Розірвання договору оренди Почаївської лаври: народні депутати прокоментували постанову

Розірвання договору оренди Почаївської лаври: народні депутати прокоментували постанову

Розірвання договору оренди Почаївської лаври: народні депутати прокоментували постанову
Фото: Суспільне Тернопіль

У Верховній Раді України зареєстрували проєкт постанови про звернення до Кабміну щодо розірвання з УПЦ МП договору оренди споруд Почаївської лаври. Постанову прокоментували народні депутати.

Серед ініціаторів цього звернення є народна депутатка з фракції "Слуга народу", заступниця голови Комітету ВРУ з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук.

Розкажіть, наскільки це можливо, як довго це може тривати в часі від моменту, коли це звернення погодить весь парламент, до моменту, коли цей договір буде розірвано? Що для цього потрібно? Пані Євгеніє ви серед ініціаторів цього звернення зокрема теж є.

– Думаю, що в нас практично весь комітет серед ініціаторів цього звернення і ми одноголосно схвалили цю постанову. Але це більш політичний прояв, бо ми є депутати, виразники інтересів українського народу і ми відчуваємо цей запит суспільства. Я сама з Тернопільської області, тому відчуваю його, мабуть, чи не найбільше. Але цей процес має мати продовження в юридичній площині, бо Верховна Рада, коли це буде винесено на розгляд, я дуже сподіваюсь, що підтримає цю заяву, але і без того Мінкульт, який був присутній при розгляді на комітеті, сказав, що так, ми будемо займатися в тому числі і вивченням договору.

Євгенія Кравчук каже, що за весь час оренди жодної перевірки ні від Мінрегіонбуду, ні Мінкульту допущено на цю територію не було.

– Річ у тому, що за ці 20 років, навіть більше, 23 роки, скільки московський патріархат отримав у безоплатне, до речі, користування державну власність, бо Почаївська лавра – друга найбільша лавра святиня в Україні, теж є державною власністю і належить до відповідного заповідника, то за увесь цей час жодної перевірки допущено на цю територію не було. Очевидно, що пам’ятка про охоронне законодавство, тим більше на таку святиню і пам’ятку архітектури, поширюється. Тому, звичайно, що паралельно ми сподіваємося, що Кабінет міністрів навіть не буде чекати ухвалення цієї постанови, а вже буде вивчати відповідні документи. Я цікавилася цією ситуацією. Там договір, який був підписаний ще за Кучми, він ще більш невигідний, ніж був по Києво-Печерській Лаврі. Але, скажімо так, політична воля, ми бачимо є, отримати повну духовну незалежність. Верховна Рада має схвалити ще і законопроєкт про заборону діяльності будь-якої релігійної організації, яка афілійована із країною-агресором і має вплив із країни-агресора.

Розірвання договору оренди Почаївської лаври: народні депутати прокоментували постанову
Почаївська лавра. Фото: Суспільне Тернопіль

Пані Євгеніє, але чи не використають це тоді як інструмент противники, скажімо так, цього рішення, ми розуміємо, хто це, сказавши, що ну юридично це неможливо, бачите, і так далі?

– Звичайно, використають, бо це дійсно не має юридичної ваги. Це політичні заяви. Але органи місцевого самоврядування, саме громади, міста, які мають там якісь договори і в них там орендують або майно комунальне, або земля передане в якесь тимчасове користування, так, вони дійсно мають право розривати ці договори. Це легально. Що ще можуть робити на місцях? Це, звичайно, організовувати переходи із МП в українську церкву, в ПЦУ. І багато громад так роблять, але цей процес теж досить довгий, ми бачимо, що до певної міри там забагато бюрократії. Тому ми переконані, що коли будемо доопрацьовувати цей законопроєкт, який стосується заборони діяльності саме релігійної організації, афілійованої з Росією, ми ще додамо правки, певні покращення цього процесу, щоб він був без зловживань з боку саме представників церкви.

Так, до речі, там уже Інститут вивчення війни говорить про те, що Росія буде використовувати церкву, як зброю.

– І важливо, щоб там зберігалося судове рішення, бо я якраз ще й паралельно в Раді Європи, в ПАРЄ, і там якраз ми маємо відповідати цим критеріям. Ну, власне, чому ми більше підтримуємо кабмінівський законопроєкт, бо там є фінальне рішення через суд і так ми зможемо це пояснити світу.

Розірвання договору оренди Почаївської лаври: народні депутати прокоментували постанову
Споруди Почаївської Лаври. Фото: Суспільне Тернопіль

Народний депутат, фракція "Європейська солідарність", член Комітету ВРУ з питань гуманітарної та інформаційної політики Володимир В’ятрович розповів свою позицію, щодо такого законопроекту.

Як швидко він може з’явитись в Україні? І як бути з тією ж Українською православною церквою, яка говорить зараз, що вони ніяким чином не пов’язані з РПЦ?

– Говорити можна будь-що, розумієте? Ми маємо якісь чіткі факти, які показують цілковиту її залежність від центру в Москві. І це демонструють наші правоохоронці, які, аж до того дійшло, що виявляють паспорти з російським громадянством в ієрархів цієї церкви. Тому я переконаний, що попри ті разові правильні кроки, як повернення лавр до українських церков, тому що це справді наша і історична, духовна цінність, справді абсолютно згоден з Євгенією Кравчук, має бути ухвалене системне рішення, яке дозволить вирішити питання з РПЦ в Україні. Я переконаний, що має бути відповідно ухвалений законопроєкт 8221, який ми підготували з колегами, який, був підтриманий в нас на комітеті, який дозволяє системно розв'язувати це питання для того, аби ми не змушені були кожного разу звертатися до Кабміну, кожного разу по кожному конкретному об’єкту нашої духовної історичної спадщини приймати окремі рішення.

Розірвання договору оренди Почаївської лаври: народні депутати прокоментували постанову
Територія Почаївської лаври. Фото: Суспільне Тернопіль

В цьому контексті хочу обговорити інцидент, який відбувся в Рівному. Рівненська облрада підтримала заборону Української православної церкви МП в регіоні. Тобто люди не чекають законопроєкту, роблять на місцях. Але з юридичної точки зору, знову ж таки, наскільки це можливо? Чи має місцева влада таке повноваження?

– Неможливо. Політична позиція місцевого самоврядування, але в принципі вона не є законною, скажімо так. Але ця позиція демонструє те, що на місцях люди хочуть вже ухвалених якихось системних рішень і відповідно ухвалення законопроєктів в парламенті. Тобто це має бути додатковим спонукальним чинником для нас, народних депутатів.

Нагадаємо, 3 квітня у Верховній Раді України зареєстрували проєкт постанови про звернення до Кабміну щодо розірвання з УПЦ МП договору оренди споруд Почаївської лаври.

Що відомо

Читайте також

На початок