Туреччина проведе переговори зі Швецією та Фінляндією про вступ до НАТО

Туреччина проведе переговори зі Швецією та Фінляндією про вступ до НАТО

Туреччина проведе переговори зі Швецією та Фінляндією про вступ до НАТО
Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу. Фото: AP

Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу заявив, що переговори зі Швецією та Фінляндією щодо їхніх заявок на членство в НАТО відновляться 9 березня. Про це повідомляє CNN Turk.

Чавушоглу нагадав, що переговори між трьома країнами було зупинено в січні після акції протесту зі спаленням Корану у Стокгольмі, яке є не просто образою, а "злочином на ґрунті ненависті і злочином проти людяності".

"Було дві зустрічі. Ми відклали третю зустріч після спалення Корану. Було б корисно провести третю зустріч у Брюсселі. Вона відбудеться 9 березня", — сказав він.

Турецький міністр наголосив, що Швеція і Фінляндія мають зобов’язання щодо членства в НАТО, і Туреччина не може сказати "так" членству Швеції, не побачивши від неї обіцяних кроків.

Що відомо про вступ Швеції та Фінляндії до НАТО

Фінляндія і Швеція після вторгнення Росії в Україну оголосили, що планують вступати до НАТО. Це питання має вирішитись у червні — на саміті Альянсу в Мадриді. Відмова від нейтральності та курс на приєднання до Альянсу знайшов відгук у фінському політикумі й суспільстві на тлі війни. У Кремлі наголосили, що "у Росії з'явиться більше офіційно оголошених противників", якщо Фінляндія та Швеція вступлять до НАТО.

Туреччина 28 червня погодилася підтримати вступ Швеції та Фінляндії до НАТО. Три країни підписали спільний меморандум за підсумками перемовин у Мадриді.

29 червня на саміті в Мадриді країни НАТО офіційно "запросили" Фінляндію та Швецію стати членами Альянсу.

Станом на сьогодні лише дві з 30 країн Альянсу — Угорщина і Туреччина, ще не ратифікували їхні заявки.

Що відомо про протести у Швеції і загострення відносин між Стокгольмом і Анкарою

Загострення відносин між Стокгольмом, який потребує підтримки Туреччини для того, щоб вступити в НАТО, і Анкарою розпочалося з антитурецьких протестів у столиці Швеції.

Під час акції ультраправий антимігрантський політик Расмус Палудан, що представляє данську партію "Жорстка лінія" спалив копію Корану біля турецького посольства. Палудан, який також має шведське громадянство, не вперше проводить такі акції.

Журналісти Reuters намагалися зв'язатися з Палуданом електронною поштою, аби отримати коментар. Але їм це не вдалося. Проте, як кажуть у місцевій поліції, у дозволі, який він отримав для проведення акції, сказано, що його протест був проведений проти ісламу та спроби президента Туреччини Реджепа Ердогана вплинути на свободу слова у Швеції.

В МЗС Туреччини відреагували і закликали Швецію вжити заходів проти ісламофобії.

"Ми рішуче засуджуємо підлий напад на нашу священну книгу... Дозволити цей антиісламський акт, спрямований проти мусульман і ображаючи наші священні цінності, під прикриттям свободи вираження поглядів є абсолютно неприйнятним", — заявив глава МЗС Туреччини Мевлют Чавушоглу

Міністр закордонних справ Швеції Тобіас Більстрем назвав провокації "жахливими".

21 січня Туреччина заявила, що через відсутність заходів для обмеження протестів вона скасувала запланований візит до Анкари міністра оборони Швеції.

Окрім цього, вже з’явилась реакція кількох арабських країн, включаючи Саудівську Аравію, Йорданію та Кувейт, де засуджується спалення Корану.

22 січня, у відповідь на акції у Стокгольмі біля генерального консульства Швеції в Стамбулі відбулася масова акція, на якій було спалено прапор цієї скандинавської країни. Кілька людей зібралися і біля шведського посольства в Анкарі.

Читайте також

Протести у Швеції та спалений Коран: що відомо про загострення відносин між Стокгольмом і Анкарою

Ердоган заявив, що Туреччина не підтримає заяву Швеції на вступ у НАТО: у чому причина

Фінляндія може розглянути вступ до НАТО без Швеції — Гаавісто

Анкара може розглянути заявку Фінляндії на вступ до НАТО окремо від Швеції — Чавушоглу

Німеччина закликала дві країни ратифікувати заявки Фінляндії та Швеції на вступ до НАТО

На початок