Срібні міста України: харків'янка створила каблучку присвячену херсонському художньому музею

Срібні міста України: харків'янка створила каблучку присвячену херсонському художньому музею

Ексклюзивно
Срібні міста України: харків'янка створила каблучку присвячену херсонському художньому музею
Каблучка із зображенням Херсонського художнього музею Фото надала Олена Маслова

Харків'янка Олена Маслова створила каблучку "Херсон. Художній музей". Це — п'ятий виріб у циклі срібних міст України. До того вже буди виготовлені каблучки присвячені Львову, Запоріжжю, Києву та Одесі. Що пов'язує авторку проєкту з Херсоном і чому для втілення задуму обрала саме будівлю художнього музею Олена Маслова розповіла Суспільному.

"Чому Херсон? Річ у тому, що батько моєї головної героїні життя, людини, що стала прикладом, прабабусі Елеонори Ксенофонтівни, жив саме у Херсоні, там же вона й народилася у 1908 році, коли тільки збудували майбутній музей. Далі в неї була Одеса та багато ще чого, а після війни вона з дітьми залишилася у Харкові, але про південь та дореволюційне дитинство моя бабуся Лора мені розповідала з неймовірною теплотою. З початку війни я весь час подумки розмовляю з бабусею, і вона дуже допомагає проходити скрізь випробування. На жаль, ми так і не встигли з нею поїхати в подорож. Пішла з життя прабабуся на початку 2000 року, — розповіла Олена.

Срібні міста України: харків'янка створила каблучку присвячену херсонському художньому музею
Каблучка із зображенням Херсонського художнього музею Фото надала Олена Маслова

Щонайперше, що зробить після перемоги, каже, поїде до Херсона та Одеси й обов'язково відвідає художній музей, будівлею якого надихалась, створюючи нову каблучку. Художниця вважає, він дуже магнетичний і збудований у правильному місті.

"Гарне наповнення і нерівний, дуже характерний контур споруди музею муляв мені душу своєю неординарністю, та коли почалося малювання ювелірних деталей і розрахунок розмірів, чітко побачила – каблучка ніяк не вписується в параметри технологічності. Кутова башта, яка зліва, уперто пручалася срібному втіленню: зменшували масштаб і зникала впізнаваність, збільшували — і розміри та вага виходили за межі розумного", - згадує Олена.

Художниця каже, відкладала цей проєкт декілька разів, хотіла замінити споруду, але потім відбулося російські військові варварськи розграбували музей і вона зрозуміла: все одно треба робити.

"Треба зробити, щоб маленькі срібні маячки нагадували про неймовірну несправедливість, про неможливість подібних злочинів проти культури в сучасному світі, а особливо про те, що треба повертати вкрадену історію, ремонтувати споруди, будувати нові, наповнювати наші музеї новими творами мистецтва та приводити туди відвідувачів", — поділилась Олена.

Срібні міста України: харків'янка створила каблучку присвячену херсонському художньому музею
Каблучка із зображенням Херсонського художнього музею з іншого ракурсу Фото надала Олена Маслова

За її словами, каблучка залишилася самою великою, складною і дорогою з усієї серії, але вона ризикнула її показати.

"Нехай, думала я, це буде артоб'єкт, своєрідна окраса колекції. Якщо дивитися на всі п’ять каблучок поруч, то помітно, яким напруженим виглядає срібний музей. Навіть якщо не вдивлятися в дрібні деталі, його зовнішні обриси в готовому вигляді нагадують мені будиночок погорільця, який хочеться прикрити долонями, захистити й подарувати тепло", — говорить Олена Маслова.

Срібні міста України: харків'янка створила каблучку присвячену херсонському художньому музею
Каблучка із зображенням Херсонського художнього музею на пальці руки Фото надала Олена Маслова

Вона розповіла, що відразу після публікації нарису "Місто переможного Сонця" на зв’язок з нею вийшла пані Лариса Жарких, співробітниця Художнього музею.

"Вона виразила своє захоплення каблучкою та підказала правильну хронологію по самій споруді, а далі почало відбуватися диво: зовсім незнайомі люди, які раніше ніколи не чули про Орінго, писали теплі слова вдячності. Ми взагалі дуже захвалені, але скажу чесно — пройняло й здивувало. Тепер я шукаю найбільш вдалий спосіб допомогти музею після завершення війни наповнитися радістю і чомусь вірю, що гуртом нам усім це обов’язково вдасться", — сказала Олена.

Що відомо

  • Працівники Херсонського Художнього музею впізнали одне з полотен на трьох фотографіях, зроблених у центральному музеї Тавриди наприкінці листопада минулого року. Саме в цей час російські окупанти вивезли колекцію музею з Херсона до Криму.
  • З 1 по 3 листопада росіяни вивезли з Херсонського обласного художнього музею ім. Олексія Шовкуненка колекцію картин. Частина з них "засвітилася" на фотографіях у Центральному музеї Тавриди у Сімферополі. Про те, які саме вкрадені полотна вдалося ідентифікувати, розповіла пресслужба музею 7 листопада.
  • 23 травня озброєні чоловіки в цивільному завітали до Херсонського художнього музею, які заявили про "інвентаризацію" колекції.
  • 19 липня близько 11 години військові РФ захопили Херсонський художній музей і призначили свою "директорку".
  • 1 листопада російські окупанти пограбували художній музей у Херсоні. 3 листопада поліція почала розслідувати справу, яку відкрили за фактом пограбування військовими РФ цінностей Херсонського художнього музею.
  • 7 листопада, на сторінці у Facebook Херсонського художнього музею, адміністрація виклала пост про те, що картини, викрадені з військовими РФ, "засвітилися" у Центральному музеї Тавриди у Сімферополі.
  • 22 листопада стало відомо, що російські військові при втечі повністю вкрали виставкову експозицію з Херсонського краєзнавчого музею, яку збирали понад сто років.

Читайте також

Справа Гандзюк: Мангер залишається під вартою

Окупація, рік у темряві, без води і газу: село Правдине на Херсонщині повертається до життя

Обстріляні Олешки та знищена човникова флотилія ДРГ РФ на лівобережжі. 381 день війни: хроніка подій на Херсонщині

Читайте нас у Telegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber

На початок