Влада хоче обмежити право на доступ до судових рішень — правозахисники

Влада хоче обмежити право на доступ до судових рішень — правозахисники

Влада хоче обмежити право на доступ до судових рішень — правозахисники
Верховна Рада України, архівне фото: Getty Images

Представники громадських організацій закликали народних депутатів України відхилити проєкти законів №7033-д, що передбачає обмеження доступу до судового реєстру, та №8359, який дозволяє не проводити запис судових засідань.

Про це повідомляється на сайті Центру прав людини ZMINA.

"Вважаємо, що запропоновані цими законопроєктами зміни становлять небезпеку непропорційного обмеження доступу суспільства до важливої інформації, праву на справедливий суд, створять колізії із вимогами законодавства та суперечать цінностям демократичного суспільства", — йдеться у повідомленні.

Правозахисники нагадали, що Єдиний державний реєстр судових рішень був впроваджений Законом "Про доступ до судових рішень" у 2006 році як важлива частина програми адаптації українського законодавства до європейського для подальшого вступу України до Європейського Союзу. При цьому проєкт закону №7033д пропонує цілу низку "сумнівних нововведень" як на період воєнного стану, так і у мирний час, зазначають вони.

Зокрема, за їхніми словами, закон містить наступні положення:

  • передбачається суттєве розширення переліку відомостей, що не можуть бути розголошені в текстах судових рішень;
  • на час дії воєнного стану та рік після його закінчення пропонується обмежити доступ до судових рішень у справах, які становлять особливий суспільний інтерес;
  • планується надати суддям право довільно вилучати із судового реєстру інформацію з рішень у справах, розглянутих у відкритому засіданні.

Окрім того, проєкт закону №8359 передбачає простір для зловживання щодо фіксації судового процесу, зауважує ZMINA.

"Згідно з ним, під час воєнного чи надзвичайного стану “у разі об’єктивної неможливості” повністю фіксувати судове засідання технічно, секретар записує лише істотні моменти розгляду справи у протоколі. Трактувати, що таке об’єктивна неможливість, будь-який суддя може по-своєму", — йдеться у публікації.

Правозахисники наголошують, що законодавство повинно мати єдиний підхід щодо обмеження доступу до інформації, тож відкрита інформація не повинна бути обмежена у судових рішеннях.

"Інакше це загрожує нормальному функціонуванню Єдиного державного реєстру судових рішень, який є демократичним досягненням українського суспільства", — зазначається в дописі.

Відтак правозахисники закликають Верховну раду відхилити зазначені законопроєкти як такі, що є шкідливими для системи правосуддя та свободи слова, доступу громадськості до публічної інформації, особливо в під час війни та після її завершення.

"Обмеження доступу до судових рішень відкине Україну на десятки років назад у демократичному поступі – до рівня Росії і Білорусі — і становитиме небезпеку для подальшого процесу інтеграції до Європейського Союзу. Наразі народні депутати України планують непропорційно обмежити українців вільно отримувати інформацію, яка становить значний суспільний інтерес, зокрема про рішення, докази у справах, а також про осіб, обвинувачених і засуджених за вчинення цих злочинів", — пише ZMINA.

Звернення підписали 50 громадських організацій, рухів та ЗМІ.

Що каже співавтор законопроєкту

Як зазначив у коментарі Суспільному нардеп від фракції партії "Слуга народу" Денис Маслов, проєкт закону 8359 стосується розгляду судових справ і фіксації судового засідання в разі знеструмлення електромережі суду. Він пояснив, що такий механізм покликаний зробити можливим проведення засідання за згодою учасників у разі, якщо в будівлі суду відсутня електрика — наприклад, в результаті обстрілу. Маслов нагадав, що іноді учасники змушені приїздити на суд з різних міст чи сіл та не завжди хочуть переносити засідання.

"У нас передбачено, що здійснюється фіксування за допомогою технічних засобів. Коли відсутня електроенергія, це зробити неможливо, тому ми запропонували, щоб для цього, виключно в разі знеструмлення електромережі суду, відсутності електропостачання, за згодою всіх учасників справи, які з’явились на судове засідання, і за рішенням головуючого судді, фіксування судового засідання може здійснюватись за допомогою протоколу. Секретар судового засідання формує протокол, сторони мають право подати до нього зауваження, і так далі. Це виключно для того, щоб не відкладати і не переносити судове засідання", — підкреслив він.

При цьому законопроєкт 7033-д пов’язаний з іншим аспектом — обмеженням доступу до інформації, яка має критичне значення для державної безпеки. Зокрема, йдеться про місця розташувань військових частин чи об’єктів інфраструктури.

"Цей законопроєкт стосується того, щоби обмежити викладання в загальний доступ судових рішень, в яких, наприклад, міститься інформація, яка дає змогу ідентифікувати місця військових частин, вищих навчальних закладів, в яких є військові відділення, військових вищих навчальних закладів, об’єктів критичної інфраструктури, чи об’єктів, які мають стратегічне значення для нашої економіки, які дають змогу ідентифікувати місця несення військової служби військовослужбовцями. Це — обмеження викладення в загальний доступ процесуальних рішень по кримінальних провадженнях по певних категоріях справ, які стосуються правопорушень проти основ національної безпеки. Чому це так? Тому що там міститься інформація яка може використовуватись як розвідувальна", — пояснив Денис Маслов.

За словами нардепа, проєкти законів не залишають місця для зловживань.

"Мені доводилося бачити, на жаль, у висловлюваннях окремих представників (правозахисних — ред.) організацій просто те, що вони не ту редакцію закону читали. Посилання конкретне просто на неправильну редакцію закону", — додав Маслов.

Читайте також: 388 день війни. Онлайн

На початок