"Нічийні" радянські скульптури біля "Авангарду" у Рівному прибрали. Чому і що з ними буде

"Нічийні" радянські скульптури біля "Авангарду" у Рівному прибрали. Чому і що з ними буде

"Нічийні" радянські скульптури біля "Авангарду" у Рівному прибрали. Чому і що з ними буде Суспільне/FB Г.Кульчинська

У Рівному не можуть розібратися із бронзовими скульптурами баскетболістів та баскетболісток, що знаходяться поблизу стадіону "Авангард". Митці кажуть, що вони мають неабияку цінність та пропонують віддати їх у краєзнавчий музей. Натомість у музеї стверджують, що для цього потрібен висновок експертів. Влада Рівного має сумніви щодо їх шедевральності, а директор стадіону планує їх "посунути". Після того, як Суспільне взялось досліджувати цю тему – скульптури зі звичного для них місця прибрали.

Понад пів століття у Рівному неподалік стадіону "Авангард" були розташовані скульптури баскетболістів та баскетболісток. Їх автор – Олександр Черницький, радянський скульптор, чиї роботи знаходяться у Третьяковській галереї.

Суспільне дізналося, що скульптури не знаходяться на балансі у жодної зі структур.

Директор стадіону каже, що скульптури на їхньому балансі не перебувають. А тому, чи залишаться вони тут після реконструкції – не знає.

"Ці статуї будуть просто перенесені на ту відстань, на яку будуть розширяти проїжджу частину. Якщо міська влада чи громадські активісти вирішать, створять якусь комісію, щоб передати в якийсь музей чи будь-куди, то це буде вирішуватися не мною: воно не є на балансі стадіону, я ним не розпоряджаюся", – розповів керівник "Авангарду" Олександр Алембіта.

Нічийні скульптуриСуспільне

Заступниця міського голови Рівного Галина Кульчинська має сумніви щодо художньої цінності скульптур. Припускає, що це були серійні виробництва художніх комбінатів.

"Воно зроблено майстерно анатомічно. Але, звісно, воно має цінність і по матеріалах, і має цінність ту, що воно простояло."

Нічийні скульптуриСуспільне

Дещо іншої думки щодо цінності скульптур голова обласної спілки художників, автор пам’ятників Шевченку та Петлюрі у Рівному Петро Подолець.

"Вони мають свою художню вартість, тому що представляють епоху радянського часу і епоху соцреалізму. Ми жили в той час і вони якраз і відображають той час", – каже скульптор.

Митець вважає, що мали б поставити на облік і передати до Краєзнавчого музею. А в перспективі вони могли б прикрашати подвір'я майбутнього художнього музею у Рівному.

У Рівному з'ясовують, кому належать скульптури біля "Авангарду"Суспільне

На одній із скульптур є підпис: "Скульптори – Черницький і Талько. Ленінград. 1959 рік."

Про Талька інформації в інтернеті немає, натомість скульптору Олександру Черницькому присвячена стаття у Вікіпедії. Зокрема, там йдеться про те, що його роботи розміщені у Третьяковській галереї у Москві, він автор кількох пам’ятників письменнику Михайлу Шолохову, а також пам’ятника композитору Дмитру Шостаковичу у Санкт-Петербурзі.

Завідувач сектору культурної спадщини обласного краєзнавчого музею Олексій Черницький каже: скульптурні композиції не є пам'ятками монументального мистецтва, а також на них немає облікової документації.

"Відповідно збереженню, згідно закону, вони не підлягають. На мою суб'єктивну точку зору, вони би мали такими бути," – додає Олексій Черницький.

За його словами, є законні шляхи для того, щоб надати цим скульптурним композиціям статусу "пам’ятки монументального мистецтваВисокохудожні твори скульптури, живопису та декоративного мистецтва, які можуть бути пов'язаними з архітектурними спорудами, так і самостійними, що характеризують світогляд, естетичні погляди і рівень розвитку культури певної історичної епохи. місцевого значення". Після висновку експертів, які підтвердять їх високохудожню цінність.

Наразі скульптури баскетболістів та баскетболісток не перебувають на балансі жодної міської структури, розповідає заступниця міського голови Рівного Галина Кульчинська.

"Вони мають бути на балансі підприємства, яке у будь-який момент може їх почистити, підфарбувати. Для мене абсолютно логічно, щоб вони були на балансі "Авангарду". Так, їх передадуть", – каже заступниця мера Галина Кульчинська.

У Рівному з'ясовують, кому належать скульптури біля "Авангарду"Facebook Г.Кульчинської

У вівторок, 16 червня, їх з-під стадіону прибрали та перевезли на територію художньої школи.

Автор: Максим Коломис

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди