Туберкульоз на Рівненщині: як його виявляють, хто в зоні ризику та чим допомагають хворим

Туберкульоз на Рівненщині: як його виявляють, хто в зоні ризику та чим допомагають хворим

Туберкульоз на Рівненщині: як його виявляють, хто в зоні ризику та чим допомагають хворим
Обладнання для виявлення туберкульозу у дітей, м. Рівне, вересень 2022 року. Фото: Рівнеоблрада

Кількість людей, у яких на Рівненщині в 2022 році вперше виявили туберкульоз, зросла на 21%. Про це в етері Українського радіо Рівне повідомив директор обласного фтизіопульмонологічного центру Федір Аврука. Представник БО "Мережа 100 відсотків життя Рівне" Євген Баборикін розповів, що впливає на збільшення кількості випадків та як благодійники допомагають хворим подолати недугу.

Статистика захворювання

"Якщо взяти за основу 2021 рік, то в 2022 році ми спостерігаємо за даними Центру громадського здоров'я, у виявленні туберкульозу спостерігається приріст на 21%. Це стосується вперше зареєстрованих осіб, які раніше не мали до того відношення. Вперше виявлених хворих на туберкульоз маємо близько 600 людей на рік", — розповів Федір Аврука.

Як виявляють

"На сьогодні в Рівненській області додалися мобільні методи діагностики туберкульозу. В області є флюоромобілі, які виїжджають робити рентген, є такі апарати, які можуть приїхати в будь-яку точку Рівненської області з акумуляторами і зробити рентген. Тому фтизіопульмонологічний центр у процесі цих виїздів достатньо немало виявляє підозр на туберкульоз", — сказав заступник голови правління благодійної організації "Мережа 100 відсотків життя Рівне" Євген Баборикін.

Читайте також: "У людей інші пріоритети": як війна може вплинути на поширення туберкульозу на Рівненщині — пояснює експерт

"Фтизіопульмонологічний центр на сьогодні також виконує організаційно-методичну роботу по області та активно співпрацює з Центрами первинної медико-соціальної допомоги, а також співпрацює з тергромадами, для яких передбачили певні кошти для заходів з боротьби з туберкульозом. В області також функціонує доставка системи біологічного матеріалу, функціонують апарати, які за 72 години виявляють туберкульоз. Ми одразу встановлюємо ще й чутливість до ряду антибіотиків. Тобто ми точно знаємо, як вплинути на паличку, яка присутня в організмі конкретної людини", — розповів Федір Аврука.

Чи достатньо ліків та як довго лікуватися

"На сьогодні нові препарати значно скорочують термін лікування туберкульозу та зменшують перебування пацієнтів на стаціонарному етапі. Тобто всіх тих прорадянських речей, які існують в свідомості наших людей, що хату хлоркою будуть заливати, з роботи виганяти, ще якісь інші речі, насправді цього немає", — розповів Федір Аврука.

Читайте також: Без болю і стресу: у Рівному перевіряти дітей на туберкульоз почали по-новому

"Якщо мова йде про ранні виявлення, то в середньому термін лікування складає пів року. Якщо це йде нечутливий туберкульоз, який важко піддається лікуванню, при якому важко підібрати терапію, то це приблизно рік часу при умові, що людина буде дотримуватися всіх рекомендацій і свідомо зрозуміє, що це потрібно вилікувати, — додав лікар.

"На сьогодні це не той туберкульоз, який був 20 років назад. Зараз не треба два роки лежати в лікарні. Ти можеш приймати препирати просто вдома, бути безпечним, якщо ти приймаєш їх вчасно і без жодних перебоїв, і повноцінно жити", — зазначив Євген Баборикін.

Читайте також: Діагностують туберкульоз за 77 хв: на Рівненщині п'ять медзакладів отримали обладнання

Зі слів Федора Авруки, запас ліків є більш ніж на рік.

"Ми постійно отримуємо від міністерства, Центру громадського здоров'я сучасні ліки, які активно використовуємо, моніторимо залишки. У нас є співпраця по Україні зі всіма закладами фтизіатричної служби, де у разі відсутності або зменшення залишків ми обмінюємося медикаментами. Тобто в контексті медикаментозної терапії ніяких проблем немає. Плюс у нас є ліки, допоміжні ліки, які також потрібні для лікування туберкульозу", — сказав очільник закладу.

Групи ризику

Групи ризику на сьогодні розширились і війна внесла свої корективи.

"У них зараз військовослужбовці, ВПО, які перебувають у компактних місцях перебування. Ну і ті групи ризику, які були раніше — алкозалежні, наркозалежні люди, їх дуже багато в цих категоріях і залишається. З такими людьми і працює наша організація у напрямку медико-соціального супроводу, адже в цих людей великий ризик відриву від лікування. Це і психологічна підтримка, і моральна, і матеріальна.

Читайте також: Туберкульоз в умовах війни: де на Рівненщині можна пролікуватися та що означає супровід

Наприклад, якщо людині треба приїхати й здати аналіз, а у цієї категорії може не бути просто коштів, ми оплачуємо дорогу, мотивуємо їх продуктовими наборами. Для людей на сьогодні їжа — це аргумент для тих, у кого немає цієї їжі. Вони отримують набори. Ми відновлюємо документи. Якщо людина не має паспорту, їй треба його виготовити, щоб заключити декларацію з сімейним лікарем. Тому соціальний супровід туберкульозу є невід'ємною частиною його лікування, — розповів Євген Баборикін.

Що робити для профілактики

"Людина щороку обов'язково повинна проходити флюорографію, а люди з групи ризику — два рази на рік, як мінімум. Для того, щоб уникнути — здоровий спосіб життя, однозначно, раціональне харчування, уникання переохолодження, лікування хронічних захворювань тощо", — сказав Федір Аврука.

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок