У Сумах шукають навчальний заклад, де могла б здобувати професію дівчина з важкою формою ДЦП

У Сумах шукають навчальний заклад, де могла б здобувати професію дівчина з важкою формою ДЦП

У Сумах шукають навчальний заклад, де могла б здобувати професію дівчина з важкою формою ДЦП Суспільне Суми

Сумська художниця Дар`я Безкоста, яка закінчила школу, мріє стати дизайнеркою. Зараз її мама Олена звертається до різних інстанцій, щоб продовжити навчання доньки. Дівчина із ДЦП - не говорить, і не контролює своє тіло. Спілкується з друзями в інтернеті за допомогою планшету, набираючи літери пальцем ноги. Так само й малює свої картини.

Після закінчення дев’яти класів Даша мріє здобути спеціальність "дизайн інтер’єру". Її мама Олена розглядає з методистами інклюзивно-ресурсного центру різні варіанти щодо того, яку спеціальність в училищі дівчина зможе отримати.

"Запропонували дві професії. Одна - в 16-му училищі – "маляр-штукатур", але в цій професії є години, які начитуються за спеціальністю 2дизайнер інтер’єру". Інша професія – "оператор з обробки інформації та програмного забезпечення". Це перше училище. Можна було б зробити для Дар’ї індивідуальний план навчання і на місцевому рівні вирішити, як би Дар’я могла навчатися, але мене засмучують ці всі професії, це не те, що хотіла і мріяла Дар’я", - говорить Олена.

Спеціальність, про яку мріє Даша, є у Сумському будівельному коледжі. За словами директора закладу Валерія Гриценка, держава не передбачила програму навчання для студентів, у яких важка форма ДЦП.

"У нашому навчальному закладі навчаються студенти з фізичними вадами, але вони різні. Таких прикладів, як у Даші Безкостої, ми поки не маємо. Ми повинні проконсультуватися і в Міністерстві освіти, і родина Даші теж, як бути, які можуть бути вирішені питання в майбутньому, як сформувати правильно, можливо, індивідуальний навчальний план для цієї дитини. Беручи до уваги її талант, надати допомогу в оволодінні і розвитку її знань, які вона має і повинна мати по державному стандарту", - говорить директор коледжу.

Тепер Олена Безкоста має намір звернутися до Міністерства освіти для розробки індивідуальної програми. А ще Дар’я має пройти медичну комісію і отримати відповідну довідку для вступу, що коштує близько півтисячі гривень.

"Навчатися буде Даша, визначаться зараз з професією, з інклюзивно-ресурсним центром, ми зараз визначимось з індивідуальним планом, і я думаю, що ми розпочнемо заняття 1 вересня. У нас є такі діти, навчаються. У нас є 2 групи в 16-му училищі, в 24-му училищі. У нас діти навчаються з різними хворобами після спеціальних шкіл, після шкіл-інтернатів. Тобто, у нас такий досвід є організації учбового процесу", - розповіла директорка департаменту освіти Сумської облдержадміністрації Вікторія Гробова.

Картини Даша малює пальчиком ноги. В неї відбулося півтора десятки персональних виставок. У 2013 році стала лауреатом всеукраїнської премії "Гордість країни" в номінації "Сила духу".

Фільм про Дашу зняла українська режисерка Наталія Бабенко. Він називається "Народження митця" (Birth of an Artist). 2016 року картина отримала нагороду на американському фестивалі "New Hopе".

Автор - Ігор Стрельцов

Що відомо

  • Мама розповіла, що, поки в Даші не з'явився планшет, вона не могла довести, що у дівчини високий інтелект і вона може навчатися.
  • Даша спілкується у соцмережах, читає, пише на планшеті за допомогою пальця ноги. Так само і малює.
  • Дівчина навчалася у Сумській школі №23 за індивідульним графіком. Вчителі приходили до неї додому. 2020 року вона закінчила 9 класів.
  • Виставки картин Дар'ї Безкостої відбулися в Києві, Львові, Хмельницькому, Сумах та грузинському Кутаїсі. Загалом вона намалювала близько 250 картин.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди