Позивний "Граніт": хто був військовим комендантом під час окупації Балаклії — розслідування

Позивний "Граніт": хто був військовим комендантом під час окупації Балаклії — розслідування

ЗМІ
Позивний "Граніт": хто був військовим комендантом під час окупації Балаклії — розслідування
Військовий комендант Валерій Буслов та катівня у Балаклії. Фото: "Страж Балтики"/VK | Дмитро Лубінець/Facebook

За даними поліції, під час окупації Балаклії російські військові незаконно затримали щонайменше 200 місцевих жителів. До деяких застосовували тортури. Десятки затриманих у місті та околицях досі залишаються зниклими безвісти. Відповідно до документів, які опинилися у розпорядженні Reuters, за "охорону правопорядку" у той час відповідав 46-річний російський підполковник військової поліції Валерій Буслов. Місцеві знали його за позивним "Граніт". Більше про військового коменданта — у розслідуванні видання.

"Граніт"

Місцевий бізнесмен Руслан Волобуєв розповів, як у червні минулого року його затримали у місцевому відділку поліції співробітники російських спецслужб. Один з них побив чоловіка. Під час допиту у кімнату зайшов кремезний чоловік приблизно 40 років. Він привітався зі слідчими, потиснув їм руки та вийшов.

Цей чоловік — військовий комендант Балаклії під час піврічної окупації міста, але місцеві жителі знали його виключно за позивним "Граніт". Він входив до складу військової поліції Міністерства оборони Росії, був найстаршим військовим офіцером у місті, відповідав за охорону правопорядку серед місцевого населення.

Хто такий Буслов

У розслідуванні Reuters сказано, що цією людиною є 46-річний підполковник військової поліції Валерій Сергійович Буслов. Служба Безпеки України, а також двоє російських військових (в тому числі один, який працював у російському військовому штабі Балаклії) підтвердили, що це справжнє ім'я "Граніта". Затриманий Руслан Волобуєв та дві жительки міста впізнали коменданта на фотографіях.

На знімках, розміщених на акаунтах у соцмережах, Буслов позує у парадній формі, з медалями на грудях.

граніт ройтерс
Військовий комендант Валерій Буслов пів року пробув у Балаклії. Фото: VKontakte

За словами кількох військовослужбовців та документів, знайдених у командному пункті на околицях Балаклії, група російських військових, дислокована у місті, була сформована з підрозділів, що базуються у Калінінградській області РФ.

"В одному з документів серед російських офіцерів, присутніх у Балаклії, вказаний Валерій Сергійович Буслов, який обіймав посаду військового коменданта", — йдеться у розслідуванні.

Журналісти "Reuters" зателефонували за номером телефону, вказаним на ім'я Валерія Сергійовича Буслова у Калінінград. Чоловік представився цим ім'ям та не заперечував, що є військовим комендантом. Але він заперечив, що був у Балаклії та використовував позивний "Граніт". Про знайдені документи, в яких фігурує його прізвище, сказав: "Для мене це нічого не означає".

У Балаклії Буслов пересувався на джипі російського виробництва УАЗ у супроводі двох броньованих автомобілів, розповіла Reuters місцева жителька Ольга. Одного разу вона побачила його у бронежилеті та сонцезахисних окулярах, а російський солдат, який стояв на варті, сказав їй, що це "Граніт".

граніт ройтерс
Фото жителя Балаклії

За словами Волобуєва та ще одного місцевого жителя, комендатура видавала перепустки, які дозволяли обраним людям порушувати нічну комендантську годину або виїжджати за межі Балаклії для купівлі товару.

Відповідь Кремля

Кремль, який заперечує воєнні злочини проти цивільних, не відповів на запит Reuters. Міністерство оборони Росії та Федеральна служба безпеки також не надали відповіді виданню.

Разом з тим у виданні стверджують, що не мають безпосередніх доказів особистого жорстокого поводження військового коменданта або відповідних наказів з його боку, але беззаперечною є його близькість до випадків незаконного ув'язнення та тортур.

"Його управління розташовувалося у видавництві через дорогу від відділення поліції, де, за словами Волобуєва і трьох інших жителів, їх побили або де вони були свідками жорстокого поводження", — сказано у матеріалі.

Місцевий житель Олександр бачив, як до будівлі заводили людей у наручниках або з мішками на голові.

Дані СБУ

На запит Reuters про ймовірне жорстоке поводження військового коменданта з місцевими жителями Служба безпеки України підтвердила, що підполковник Буслов є військовим комендантом Калінінградського гарнізону Міноборони Росії та обіймав відповідну посаду у Балаклії з березня по вересень минулого року, і що він використовував позивний "Граніт".

"Він підписав низку наказів та розпоряджень, які дозволяли військовослужбовцям Збройних сил РФ та незаконних військових формувань здійснювати незаконні затримання цивільного населення", — повідомили в СБУ.

Інші подробиці силовики відмовилися надати через таємницю слідства. Джерело в українських правоохоронних органах на умовах анонімності повідомило журналістам-розслідувачам, що слідчі готують підозру Буслову, що може бути попереднім кроком до початку офіційного кримінального розслідування.

Місцеві — про затримання

Журналісти Reuters поспілкувалися з дев'ятьма людьми, яких, за їх словами, затримали у відділку поліції під час окупації Балаклії. У ще трьох опитаних серед затриманих були родичі або друзі. За їхніми словами, коли вони намагалися їх розшукати, російські військові казали йти до "Граніта" й у нього клопотати про звільнення близьких.

82-річна пенсіонерка Людмила розповіла, що її сина, ветерана української армії, затримали у Балаклії у квітні минулого року. Вона декілька разів зверталася до "Граніта" з проханням звільнити чоловіка. Окупанти казали, що спробують його розшукати, але не знайшли. Його доля досі залишається невідомою.

граніт ройтерс
Катівня, облаштована російськими окупантами, Балаклія, 13 вересня 2022 року. Фото: Суспільне Харків

За даними українських правоохоронців, усього на території Харківської області окупанти створили 27 катівень включно з Балаклією. Зниклими безвісти залишаються близько 1300 людей.

Що відомо

  • У деокупованій Балаклії Харківської області 10 вересня офіційно підняли прапор України. У церемонії взяв участь командувач Сухопутних військ ЗСУ Олександр Сирський. Місто перебувало під окупацією впродовж пів року.
  • У звільненій Балаклії правоохоронці знайшли катівню, яку російські військові облаштували для місцевих жителів. Її організували у підвальному приміщенні відділу поліції та у видавничому будинку навпроти.

Читайте також

Росіяни при відступі з Балаклії загубили флешку. "Схеми" встановили відповідальних за катування

Катівня, грабежі, руїни: що залишили по собі російські окупанти в Балаклії

Слідчі встановили ім'я підполковника РФ, який дав наказ катувати цивільних на Ізюмщині

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

Вибір редакції

На початок