Метеорит, супутник чи НЛО: що відомо про об'єкт, який зафіксували у небі над Київщиною

Метеорит, супутник чи НЛО: що відомо про об'єкт, який зафіксували у небі над Київщиною

Оновлено
Спалах у небі Київ 19 квітня 2023 NASA
Спалах у небі над Києвом 19 квітня. Кадр з відео

Вночі 19 квітня у небі над Київщиною був спалах, через що оголосили повітряну тривогу. Спершу у КМВА заявили, що це було падіння космічного супутника NASA, але у Повітряних силах ЗСУ і в американському космічному агентстві цю інформацію не підтвердили, а згодом КМДА спростувала свою заяву. Ексрадник голови Державного космічного агентства Колесник у коментарі Суспільному сказав, що версія про супутник малоймовірна і припустив, що це міг бути метеорит або інший об'єкт.

Що сталося

19 квітня близько 22:00 в небі над Києвом можна було побачити спалахи. Після в Київській області оголосили повітряну тривогу. В той самий час російські війська обстрілювали іранськими дронами Shahed декілька областей країни. По одній з версій, в тому числі й керівника Офісу президента Андрія Єрмака, спалах в небі над Київщиною був роботою української ППО. Проте, військові це спростували, а Єрмак видалив про це пост.

Київ, спалах у небі, супутник 19 квітня 2023
Спалах у небі над Києвом 19 квітня. Кадр з відео

Що повідомляли в КМВА та Повітряних силах

"За попередньою інформацією, це явище стало результатом падіння на Землю космічного супутника NASA. Аби уникнути жертв від падінь на землю уламків — була оголошена повітряна тривога. ППО не працювала", — написав начальник КМВА Сергій Попко.

Проте, речник Повітряних Сил Юрій Ігнат зранку 20 квітня, коментуючи нічний спалах у небі над Києвом, заявив, що ППО тоді не працювало: "Чи це було якесь небесне тіло, чи це був якийсь уламок супутника, метеорита чи щось інше, якась інша аномалія. На то є спеціалісти. Повітряні сили займаються дещо іншими речами. Ми збиваємо повітряні цілі, які атакують Україну. На Київщині не було зафіксовано атак противника цього разу".

Згодом у ПС повідомили, що за попередньою інформацією спалахи над Києвом пов’язані із падінням супутника чи метеорита.

Припущення аналітиків

Супутником, про який ймовірно могло йтися, міг бути 300-кілограмовий американський RHESSI, що напередодні вийшов з експлуатації — про це 19 квітня припустили, в тому числі, в КМДА.

В NASA це заперечили, та заявили, що разом з міністерством оборони США продовжують відстежувати супутник і спалах в небі над Києвом з ним не пов'язаний. "Супутник все ще перебував на орбіті, коли спостерігався спалах, і повернеться в атмосферу Землі протягом ночі", — заявив Роб Маргетта з офісу зв'язку NASA.

Це підтвердили і в освітньому проєкті про космос Alpha Centauri. Там повідомили, що супутник NASA RHESSI, який планував вхід в атмосферу, має траєкторію, далеку від України.

20 квітня КМДА спростувала заяву про супутник, пояснивши, що опублікувала припущення про його падіння, аби "заспокоїти" мешканців столиці: "Жодне аерокосмічне агентство чи астрономічна обсерваторія світова і українська не давала попередньої інформації про те, що в атмосферу Землі в зоні видимості Києва буде входити якесь велике небесне тіло. Проте NASA перед цим давала попередження про те, що буде падіння їхнього супутника, яке припадало саме на цей час. Тому ми написали з поміткою, що за попередньою інформацією — це був супутник".

У КМВА зауважили, що до 00:00 19 квітня жодна авторитетна установа на кшталт аерокосмічного агентства або обсерваторії не давала чітких пояснень про те, що саме впало.

Аналітик з питань космосу, ексрадник голови Державного космічного агентства Андрій Колесник у коментарі Суспільному сказав, що версія про падіння супутника — малоймовірна, оскільки падіння супутника не викликало б вибуху, що було чути у Києві. Натомість науковець припускає, що це міг бути метеорит або інший об’єкт.

В головному центрі спеціального контролю Державного космічного агентства України заявили, що спалах у небі над Києвом пов'язаний, імовірно, із входом космічного тіла в щільні шари атмосфери. "19 квітня 2023 року о 21:57 за київським часом інфразвуковими засобами ГЦСК на території України зареєстрована високоенергетична акустична подія. Розрахункове місце епіцентру вибуху знаходиться в Київській області", — йдеться у повідомленні.

Згодом Космічне агентство України уточнило: "Найбільш ймовірно спалах було спричинено падінням метеорита з потоку Лірид". Це швидкі метеори, які спричиняє шлейф комети Тетчер. "Ліриди не залишають довгих палаючих слідів, коли проносяться через атмосферу Землі, їхня ознака — яскраві спалахи, або так звані "вогненні кулі", — пояснили в агенстві.

Вибір редакції

На початок