Майстриня з Тернополя Людмила Павлова відворила в ляльковій композиції давнє кримськотатарське фото. Лялькову композицію жінка підготувала для Міжнародного освітнього культурно-мистецький проєкту "Кримськотатарські студії".
Людмила Павлова розповіла Суспільному, що фото, за яким творила свою лялькову композицію, зроблене в Бахчисараї й датоване 1910 роком.
"На цьому фото майстерня мідника. Беручи участь у цьому проєкті для лялькарів, мені захотілося відтворити саме це фото, яке надали організатори проєкту. Одна з головних умов – використовувати старі світлини і музейні зразки, спиратися у своїй роботі на автентичність".

Людмила Павлова каже, взяти за основу для лялькової композиції саме це давнє фото, її надихнули спомини про поїздки на мистецькі фестивалі.
"Це фото мені дуже близьке і викликало приємні спомини про фестивальні поїздки, де мені вдалося побачити автентичні майстерні мідників. І коли побачила це фото, воно мене надихнуло на роботу".

За словами Людмили Павлової, авторка ідеї та керівниця Міжнародного освітнього культурно-мистецького проєкту "Кримськотатарські студії" етнографиня Валерія Левківська з Києва, координаторка проєкту Тетяна Золочевська з міста Бремен, що в Німеччині.
"Вони допомагають майстрам і майстриням порадами та підказками, щоб їхні роботи були максимально наближені до оригіналів, які вони беруть за основу для своїх робіт".

На своїй сторінці у Фейсбуці, Валерія Левківська розповіла, що проєкт "Кримськотатарські студії" про те, як українські майстри та етнографи задля солідарності з корінними народами України, допомагають їм зберегти культуру та традиції .
За словами Людмили Павлової, для цього проєкту вона зробила ще одну ляльку, відтворивши в ній збірний образ кримськотатарського продавця на базарі.

"Це селянин, який торгує на ринку, такий собі збірний образ із давніх гравюр і акварелей. Ляльки я ліпила із спеціальної глини для виготовлення саме ляльок. Після запікання її розмальовують. У цих ляльок із глини руки, ноги та обличчя. Сама лялька тримається на дротяному каркасі. Використовуючи тканини, намагалася брати ті, які б відповідали сторічним зразкам. Робота тривала два тижні".

Майстриня каже, організатори проєкту "Кримськотатарські студії" планують зробити в травні виставку ляльок у Києві.
Валерія Левківська розповіла Суспільному, що зараз триває процес підготовки до виставки. Роботи учасників обиратиме Художня рада проєкту в кінці квітня.
"Акцент ми ставимо на популяризації традиційної кримськотатарської культури. Наші майстрині надихаються етнографічними матеріалами, музейними експозиціями, старими фото та картинами. Старе фото допомогло пані Людмилі детально відтворити костюм мідника та атмосферу його майстерні", – каже Валерія Левківська.

Що відомо
Людмила Павлова – заслужений майстер народної творчості України, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України.
Ляльками захопилася більше 10 років тому. Створює ляльки з природніх матеріалів: солома, кукурудзяне листя, текстильні, народні, авторські, ліплені. Має власну колекцію ляльок у вбранні різних регіонів України.
Читайте також
- "Не лише передавання традиції, а й спілкування між поколіннями": народний майстер про писанкарство