"Дні світла": херсонський фотограф Антон Балан задокументував на фото перші дні звільнення міста

"Дні світла": херсонський фотограф Антон Балан задокументував на фото перші дні звільнення міста

Ексклюзивно
"Дні світла": херсонський фотограф Антон Балан задокументував на фото перші дні звільнення міста
Херсонський фотограф Антон Балан. Фото: Суспільне Херсон

Херсонський фотограф Антон Балан готується до персональної виставки та збирається підписати контракт зі Збройними Силами України. Чоловік всю окупацію пробув у Херсоні, а коли дізнався, що місто звільнили – взяв фотоапарат і пішов на площу. Своєю історією він поділився з Суспільним.

До лав територіальної оборони Антон Балан вступив до початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Він, як резервіст ТРО, 24 лютого громадським транспортом доїхав до військкомату. При собі мав мінімум особистих речей і фотокамеру.

"За той час, що я був у територіальній обороні офіційно, я жодного разу камеру в руки не брав. Не було можливості і не було відчуття, що саме зараз доречно бути фотографом. Того ранку я зрозумів, що моя робота фотографа закінчилася, і я маю бути солдатом", – пригадує фотограф.

8,5 місяців окупації Антон провів у Херсоні. За словами чоловіка, найважчим було почуття безпорадності.

"Я мав знаходитися, скажімо так, нижче трави. По суті не міг виходити на вулицю зі свого будинку. За час окупації, я залишив свій будинок лише раз. Це була спроба виїхати на початку літа, але вона була невдала", – каже херсонець.

11 листопада Антон та його мати почули, як на вулиці сигналять автівки, на них були українські прапори.

"Коли підірвали міст о 4.30 ранку, стало очевидно, що вони сюди не збираються повертатися. Вибух був потужний, напевно це був найсильніший вибух, який я чув за війну", – розповідає Антон.

Наступного дня зранку Антон з фотокамерою вже був на площі Свободи. Так почався його документальний проєкт "Дні світла".

"Проєкт має назву “Дні світла” — тому, що це дні щастя людей. Саме в такій алегоричній формі. Тижні до звільнення була страшенна мряка у місті. Частково через те, що росіяни палили своїх, а може палили сміття. А сонця геть не було. Не було світла, був лише газ", – розповідає херсонець.

З перших днів звільнення Антон Балан зберіг понад 270 документальних фото. 25, на його думку, найяскравіших світлин, відібрав для виставки “Дні світла”. ЇЇ планує провести в березні у Кримському домі в Києві. Зараз збирає гроші аби ці фотографії надрукувати.

"Світлини мають побачити і в інших містах України, тому що хтось знає про Херсон, як воно було, хтось не знає. Я хотів би, щоб через ці світлини люди побачили, що люди під загрозою життю в окупації чекали Україну. І не дивлячись на те, що були такі важкі часи і не було нічого окрім газу і трохи їжі, можливо у когось взагалі нічого не було, вони прийшли на площу, щоб привітати людей, українських військових – наших рятівників", – каже фотограф.

Половину грошей, зібраних під час показу виставки “Дні світла”, Антон Балан хоче перерахувати до благодійного фонду допомоги військовим. За решту планує придбати професійну фотокамеру, на яку говорить, буде знімати День Перемоги.

Читайте також

Майже 200 херсонців подали заявки на вступ до підрозділів Гвардії наступу

Читайте нас у Telegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber

На початок