КС визнав неконституційним ув'язнення суддів за "свідомо неправосудні" вироки

КС визнав неконституційним ув'язнення суддів за "свідомо неправосудні" вироки

КС визнав неконституційним ув'язнення суддів за "свідомо неправосудні" вироки

Конституційний суд України визнав неконституційною статтю 375 Кримінального кодексу України, яка передбачає позбавлення волі суддів за винесення "свідомо неправосудного" вироку.

"Конституційний Суд України 11 червня ухвалив рішення у справі за конституційним поданням 55 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України статті 375 Кримінального кодексу України. Цим рішенням суд визнав неконституційною статтю Кодексу", — йдеться в повідомленні пресслужби суду.

Згідно з ним, статтею 375 Кодексу встановлено кримінальну відповідальність суддів за постановлення "свідомо неправосудного" вироку, рішення, ухвали або постанови, тоді як народні депутати, які були авторами клопотання, наголошували, що сполучення слів "свідомо неправосудного" є оціночним і його зміст законодавчо не визначений.

При ухваленні рішення суд ґрунтувався на тому, що в статті 375 не встановлено критеріїв, за якими можна визначити, який вирок, рішення, ухвала або постанова судді (суддів) є "неправосудними", а також не розкрито змісту сполучення слів "свідомо неправосудний", що може призвести до неоднозначного розуміння складу злочину.

Суд вирішив, що кримінальний закон має відповідати вимогам юридичної визначеності, ясності, недвозначності та передбачуваності: це є гарантією здійснення суддею правосуддя на засадах верховенства права та реалізації кожним конституційного права на судовий захист. Водночас встановлення кримінальної відповідальності за "свідомо неправосудне" судове рішення створює ризики та можливості для впливу на суддів. На думку КС, конституційні приписи щодо незалежності суддів нівелюються внаслідок юридичної невизначеності статті 375.

Отже, суд дійшов висновку, що стаття 375 Кодексу суперечить принципові верховенства права, а саме такому його елементові, як юридична визначеність, та не узгоджується з принципами незалежності суддів, і обов’язковості судового рішення.

Що відомо

  • У листопаді 2019 року 55 народних депутатів направили до КС конституційне подання щодо конституційності статті 375 КК України, в якому просили визнати неконституційним положення цієї статті, оскільки вона "стала інструментом впливу на незалежність і недоторканність суддів, залякування та розправи над ними".
  • На їхню думку, поняття "завідомо неправосудне", є оціночним, оскільки жодним нормативним актом не визначено і судді не можуть передбачити, чи в подальшому органи досудового розслідування розцінять такі рішення як "завідомо неправосудні".
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди