврову, іншим позвавитися відповідальності. І злочин агресії — це злочин, який скоюють лідери, і саме їх треба притягнути до відповідальності за цей злочин", — сказала Каллас.
Вона зауважила, що хтось може сказати, що "у вас уже є ордер на арешт Путіна за депортацію дітей".
"Це так. Але я виступаю за міжнародний трибунал у дуже чіткому форматі, який дозволить притягнути до відповідальності лідерів Росії, тих, хто ухвалив рішення атакувати Україну. Без притягнення до відповідальності лідерів не буде жодних перемог", — заявила глава уряду Естонії.
Щодо відбудови Житомирщини, то серед об’єктів, які відновлюють за допомогою Естонії, — дитячий садок в Овручі та низка інших соціальних та інфраструктурних об’єктів.
Що відомо про допомогу Естонії Україні
Естонія підтримує Україну від початку повномасштабного вторгнення Росії. 26 лютого міністр оборони Олексій Резніков заявив, що загальна сума допомоги Україні від Естонії уже перевищила 1% ВВП балтійської країни.
Уряд Естонії 22 грудня 2022-го ухвалив рішення надати Україні черговий пакет військової допомоги, що включатиме безпілотники, засоби індивідуального захисту та зимову форму, повідомив міністр оборони Естонії Ханно Певкур. Зокрема, Естонія вирішила передати Силам оборони індивідуальне екіпірування, таке як бронежилети, балістичні пластини для бронежилетів, польове обмундирування, у тому числі зимове, та інший одяг та аксесуари. Крім того, до пакета допомоги увійшли дрони, набори для чищення зброї, дихальний апарат швидкої допомоги та багато іншого.
Наприкінці 2022 року повідомлялось, що Естонія відправила в Україну техніку для розмінування боєприпасів, залишених військами РФ на деокупованих територіях, на суму понад 330 тисяч євро.
Уряд Естонії 19 січня схвалив надання Україні чергового пакета військової допомоги для протистояння російській агресії, до якого увійшли гаубиці, гранатомети та боєприпаси.
23 січня посол Естонії в Україні Каймо Кууск заявив, що країна передала Україні всі свої 155-міліметрові гаубиці, щоб в інших держав не лишилося жодних виправдань, чому вони не можуть надати Україні необхідне озброєння.
26 січня міністр оборони країни Ханно Певкур повідомив, що Естонія запитала у Німеччини дозволу на постачання в Україну закуплених у німецького виробника касетних боєприпасів.
19 лютого під час Мюнхенської конференції з безпеки прем’єрка Естонії Кая Каллас заявила, що Європейський Союз повинен пришвидшити надання допомоги Україні з урахуванням того, що Росія збільшила темпи свого військового виробництва.
26 лютого міністр оборони Естонії Ханно Певкур під час зустрічі з головою Міноборони України Олексієм Резніковим оголосив про новий пакет збройної допомоги для Сил оборони.
9 березня Фінляндія вирішила дозволити Естонії реекспорт гаубиць Д-30 та снарядів до них в Україну.
Читайте також
Україна за тиждень отримає танки Leopard від Іспанії, Сили оборони просуваються на півдні. 425 день війни. Онлайн