8 березня в Україні: відмовитись від радянських стереотипів і відстоювати рівні права

8 березня в Україні: відмовитись від радянських стереотипів і відстоювати рівні права

Марш жінок-2021 /Київ /фото: Оксана Сенів/Суспільне
. Марш жінок-2021 /Київ /фото: Оксана Сенів/Суспільне

8 березня — Міжнародний день прав жінок і миру, проголошений Генеральною Асамблеєю ООН у 1975 році. В Україні цей день є державним вихідним. Напередодні, у застосунку Дія, українці голосували за подальшу долю цього дня. 1,3 млн респондентів віддали свій голос за те, щоб 8 березня залишалося вихідним днем. Про зміну ставлення до 8 березня та благодійну ініціативу до міжнародного дня боротьби за права жінок "8 березня на фронті" — у матеріалі Суспільного.

Наративи Радянського союзу

Українцям потрібно змінити своє ставлення до 8 березня. Важливо відмовитись від радянських практик і підходів, які нам насаджував комуністично-тоталітарний режим, у цьому чи будь-якому іншому святі, впевнений заступник директора Українського інституту національної пам'яті Володимир Тиліщак. А вже чи буде це вихідний, чи ні — друге питання.

"Ми можемо згадати історію із днем Захисників і захисниць, 14 жовтня. Коли у 2015 році в Україні заснували це свято й одночасно ліквідували свято 23 лютого, ми бачили як в суспільстві намагалися переносити практики з подарунками хлопчикам", — згадує Тиліщак, в ефірі телемарафону "Єдині новини" на Суспільному.

"Росія дуже довго намагалась втримати й зберегти Україну у своєму культурному та інформаційному полі за допомогою радянських наративів", — Тиліщак.

За його словами, інститут національної пам'яті ще в 2016 році розробив законопроєкт про державні свята, який виносили на громадське обговорення. Найбільше дискусій виникало саме навколо 8 березня. "Люди звикли до певного свята, звикли віддавати шану жінкам у той спосіб до якого вони звикли", — додає експерт.

8 березня на фронті

Водночас ГО "Український жіночий батальйон" цьогоріч започаткувала акцію "8 березня на фронті". Засновниця організації Альона Данілова наголосила — 8 березня не зовсім про радянське минуле, це ще і про права жінок.

"Колись багато жінок вийшли і виступили за свої права, сказали що жінка має на щось право. Якщо цей день скасують чи перенесуть — так і буде. Але сьогодні жінки на фронті виборюють наше з вами право жити", — каже Данілова.

Що це за акція?

До акції можуть долучитися як цивільні, так і військові, розповідає волонтерка. Військовослужбовиці надсилають перелік необхідних речей, а цивільні можуть вибрати щось з цього переліку, купити й надіслати "Жіночому батальйону".

"Цивільним треба написати коментар на сторінці нашої організації в соціальних мережах. Далі з вами зв'яжуться наші менеджери, ви зможете обрати який презент для дівчат на фронті хочете зробити", — каже Данілова. Всі пакунки які надсилають охочі формуються відповідно до запитів, все це буде у звітах і поїде до військових, додає вона.

Читайте також

На початок