"Безпрецедентно високий": нардепка розповіла, яким буде дефіцит бюджету-2023

"Безпрецедентно високий": нардепка розповіла, яким буде дефіцит бюджету-2023

Ексклюзивно
"Безпрецедентно високий": нардепка розповіла, яким буде дефіцит бюджету-2023
Верховна Рада України, архівне фото: Getty Images

Дефіцит бюджету на 2023 рік складе близько 38 мільярдів доларів, через що Україна щомісяця потребуватиме до 3,5 мільярда доларів допомоги із зовнішніх джерел.

Про це в ефірі Суспільного повідомила народна депутатка від фракції партії "Слуга народу" Роксолана Підласа.

"У 2023 році буде безпрецедентно високий (дефіцит бюджету — ред.) — 38 мільярдів доларів. Це 3-3,5 мільярди доларів щомісяця нам як державі потрібно буде отримувати із зовнішніх джерел", — зазначила нардепка.

За її словами, ці гроші Україні можуть надати країни-партнери, в першу чергу США та ЄС, а також і міжнародні фінансові кредитні організації, наприклад, Міжнародний валютний фонд та Світовий банк.

"Бюджет мав ухвалюватися наприкінці жовтня, але перенесли на початок листопада. Це відбулося саме тому, що тривають перемовини з МВФ. І нам для планування бюджету потрібно розуміти, чи буде нова програма з МВФ, який буде обсяг цієї — скільки нам обіцяють дати у 2023 році, щоб ми могли це закласти в держбюджет", — пояснила Підласа.

Депутатка розповіла, що, за її даними, ЄС працює над тим, щоб щомісяця виділяти 1,5 мільярда євро для підтримки України. Подібну програму готують також Сполучені Штати.

"Ще поки не було підтвердження конкретної цифри, але ми це теж врахуємо", — підкреслила політикиня.

Підласа додала, що у Верховній раді вже відбувалися дискусії щодо державного бюджету на 2023 рік.

"Коли ухвалюється держбюджет, депутати подають поправки до першого, а не до другого читання. До другого читання вже готує Кабмін, ми передали цей текст проєкт в Кабмін, вони його опрацьовують і фіналізують", — зауважила вона.

За словами нардепки, позиція залу була досить одностайна, хоча народні депутати завжди намагаються збільшити видатки, навіть якщо немає джерел надходження цих коштів.

"Тобто намагаються збільшити й на оборону, і на соціальні видатки, і на освіту, і на медицину. Це нормально й зрозуміло. Тому що депутати діють в інтересах своїх виборців, а уряд зацікавлений в тому, щоб бюджет був реалістичним, і його можна було виконати", — зазначила політикиня.

Вона пояснила, що цьогоріч депутати подали менше правок до проєкту держбюджету, ніж зазвичай.

"Написати можна будь-які видатки, але де їх взяти потім? Тому ми були досить стримані, було набагато менше поправок, ніж зазвичай подається до держбюджету, і депутати видатки під час розгляду бюджету не збільшували", — підсумувала Роксолана Підласа.

Що відомо

  • Кабінет міністрів на засіданні 13 вересня затвердив проєкт бюджету на 2023 рік. За словами міністра фінансів Сергія Марченка, Держбюджет-2023 – це бюджет країни, яка "стане сильнішою, зміцнить свою обороноздатність, зможе відбудовуватися після завданої шкоди через російську збройну агресію, а також дбати про тих громадян, які цього потребують".
  • Згідно з процедурою, Кабінет Міністрів України ухвалює постанову щодо схвалення проєкту закону про Державний бюджет України та подає його разом з відповідними матеріалами Верховній Раді не пізніше 15 вересня року. До 20 вересня міністр фінансів має представити його на засіданні Верховної Ради. Законопроєкт про держбюджет проходить три читання і має бути ухвалений до 1 грудня.
  • 7 жовтня Верховна рада розпочала розгляд проєкту бюджету на 2023 рік у першому читанні. За словами голови парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики, член фракції партії "Слуга народу" Данили Гетманцева, Кабінет міністрів разом з Мінфіном та бюджетним комітетом Верховної Ради доопрацьовує проєкт бюджету на 2023 рік і вже в першій декаді грудня парламент ухвалить його.

Читайте також

Обстріл Дніпра, "Армія відновлення", росіяни розграбовують Херсон. 245 день війни. Онлайн

На початок