Демонтаж пам'ятника Максиму Горькому в Одесі: що про це думають експерти та містяни

Демонтаж пам'ятника Максиму Горькому в Одесі: що про це думають експерти та містяни

Демонтаж пам'ятника Максиму Горькому в Одесі: що про це думають експерти та містяни
Пам'ятник Максиму Горькому, Одеса. Джерело: grad.ua

В Одесі демонтують бюст радянського письменника Максима Горького із однойменного парку, а далі хочуть змінити назву і самого парку. Про це Суспільному розповів член історико-топонімічної комісії Одеської міськради Андрій Дембицький. Навіщо це роблять та що про дерусифікацію думають одесити — дізнавалися кореспонденти Суспільного.

Пам’ятник Максиму Горькому встановили в Одесі в 1972 році. 16 березня 2023 року історико-топонімічна комісія Одеської міськради ухвалила рішення прибрати його. За словами Андрія Дембицького, Горький — символ радянської ідеології.

"Він як символ радянської ідеології, як людина, яка її активно просувала і фактична частина ідеології в його тезах, на його ідеях і будувалася. Тому прийнято було рішення про перейменування парку Горького і про демонтаж пам’ятника", — розповів Андрій Дембицький.

Він додав, що прізвіще російського письменника також можуть прибрати і з назви парку. Це питання мають розглянути на наступному засіданні історико-топонімічної комісії.

"Щодо парку Горького, мені здається, пречудова ідея, її внесла консультаційна група при топонімічній комісії. Це рішення ще не затверджено, воно буде винесено на майбутнє засідання топонімічної комісії, найменувати цей парк парком дитячих мрій", — сказав Дембицький.

Пам’ятники Горькому були встановлені майже в усіх великих населених пунктах колишнього радянського союзу, каже голова громадської організації «Декомунізація. Україна» Вадим Поздняков. На його думку, в Одесі його давно потрібно було прибрати.

"Пам’ятник Максиму Горькому є одним з головних радянських маркерів взагалі на всьому пострадянському простор. Вони були практично в кожному великому населеному пункті України і не тільки України. Вони не мають жодного стосунку до історії України, для Одеси зокрема. Сам пан Горький мав, відверто кажучи, не проукраїнську позицію і казав, що не треба перекладати українською його твори. Тому чи доречно, що в Одесі досі стоїть йому пам’ятник — це дуже велике питання. Його давно вже треба було прибирати", — сказав Вадим Поздняков.

Пам'ятник Горькому з парку треба перенести до музеюї. Такої думки притримується частина містян, що прогулювалися однойменним парком.

"Його потрібно перенести до музею. Можу пояснити: це пов’язано з війною, з нашим сьогоднішнім станом. Тому я тільки за, щоб його перенести. Не руйнувати, а ось так демонтувати і легко перенести, наприклад до Ботанічного саду", — прокоментувала місцева жителька Вікторія.

"До музею, до музею непогано було б, там в нас Катерина є, Суворов є. Горький для нас, старшого покоління, грає велику роль, але тим не менше, хотілося б, щоб були наші, щоб нащадки знали наших українських героїв, письменників, художників", — розказала одеситка Вікторія.

Іншим містянам бюст нічим не заважає. Наприклад, одеситка Оксана каже, що пам’ятник не помічала раніше і він їй не заважає, але якщо вирішили його демонтувати — вона не проти. Житель Одеси Анатолій вважає, що бюст можна залишити в парку.

"Хай би стояв. Він працював вантажником в Одеському порту й написав твір "Челкаш" за одеськими мотивами. Тобто, якимось чином він має відношення до Одеси", — сказав Анатолій.

Суспільне звернулось за коментарем до пресслужби Одеської міськради щодо того, коли демонтують пам’ятник і його подальшої долі. Там відповіли, що нададуть інформацію після завершення всіх документальних процедур.

Читайте також

  • В Одеській області дерусифікації потребує понад тисяча вулиць
  • В Одесі демонтували погруддя російського письменника Горького
  • В Одесі демонтують пам'ятну дошку Максиму Горькому

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

Вибір редакції

На початок