Під час окупації Херсона працювали за українським законодавством: історія тодішнього очільника центру соціальних служб

Під час окупації Херсона працювали за українським законодавством: історія тодішнього очільника центру соціальних служб

Ексклюзивно
Під час окупації Херсона працювали за українським законодавством: історія тодішнього очільника центру соціальних служб
Херсон. Антон Єфанов працював під час окупації за українським законодавством Фото: Суспільне Херсон

У тимчасово окупованому Херсоні Антон Єфанов очолював центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Працівники центру продовжували працювати згідно з українським законодавством, допомагали своїм підопічним та навіть провели весілля під гімн України у місті на той час захопленому російськими військовими.

На момент початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну їхати з міста, розповідає Антон Єфанов, був не готовий, бо центр мав підопічних.

"Наша робота полягала в тому, щоб підтримувати за можливості населення, яке залишилося в окупації. Це взаємодія постійна з волонтерськими групами, підготовка офіційних документів безпосередньо від нас щодо супроводження таких вантажів через блокпости і так далі. А також компонування безпосередньо уже тут на місці, на окупованій частині, це розповсюдження даних вантажів", — говорить Антон Єфанов.

Найважчим в окупації був психологічний тиск та ризик арешту працівників соціальних закладів, пригадує Єфанов.

"Ти коли зранку просинаєшся і виходиш із домівки, ти не знаєш, чи повернешся ти взагалі у зворотному напрямку. Легкий тривожний чемоданчик, який був постійно з собою, тобто невелика сумка з речами і так далі. Ночівля була постійно з відкритим вікном, щоб просто почути, чи під'їжджає якась машина. Від вибухів я не просинався, як і мої люди. Ми часто просиналися від невеликого шепоту біля вікна, від шелесту шин, який міг бути тихенько, тому що це могло означати, що за тобою приїхали", — каже Єфанов.

Соціальна служба в окупації продовжувала працювати за українським законодавством, розповідає Антон Єфанов. Під гімн України та в національному вбранні навіть змогли провести весілля однієї зі співробітниць центру.

"Ми спілкуємося з зовнішнім світом виключно українською мовою, і це офіційні бланки з підписами, з печатками центру соціальних служб, з тризубом. Так, нас ці блокпости зупиняли, дивилися. Ми відкрито називали себе, що ми соціальна служба, не акцентували, яка саме", — говорить тодішній директор Херсонського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді

Під час окупації Єфанов узяв участь у мистецькому проєкті LIVE, який між собою називали "Броніки". Кураторка херсонської Майстерні артивізму Олена Афанасьєва на виставці в Києві восени минулого року представила історію Антона під псевдонімом.

"Антон Єфанов - людина, яка залишається в Херсоні. І на моє питання - а як ви це робите там, тут є геніальна фраза. "Ми працюємо згідно з чинним законодавством України. І це офіційно!",— каже Олена Афанасьєва.

Після звільнення Херсона Антон Єфанов лишається в місті. Він обіймає посаду заступника начальника міської військової адміністрації.

Читайте також

"Давно думав, де я міг бути корисним". Як вчитель інформатики з Херсона став бойовим медиком

На Херсонщині створили координаційні центри з ліквідації наслідків обстрілів РФ

На Херсонщині у Посад-Покровську встановили 20 модульних будинків

Пошкоджена станція мобільного зв'язку, загиблі та поранені люди. 403 день війни: хроніка подій в Херсонській області

Читайте нас у Telegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber

Вибір редакції

На початок