За рік в Україні демонтували щонайменше 34 памʼятники Пушкіну — УІНП

За рік в Україні демонтували щонайменше 34 памʼятники Пушкіну — УІНП

За рік в Україні демонтували щонайменше 34 памʼятники Пушкіну — УІНП
Пам'ятник Пушкіну в Києві. Фото: Суспільне

За рік демонтували щонайменше 34 памʼятники та памʼятні знаки на честь російського поета по всій Україні – від Закарпаття до Краматорська, від Чернігова до містечка Ананьїв на Одещині неподалік кордону з Молдовою, повідомляє Український інститут національної пам’яті.

7 квітня 2022 року в Мукачево на Закарпатті демонтували перший пам'ятник Олександру Пушкіну – поету, що став символом російської імперської політики.

Демонтаж став відповіддю на суспільний запит очистити публічний простір країни від символів, повʼязаних із російською імперською політикою. Цей запит особливо зріс після повномасштабного вторгнення Росії, пише УІНП.

демонтаж пам'ятника Пушкіну в Мукачеві. Фото: Суспільне Ужгород
Демонтаж пам'ятника Пушкіну в Мукачеві. Фото: Суспільне Ужгород

У деяких містах виявилося по кілька памʼятних знаків на честь Пушкіна – наприклад, у Чернівцях їх було три, у Миколаєві та Запоріжжі – по два.

УІНП зазначає, що імʼя Олександра Пушкіна належить до найбільш вживаних урбанонімів, якими Російська імперія та її геополітична реінкарнація СРСР маркували простір, рекомендованих до перейменування Експертною радою при МКІП.

"Це – наочне спростування тези, яку часто просуває сучасна кремлівська пропаганда і навіть більш ліберальні кола росіян, мовляв, потрібно розділяти російську культуру та політику Москви", — підсумовують в Українському інституті нацпам'яті.

За рік в Україні демонтували щонайменше 34 памʼятники Пушкіну
Фото: УІНП

Серед інших поширених імперських символів, демонтованих упродовж 2022 року:

  • 9 памʼятних знаків – радянському письменнику Максиму Горькому,
  • 4 – радянському письменнику Миколі Островському,
  • 4 – російському полководцю Олександру Суворову,
  • понад два десятки – на честь радянських визволителів.

Також інститут опублікував повний перелік демонтованих памʼятних знаків на честь Олександра Пушкіна, його можна переглянути на сайті.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок