На Кіровоградщині у двох громадах працює школа екоактивізму. Її відкрили члени громадської організації "Нова Дружківка" з Донеччини. Вони живуть в Кропивницькому з листопада минулого року. Релокувалися з прифронтової зони. Окрім екології, займаються гуманітарною роботою. Допомагають громадам Кіровоградщини приймати переселенців. Про це Суспільному розповів керівник організації Сергій Пронкін.
"Допомагаємо громадам приймати переселенців"
Громадську організацію "Нова Дружківка" створили в місті Дружківка на Донеччині 2016 року. Усі ці роки навчали активістів, писали проєкти, займалися громадською безпекою, урбаністикою й розвитком громад, розповів Сергій Пронкін. Після повномасштабного вторгнення в організації з’явився гуманітарний напрямок. Першого березня минулого року на базі офісу в Дружківці відкрили громадський штаб і почали збирати допомогу для тих, хто постраждав від обстрілів.

У Кіровоградську область жителі Дружківки потрапили випадково. Зв’язків з активістами Кропивницького чи інших громад не мали. Опинилися тут через те, що сюди відбувалася евакуація. "Я так розумію, що Кіровоградщину вибрала Донецька військово-цивільна адміністрація, бо місцева влада пішли на партнерство, – каже Сергій Пронкін. – Ми подумали – а чому б і нам не виїхати на Кіровоградщину? ".
Тут вирішили працювати в містах і селах, які прийняли евакуйованих жителів Донецької області. Це виявилися Знам’янська, Олександрійська, Приютівська і Новомиргородська громади. "Коли ми релокували сюди частину офісу, наші зв’язки з міжнародними й українськими партнерами, благодійними фондами й організаціями залишилися. І ми вирішили, чому б їх не використати для допомоги переселенцям уже на території Кіровоградської області? Причому намагалися допомагати всім, не тільки з Донеччини", – розповідає керівник організації.
Зі слів Сергія Пронкіна, громадам на Кіровоградщині допомагають продуктовими й гігієнічними наборами та побутовою технікою. "Ми працюємо в чотирьох громадах, але живемо в Кропивницькому, – пояснює Сергій Пронкін, – бо через обласний центр простіше їздити по області й розподіляти допомогу, яка надходить".




Цей же напрямок залишається і за офісом на Донеччині. "На Кіровоградщину переїхали не всі, – каже керівник організації. – А гуманітарний штаб на Донеччині і далі працює, але з меншою інтенсивністю. Дружківка перебуває за 35-40 кілометрів від лінії фронту. Шукаємо можливості привезти якусь гуманітарну допомогу для тих, хто постраждав від ракетних обстрілів, вразливим категоріям".
У Дружківці зараз перебуває троє людей. У Кропивницький переїхали двоє. Решта живуть Дніпрі, Ужгороді й Берліні.
На Кіровоградщині "Нова Дружківка" відновила й звичний для себе напрямок – розвиток проєктів. "Ми хочемо передати наш досвід проєктного менеджменту молодим громадським організаціям у Знам’янці й Олександрії, – каже Сергій Пронкін. – Щоб вони могли проявляти ініціативи й впливати на розвиток своїх громад".
Зі слів Сергія Пронкіна, їхню діяльність підтримують гранти. Наприклад, екологічний напрямок фінансує міжнародний фонд "Відродження". На проєкт, пов'язаний з пошуками гуманітарної допомоги та навчанням громадських організацій, ідуть гроші ЄС. "Ми постійно намагаємося брати участь у конкурсах. Це нас підтримує, і таким чином ми можемо допомагати іншим".
Екологічний напрямок
За екологічні проєкти відповідає Ганна Павленко. Вона – менеджерка проєкту "Школа екоактивізму", який працює в Знамянці й Олександрії. Каже, ідея з’явилася цього літа.
"Загалом я архітекторка за фахом, але мене також дуже хвилює тема екології, – каже Ганна Павленко. – Цього літа всі були в не дуже ресурсному стані і займалися гуманітарною допомогою. Але в якийсь момент прийшло розуміння, що екологія зараз ще більше страждає, ніж до вторгнення, і щось треба робити. Оскільки я не маю профільної освіти, то екологічні дослідження проводити не можу. Через це вирішила організувати школу екоактивізму. Ми вже знали, що хочемо релокуватися, бо було невідомо, яка буде обстановка в Дружківці. Тому ми планували виїзд і вирішили написати проєкт саме для Кіровоградщини. Спочатку не знали, які це будуть саме громади. Визначили тих, хто найкраще всього йшов на контакт, й так обрали Олександрію й Знам’янку".




Зі слів Ганни Павленко, ходять до школи екоактивізму підлітки. Окрім власне екології, їм також розповідають про інструменти локальної демократії, вчать бути активними, проявляти ініціативу й писати проєкти. Проводять тренінги й практичні заняття.
Під час одного з занять говорили про утилізацію рекламних банерів. Це було в контексті теми, як зменшити кількість сміття за допомогою повторного використання, і для ілюстрації цього вибрали рекламні банери, каже Ганна Павленко.
"Ми взяли ті банери, які використовували в попередніх проєктах. Вони просто в нас лежали в коморі. Банери з міцного матеріалу й мають яскраві малюнки. Ми долучили знайому модельєрку, й вона придумала, як з банерів зробити торбинки".




З-поміж відвідувачів школи екоактивізму є переселенці. "Це була одна з ідей цього проєкту, – каже Ганна Павленко. – Їх обов’язково треба інтегрувати в громади, де вони живуть зараз, щоб їм було комфортніше. Можливо, хтось повернеться після закінчення війни до себе в громаду й буде там налагоджувати процес відбудови з урахуванням екологічних потреб. Це може бути мережа між Кіровоградщиною, Донеччиною і Херсонщиною".
Одна з дівчат, яка відвідує школу екоактивізму, навчається на еколога, каже Ганна Павленко. "Ця дівчинка з території, яка зараз, на жаль, окупована. Але буде чудово, якщо вона потім братиме участь у відбудові. Вона якраз зможе бути силою, яка допоможе своїй громаді".
Читайте також
- Війна шкодить екології Кіровоградщини
- Пошили 6 тисяч екоторбин. Ліцей з села Первозванівка з Кіровоградщини переміг у всеукраїнському екологічному проєкті
- Куди виносити ялинки, де здати на переробку батарейки? У Кропивницькому запрацювала мапа сортування відходів
- На Кіровоградщину релокували 52 підприємства. Як це впливає на економіку регіону та скільки створили робочих місць?
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм, Інстаграм та Ютуб
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області https://u.to/HNf5HA