У Нацбанку заявили про сповільнення інфляції

У Нацбанку заявили про сповільнення інфляції

продукти
Продукти. Ілюстративне фото: unsplash

У лютому 2023 року тривало сповільнення споживчої інфляції у річному вимірі до 24,9% з 26,0% у січні. У Нацбанку пояснили, чому ціни зростають повільніше, ніж прогнозовано.

Як зазначає регулятор, фактичні темпи зростання цін були нижчими за прогноз внаслідок більшої, ніж припускалося, пропозиції продовольства та пального, а також кращої ситуації в енергетиці. Інфляцію також стримувало поліпшення інфляційних очікувань та сприятлива ситуація в готівковому сегменті валютного ринку.

"Ці чинники знівелювали ефекти від вищих витрат бізнесу, понесених, зокрема, з метою забезпечення безперервної діяльності в умовах відключень електроенергії. Базова інфляція в лютому сповільнилася до 22,7% з 23,2%у січні", — зазначили в НБУ.

У Нацбанку пояснили, що здорожчання оброблених продовольчих товарів сповільнилося до 27,8% у річному вимірі передусім завдяки стабілізації ситуації в енергетиці та зменшенню витрат бізнесу. Зокрема, повільніше зростали ціни на хліб та борошняні вироби, безалкогольні напої, а також консерви. З огляду на ліпшу ситуацію в енергетиці та зниження експортних цін повільніше зростала вартість молочних продуктів, а також соняшникової олії. Зміцнення гривні в готівковому сегменті валютного ринку сповільнило подорожчання імпортних продуктів.

Зростання цін на непродовольчі товари практично залишилося на рівні попереднього місяця — 22,2%. Подорожчання цих товарів стримувалося поліпшенням інфляційних очікувань, у тому числі через сприятливу ситуацію в готівковому сегменті валютного ринку, а також слабким та нерівномірним за товарами й регіонами споживчим попитом. Повільніше зростали ціни на окремі товари особистого догляду, електроніку, фармацевтичні товари, меблі та автомобілі. Натомість прискорилося подорожчання товарів для дому, одягу та взуття, що відображало збільшення витрат бізнесу в попередні місяці для забезпечення енергетичної автономності.

Темпи зростання вартості послуг також майже не змінилися — 15,6%. Туристичні послуги, послуги закладів громадського харчування, готелів, кінотеатрів дорожчали повільніше, що може пояснюватися як слабшим попитом, так і поліпшенням ситуації з енергопостачанням, зазначили в НБУ. Водночас швидше зростала вартість медичних, страхових, ветеринарних, телекомунікаційних послуг – під впливом збільшення витрат. Прискорилося й подорожчання послуг електриків та сантехніків з огляду на збереження високого попиту через наслідки відключень електроенергії.

Темпи зростання цін на сирі харчові продукти зменшилися до 38,0%. Нижчими темпами дорожчали борошно та крупи, зважаючи на кращі, ніж очікувалося, врожаї. Сповільнилося зростання цін на м’ясо завдяки зниженню цін на корми та слабкий попит. Нижчі імпортні ціни стримували здорожчання цитрусових. Деокупація частини Херсонщини минулого року та подальше налагодження постачання до регіону також стримували зростання вартості сирих продуктів.

Водночас через скорочення пропозиції внаслідок низького врожаю вищими темпами зростали ціни на овочі, зокрема на цибулю, моркву та тепличні овочі. Останні дорожчали ще й з огляду на зростання витрат бізнесу в попередні місяці через дефіцит електроенергії, а також наслідки землетрусу в Туреччині. Крім того, прискорилося подорожчання яєць, зазначили у Нацбанку.

Підвищення адміністративно регульованих цін сповільнилося до 14,4%. Повільніше дорожчали алкогольні напої під впливом слабшого попиту та достатньої імпортної пропозиції. Сповільнилося зростання цін на транспортні послуги завдяки стабілізації цін на пальне. Мораторій на підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги для населення також стримував адміністративну інфляцію. Натомість, як зазначили у Нацбанку, з огляду на планове підвищення акцизів подорожчання тютюнових виробів очікувано прискорилося.

Значно зменшилися темпи подорожчання пального — до 42,0%. У Нацбанку це пояснили насамперед зниженням світових цін на нафту. "Вагомий вплив також мали зменшення дефіциту електроенергії та попиту на пальне, у тому числі завдяки теплій погоді, накопиченим громадянами та бізнесом запасам", — зазначають в НБУ.

Які прогнози уряду щодо інфляції у 2023 році

Уряд очікує, що у 2023 році валовий внутрішній продукт України (ВВП) може зрости на 1%, при цьому інфляція має уповільнитись до 22,5%. Водночас для такого прогнозу критично важливими факторами є тривалість та інтенсивність війни.

Читайте також

"Безпрецедентно високий": нардепка розповіла, яким буде дефіцит бюджету-2023

"Цифри шокуючі, бо ми у війні". Як песимістичний проєкт бюджету-2023 вплине на українців

"З кожної гривні 50 копійок на безпеку"

На початок