Українські правозахисники отримали премію Сахарова

Українські правозахисники отримали премію Сахарова

Українські правозахисники отримали премію Сахарова
Правозахисники Truth Hounds. Фото: Truth Hounds

Українська правозахисна організація Truth Hounds отримала Премію свободи імені Сахарова 2023 року. Про це повідомили у Норвезькому гельсінському комітеті, який є засновником премії.

Організацію нагородили за їхній внесок у документування фактів та доказів воєнних злочинів, а також потенційних злочинів проти людяності.

Цьогорічна нагорода є першою, яка надається українській організації.

"Невтомна робота над документуванням утвердила Truth Hounds як силу, з якою потрібно рахуватися", — сказав генеральний секретар Норвезького Гельсінського комітету Беріт Ліндеман.

Організація Truth Hounds розпочала свою діяльність під час Революції гідності та подальшої анексії Криму та війни на Донбасі.

У Гельсинському комітеті зазначили, що за ці роки група виросла у високопрофесійну команду експертів, які документують і розслідують воєнні злочини та злочини проти людяності.

"Нагорода імені Сахарова це знак нашої поваги як самій організації, так і всьому українському народу, який бореться проти неспровокованої російської агресії та брутального нападу", – сказав Ліндеман.

Діяльність Truth Hounds вийшла за межі України, включаючи роботу на Південному Кавказі, у Центральній Азії, Білорусі та інших країнах, зазначили у комітеті.

Хто такий Андрій Сахаров і чому премію названо на його честь

Андрій Сахаров у Радянському Союзі наважився публічно виступати проти системи і показав, що одна людина може пробувати боротися з жорсткою диктатурою. Своєю діяльністю Сахаров показав, що за свободу потрібно боротися завжди, навіть коли для цього немає жодних шансів. Він почав як простий учений, але з кінця 1940-х років займався правозахисними речами, брав участь у підпільному, дисидентському русі. А у 60-х роках вважався одним із лідерів правозахисного руху в СРСР.

Також, Андрій Сахаров був ученим-фізиком, причетним до створення водневої бомби. Проте згодом, коли став на шлях правозахисної боротьби, постійно виступав за те, щоб у жодному разі не була застосована ядерна зброя. Закликав до заборони ядерних випробувань.

Премію Сахарова запровадили у 1988 році, а першими її лауреатами стали Нельсон Мандела та радянський дисидент Анатолій Першим лауреатом премії у 1988 році став президент ПАР і борець з режимом апартеїду Нельсон Мандела. Іншими відомими персонами, які стали лауреатами були: Аун Сан Су Чжи (1990), Кофі Анан (2003), Людмила Алєксєєва (2009), Олег Сенцов (2018), Ільхам Тохти (2019). У 2021 році премія дісталася лідеру російської опозиції Олексію Навальному.

Читайте також

Центр громадянських свобод отримав Нобелівську премію миру-2022

Українському народу вручили премію Сахарова

На початок