"Максимівка перетворилося на підземний тунель" — начальник селищної адміністрації на Миколаївщини про ситуацію в громаді

"Максимівка перетворилося на підземний тунель" — начальник селищної адміністрації на Миколаївщини про ситуацію в громаді

Ексклюзивно
"Максимівка перетворилося на підземний тунель" — начальник селищної адміністрації на Миколаївщини про ситуацію в громаді
Начальник Первомайської селищної військової адміністрації Максим Коровай. Фото: Юлії Філімон/Суспільне Миколаїв

Українські військові десятого листопада 2022 року звільнили село Максимівка — останній окупований населений пункт Первомайської громади. Інші села позбулися щоденних російських бомбардувань та на території громади розпочався процес відновлення.

Про ситуацію в громаді на початку російського вторгнення та після деокупації в інтерв'ю Суспільному розповів начальник Первомайської селищної військової адміністрації Максим Коровай.

Максим Коровай на початку повномасштабного вторгнення працював головним спеціалістом відділу культури молоді та спорту, був депутатом селищної ради. Чоловік пригадує, з 24 лютого 2022 року до початку березня співробітники селищної ради ходили на роботу та виконували свої обов’язки.

"Ми фактично готувалися до громадського заходу з нагоди Міжнародного дня прав жінок і миру, однак 9 березня староста Киселівського старостату повідомив про те, що в Максимівку зайшли російські війська, в зеленій формі з білими пов’язками, з автоматами й окупували це село. Встановивши два блокпости, на межі між Киселівкою та Максимівкою й на іншому краю села", — говорить Максим Коровай.

"Максимівка перетворилася на підземний тунель" — начальник селищної адміністрації на Миколаївщини про ситуацію в громаді
Руйнування в селі Киселівка. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

10-12 березня 2022 року російські війська зайшли в Киселівку та поселися в місцевій школі, частина росіян зайняли село Квітневе, інші угрупування — селище Первомайське та почали встановлювати свої правила.

"В ніч на 13 березня росіяни заселилися в Первомайську опорну школу, точніше в її другий корпус, там вони облаштували собі зону відпочинку, однак 13 березня близько 23:00 силами ЗСУ вдалося їх зі школи вибити. А вже вранці на центр громади — селище Первомайське відбувся авіаналіт. Парашутні бомби", — згадує Максим Коровай.

Росіяни ходили вулицями по два-три чоловіки з автоматами. І розповідали людям: "Ми прийшли сюди рятувати вас від нацистів".
"Максимівка перетворилася на підземний тунель" — начальник селищної адміністрації на Миколаївщини про ситуацію в громаді
Селище Первомайське після російських обстрілів. Фото: Валентина Гурова/Суспільне Миколаїв

Очільник громади каже, жителі не думали, що постійні бомбардування Первомайської громади триватимуть з 9 березня до 10 листопада 2022 року припиняться тільки після деокупації.

"Одне село було повністю в окупації – це село Максимівка, інші села, які були прифронтові – Партизанське, Благодатне і Киселівка, вони в окупації не були. Я так розумію, у росіян на межі сіл Білозірка й Олександрівка був контрольно-збірний пункт, де вони зосереджували свою техніку. Я вже зараз розумію, вони хотіли стягнуть якомога техніки більше й у двох напрямках — Снігурівки/Березнегуватого та Миколаєва",— говорить Максим Коровай.

Що характерно 14 березня 1944 року була звільнена територія моєї громади, то росіяни діяли по картах 1944 року. Березнегувато-Снігурівська операція якраз відбувалась в період 10-14 березня, вони фактично її повторювали.

За словами Максима Коровая, через російську окупацію село Максимівка "перетворилося" на підземний тунель.

"Усі вулички між хатами, між подвір'ями — усе перерито траншеями, окопами", — каже голова громади.

"Максимівка перетворилася на підземний тунель" — начальник селищної адміністрації на Миколаївщини про ситуацію в громаді
Зруйновані та пошкоджені будинки в Максимівці. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

На території громади високий рівень мінної небезпеки.

"Територія Максимівки й Благодатного фактично замінована навіть на 200 відсотків. На один квадратний метр приходиться по 9-10 мін, розтяжок і так далі",— розповідає начальник Первомайської селищної військової адміністрації Максим Коровай.

Станом на березень 2023 року місцева влада разом з обласною адміністрацією обговорюють питання щодо встановлення модульних будинків для тимчасового проживання переселенців та людей, які втратили житло.

"Зараз знаходимо локації, де можна було ці модульні будинки встановлювати. Ми зробили замовлення приблизно до 500 таких будинків, щоб 500 сімей, як мінімум, ми змогли забезпечити тимчасовим житлом", — говорить Максим Коровай.

Після деокупації та відносного затишшя після постійних обстрілів жителі мають можливість отримати медичні консультації на місці.

"Громада співпрацює з французькою благодійною організацією "Лікарі без кордонів". Щомісяця вони створюють виїзні прийоми. Вони надають медичну допомогу консультації лікарів — терапевтів, кардіологів і психосоціальну підтримку",— розповів Максим Коровай.

Читайте також

Армія РФ має змогу підтягувати техніку на Кінбурнську косу — ОК "Південь"

В Очакові на Миколаївщині виникли дві пожежі через російські удари

"Крила підтримки". У Миколаєві дружинам та матерям військовополонених надають психологічну допомогу

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок