Примусова депортація населення з окупованого Криму: вперше засуджено суддю, що працює на РФ

Примусова депортація населення з окупованого Криму: вперше засуджено суддю, що працює на РФ

Примусова депортація населення з окупованого Криму: вперше засуджено суддю, що працює на РФ

До 10 років позбавлення волі заочно засуджено суддю, яка причетна до депортації кримчанина з тимчасово окупованого півострова. Її визнано винною у порушенні законів та звичаїв війни (ч. 1 ст. 438 КК України).

Про це повідомляє Прокуратура АР Крим та м. Севастополя.

Після окупації півострова "суддя" перейшла на службу до органів окупаційної влади і зайняла посаду псевдоголови Армянського міського суду Республіки Крим. Засуджена брала участь в реалізації політики РФ, спрямованої на зміну демографічного складу населення Криму.

Зокрема, "суддя" достовірно знала, що з 2014 року жителі Криму перебувають під захистом міжнародного гуманітарного права. Всупереч цьому вона ухвалила рішення про видворення громадянина України з території тимчасово окупованого півострова.

Рішення було мотивоване нібито відсутністю дозвільних документів та недотриманням "правил перебування на території Російської Федерації". Однак жодні додаткові дозволи окупаційної адміністрації РФ у Криму для проживання українців на території півострова за національним законодавством не передбачені.

Депортація була порушенням вимог ст. 49 Конвенції про захист цивільного населення 1949 року, що забороняє здійснювати примусове переселення людей з окупованої території.

"Це — перший в Україні вирок за депортацію цивільного населення з окупованого півострова, прецедент у національній правовій системі", — зауважив керівник прокуратури АР Крим та м. Севастополя Ігор Поночовний. За його словами, послідовна та наполеглива робота органів правопорядку автономії руйнує міф про "безкарність окупаційної влади в Криму".

Нині суди розглядають ще 3 обвинувальні акти про аналогічні злочини. До Міжнародного кримінального суду скеровано 3 справи з доказами масового видворення громадян України з тимчасово окупованого півострова, насильницького переміщення жителів Криму на материкову частину України, депортації кримських в’язнів до місць позбавлення волі на території РФ.

Що відомо про злочини окупаційної влади РФ проти українського населення в Криму

Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року. Україна не визнає примусове автоматичне набуття українцями в окупованому півострові громадянства РФ. Примусова паспортизація — це елемент  репресивної політики держави-агресора по відношенню до громадян України, які змушені жити в умовах окупації, заявили в МЗС.

Кримськотатарський Ресурсний Центр представив аналітичну доповідь за 2022 рік про злочини Росії на тимчасово захоплених південних районах України, включно з Кримом. Аналітики визначили 18 тенденцій щодо дій окупантів у Криму за минулий рік, серед яких: затримання кримських татар та незаконне їх етапування в РФ.

Читайте також

"Йти на своїх братів?" Як через мобілізацію кримські татари знову опинилися у місцях депортації

Зі 150 політв’язнів у Криму понад 110 є кримськими татарами — голова правління «КримSOS»

Вибір редакції

На початок