ISW: РФ використовує релігію як зброю і на Великдень може вимагати припинити вогонь

ISW: РФ використовує релігію як зброю і на Великдень може вимагати припинити вогонь

Зруйнована церква Різдва Пресвятої Богородиці в Житомирській області
Зруйнована церква Різдва Пресвятої Богородиці в Житомирській області, фото: УНІАН

Росія може використати наближення православного свята Великодня 16 квітня, щоб затримати український контрнаступ, закликаючи до припинення вогню з поваги до православної релігії. Про це йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW). Водночас Росія не демонструє такої поваги до релігії на окупованих нею територіях.

Як відзначили аналітики, Росія продовжує використовувати релігію як зброю для дискредитації України на міжнародній арені та використовує інформаційні операції на релігійному ґрунті для досягнення військових цілей, незважаючи на те, що сама здійснює грубі порушення релігійної свободи в окупованій Україні.

“Російські релігійні переслідування, ймовірно, також є частиною російської кампанії культурного геноциду та етнічних чисток, спрямованої на знищення ідеї незалежної української нації та Української православної церкви”, — йдеться в аналітичному звіті.

За даними ISW, російська окупаційна влада, імовірно, проводить кампанію систематичних релігійних переслідувань в окупованій Україні.  З моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року російські солдати або окупаційна влада вчинили щонайменше 76 актів релігійних переслідувань в Україні. Російська влада закрила, націоналізувала або примусово перетворила щонайменше 26 культових споруд на підконтрольну Кремлю Російську православну церкву Московського патріархату. Вбила або захопила щонайменше 29 священнослужителів або релігійних лідерів, а також розграбувала, осквернила або навмисно зруйнувала щонайменше 13 культових споруд на території окупованої України.

“Ці випадки релігійних репресій, швидше за все, не є поодинокими інцидентами, а скоріше частиною цілеспрямованої кампанії, спрямованої на систематичне викорінення "небажаних" релігійних організацій в Україні та просування Московського Патріархату”, — відзначили аналітики.

Водночас аналітики не включили у свій звіт  події, коли непрямий вогонь міг ненавмисно вбити релігійних лідерів або зруйнувати місця поклоніння. Загалом, за даними незалежного київського Інституту релігійної свободи, станом на лютий 2023 року окупанти повністю зруйнували, пошкодили або розграбували щонайменше 494 релігійні споруди.

Російська влада систематично придушує релігійну свободу в Росії, що є питанням державної політики, відзначили аналітики ISW.  Росія переносить свою державну політику систематичних релігійних переслідувань на окуповані Росією території України, відзначається в аналітичному звіті.

“Кампанія релігійних переслідувань Москви має на меті знищити Автокефальну (незалежну) Православну Церкву України (ПЦУ), яку Москва вважає розкольницькою, незважаючи на рішення Вселенського Патріарха Константинополя у 2019 році про надання Українській Православній Церкві незалежності від Московського Патріархату”, — йдеться в аналітичному звіті.

Російська окупаційна влада, ймовірно, систематично ліквідує церкви ПЦУ в окупованій Україні, відзначили аналітики. Росіяни здійснювали цілеспрямовані напади на ПЦУ навіть під час короткочасної російської часткової окупації Київської області на початку війни, йдеться у звіті аналітиків. Вони припускають, що це було навмисним компонентом російського вторгнення з самого початку.

Інші ключові висновки ISW щодо війни в Україні:

  • Російські джерела з обуренням відреагували на звинувачення російською владою члена "Союзу добровольців Донбасу" Юрія Євича в дискредитації російських військ. Російські джерела стверджували, що співробітники МВС Росії звинуватили Євича в проведенні занять з тактичної медицини для співробітників Росгвардії, які негативно зображували російські війська в Україні.
  • Фінансист Вагнера Євген Пригожин прямо розкритикував підхід МЗС Росії до головування Росії в Раді Безпеки ООН і запропонував свій власний список пунктів порядку денного для Радбезу ООН. Це, ймовірно, є демонстративним актом, спрямованим на підтримку його позицій в російській ультранаціоналістичній спільноті і сприяння його непрямим зусиллям зобразити себе як відповідного президента Росії в якийсь момент в майбутньому.
  • Речник українського об'єднаного пресцентру Таврійського напрямку полковник Олексій Дмитрашківський заявив, що російські війська зосередили 113 батальйонно-тактичних груп (БТГр) на Запорізькому напрямку та 205 БТГр на Донецькому напрямку.
  • Російські війська провели обмежені наземні обстріли на лінії Куп'янськ-Сватове-Кремінна. Речник української Східної групи військ Сергій Череватий заявив, що на цих напрямках відбулося сім бойових зіткнень.
  • Російські війська продовжували наземні обстріли в Бахмуті та його околицях, а також на лінії Авдіївка-Донецьк. Череватий заявив, що в Бахмуті з'явилися російські повітряно-десантні війська (ВДВ). Російські війська, ймовірно, досягли незначних успіхів у південній частині Бахмута 9 квітня.
  • Російський провоєнний блогер стверджує, що українські війська провели розвідувально-профілактичну операцію на заході Запорізької області.
  • Голова незалежної російської правозахисної організації "Русь, сидящая за решеткой" Ольга Романова заявила 8 квітня, що призовники почали підписувати 18-місячні контракти з Міністерством оборони Росії.
  • Російські окупаційні чиновники, ймовірно, продовжують використовувати схеми переміщення за медичними показаннями для депортації українських дітей до Росії. Голова так званої "ЛНР" Леонід Пасічник заявив, що російські медичні фахівці оглянули понад 94 000 дітей у Луганській області, і що окупаційні чиновники відправили тисячі дітей з Луганської області до російських федеральних клінік, більшість з яких, ймовірно, перебувають у Росії.
ISW карта бойових дій в Україні станом на 9 квітня 2023 року
Фото: з сайту ISW

Читайте також

Росіяни намагаються заблокувати Авдіївку, Сили оборони за добу відбили 40 атак. 411 день війни. Онлайн

Сили оборони за добу відбили 58 атак окупантів на 4 напрямках — Генштаб ЗСУ

Вибір редакції

На початок