Клінтон заявив, що шкодує про те, що переконав Україну відмовитися від ядерної зброї

Клінтон заявив, що шкодує про те, що переконав Україну відмовитися від ядерної зброї

Клінтон заявив, що шкодує про те, що переконав Україну відмовитися від ядерної зброї
. Колишній президент Сполучених Штатів Білл Клінтон, 2 лютого 2023 року, фото: AP

Колишній президент Сполучених Штатів Білл Клінтон заявив, що шкодує про те, що переконав Україну відмовитися від ядерної зброї у 1994 році.

Про це він сказав в інтерв'ю ірландському каналу RTÉ.

Зокрема Клінтон припустив, що Росія не вторглася б в Україну, якби Київ все ще мав свої сили ядерного стримування.

"Я відчуваю особисту зацікавленість, тому що я змусив їх (Україну — ред.) погодитися відмовитися від ядерної зброї. І ніхто з них не вірить, що Росія зробила б цей трюк (напад — ред.), якби Україна все ще мала свою зброю", — сказав він.

Клінтон також зазначив, що Європа та США мають продовжувати підтримувати Україну у боротьбі проти Росії.

"Може настати час, коли український уряд вважатиме, що він може подумати про мирну угоду, з якою міг би жити, але я не думаю, що решта з нас повинні скорочувати підтримку", — додав експрезидент.

Як Україна відмовилася від ядерного статусу

Україна успадкувала ядерну зброю після розпаду СРСР. Станом на 1991 рік Україна мала третій за розміром ядерний арсенал світу.

16 листопада 1994 року Україна приєдналася до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 1 липня 1968 року. Було затверджено, що Україна є власником всієї ядерної зброї, яку отримала у спадок від СРСР та має наміри повністю її позбутися, використовуючи надалі атомну енергію винятково у мирних цілях.

В обмін на це найбільші ядерні держави повинні були гарантувати Україні безпеку та виключення будь-яких форм агресії чи тиску.

5 грудня 1994 року між Україною, Російською Федерацією, Великою Британією та Сполученими Штатами Америки було підписано так званий Будапештський меморандум, за яким держави-учасниці мали поважати незалежність, суверенітет та існуючі кордони України, утримуватися від будь-яких проявів агресії щодо України, зокрема і від економічного тиску.

2 червня 1996 Україна офіційно втратила ядерний статус. Зараз в Україні немає ядерної зброї, але залишились технології для її відновлення.

Росія фактично порушила Будапештський меморандум, окупувавши Крим у 2014 році та здійснивши повномасштабне вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.

Читайте також

Що таке Будапештський меморандум і чи може він захистити Україну

Україну від Росії можуть врятувати НАТО або ядерна зброя — голова МЗС Естонії

На початок