Бойкот, пікет, рускій корабль. Головні заяви зимової Асамблеї ОБСЄ

Бойкот, пікет, рускій корабль. Головні заяви зимової Асамблеї ОБСЄ

ОБСЄ Бен Кардін Микита Потураєв 23 лютого 2023
Голова делегації США в ОБСЄ сенатор Бен Кардін та голова української делегації в ОБСЄ Микита Потураєв, 23 лютого 2023. AP Photo/Heinz-Peter Bader

23-го лютого в австрійському Відні розпочалося 22-е зимове засідання парламентської асамблеї ОБСЄОрганізація з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) заснована на принципах, зафіксованих у Гельсінському заключному акті 1975 року та довірі, що усі країни-учасниці їх виконуватимуть і вирішуватимуть спірні питання шляхом діалогу.. Головна тема — військова агресія Росії проти України. До штаб-квартири ОБСЄ з’їхалися 250 парламентарів із 52 країн, у їх числі й російська делегація. Через це українська та литовська сторона бойкотують цьогорічне засідання. Детальніше про дводенну сесію ПА ОБСЄ — в матеріалі Суспільного.

День 1

Зранку у Відні перед будівлею ОБСЄ українська діаспора влаштувала пікет з фотовиставкою. Люди тримали плакати з написами: "Росія — держава терорист", "Перемога України — захист Європи" та інші. Поруч зі входом у конгрес-центр Гофбург учасники акції побудували "лабіринт болю" з фотографіями з Бучі, Ірпеня й інших звільнених українських міст. За словами організаторів, це зробили для того, щоб показати парламентарям ОБСЄ: коли вони дивляться на російську делегацію, бачать людей, що є винуватцями того, що зображено на фотографіях.

Пікет Відень зимова сесія Парламентської Асамблеї ОБСЄ 23 лютого 2023
Пікет української діаспори у Відня біля будівлі ОБСЄ під час зимової сесії Парламентської Асамблеї ОБСЄ, 23 лютого 2023. AP Photo/Heinz-Peter Bader

До засідання Парламентської Асамблеї ОБСЄ Австрія скоротила кількість віз для російської делегації, а також заборонила в’їзд російським журналістам, повідомила членкиня української делегації Євгенія Кравчук: "Видали шість віз представникам Держдуми й ще три представникам секретаріату, зазвичай це розвідники. Загалом, дев’ять віз. А претендували вони на 61".

Засідання Асамблеї відкрила промовою її президентка Маргарета Седерфельт: "За останній рік кожен принцип Гельсінського Заключного актуГельсінський Акт був підписаний у 1975 році в Гельсінкі (Фінляндія) главами 33 держав європейською континенту, а також США і Канадою. Передбачає, зокрема, поважати суверенітет, територіальну цілісність, свободу і політичну незалежність. Принципи непорушності кордонів і мирне врегулювання суперечок. був порушений РФ. Прямим наслідком дій Росії є те, що наш регіон летить у невідомість. Як наслідок, ОБСЄ і Парламентська асамблея опинилися на роздоріжжі".

На засіданні виступив і голова комітету з безпеки Постійної ради ОБСЄ Стеліан Стоян. Він заявив, що напад Росії на Україну суперечить принципам і цінностям організації: "Фундаментальні принципи зобов'язань ОБСЄ, зокрема Гельсінського декларативного акту, не можуть бути предметом переговорів. Не може бути й вибіркового підходу до їх виконання. Ці принципи не можуть бути змінені зараз, в той час, як Росія не припиняє агресивну війну проти України".

Президентка Парламентської Асамблеї ОБСЄ Маргарета Седерфельт 23 лютого 2023
Президентка Парламентської Асамблеї ОБСЄ Маргарета Седерфельт, 23 лютого 2023. AP Photo/Heinz-Peter Bader

Латвійський депутат Ріхард Колс під час виступу звернув увагу на те, що ОБСЄ не дотримується принципів, дозволяючи російській делегації перебувати у стінах конгрес-центра: "Зараз у цій кімнаті слон, який називається Російська Федерація. Якби я був свідком у суді й мене спитали: "Хто воєнний злочинець?", я б показав на задні місця в цій залі. Ганьба, що їхня делегація тут перебуває. Делегація, до якої входять підсанкційні особи, що голосували за анексію територій незалежної держави: Донбасу, Херсона, Запоріжжя, Луганська".

Підсумовуючи виступ, Ріхард Колс відправив делегацію Росії услід за "російським кораблем".

"Я б хотів передати повідомлення для делегації РФ: "русский военный корабль, иди на***"!", — сказав він.

Українські парламентарі у Відень прибули, однак участі у засіданнях не брали. Натомість провели зустрічі з делегаціями понад десяти країн, повідомила Євгенія Кравчук.

Також Україна провела спільну пресконференцію з делегацією США. Сенатор США Бен Кардін заявив, що Росія скоїла воєнні злочини та злочини проти людяності й зараз намагається використати пропаганду, щоб виправити своє становище, однак в неї цього не вийде: "Ми єдині в тому, щоб притягнути Росію до відповідальності за звірства. Зобов'язуємося допомагати у відновленні України й, безумовно, продовжуватимемо ізолювати Росію".

Голова української делегації в ОБСЄ Микита Потураєв наголосив, що Росія порушує "кожну букву Гельсінського акту": "Якщо немає найменшого покарання проти країни, яка порушує ключову схему організації, це означає, що ми посилаємо поганий сигнал Москві. Це означає, що ми не здатні відстоювати наші принципи. Це означає, що ми не здатні захищати наші цінності. Це означає, що ми не дбаємо про наші власні закони й правила".

Коли заступник голови російської делегації Володимир Джабаров готувався виступити, велика кількість присутніх встали й покинули зал, інші тримали українські прапори, пише DW. Під час виступу представника Білорусі Андрій Савіних, двоє делегатів стояли позаду нього з українським прапором, поки він не закінчив виступ.

Читайте також: Мюнхенська безпекова конференція-2023: підсумки

День 2

Другий день засідань Асамблеї ОБСЄ також розпочався з акції протесту біля будівлі організації. Учасники знову вишукувалися біля стенда з фотографіями зруйнованих українських міст.

Як і першого дня своєю промовою розпочала засідання президентка Асамблеї Маргарета Седерфельт. Вона згадувала які емоції відчувала рік тому, коли розпочалася російська агресія. Седерфельт каже, сподівається "з кожною годиною наблизитися до того дня, коли народ України насолоджуватиметься повною незалежністю та суверенітетом у міжнародно визнаних кордонах". Водночас ті самі години "приносять незліченну кількість смертей. Жертви закликають нас подвоїти зусилля, щоб гарантувати право всіх українців жити в мирі та гідності".

Седерфельт також оголосила про прийняття за переважної підтримки Асамблеєю документа "Дії до річниці війни Росії проти України та міжнародного правопорядку". У ньому 14 пунктів, яких ПА ОБСЄ обіцяє дотримуватися, серед них зокрема:

  • підтримувати оборону України проти незаконної та невиправданої агресії Росії та зусилля України з відновлення суверенітету і територіальної цілісності;
  • накласти на Росію, а також на Білорусь, доки вона підтримує РФ, штрафні санкції у відповідь на незаконну і невиправдану агресію Росії проти України, доки суверенітет України не буде відновлено;
  • ніколи не визнавати незаконну окупацію території України;
  • підтримати відновлення та реконструкцію України;
  • вивчити потенційні правові механізми для використання заморожених активів РФ для відновлення України.

На засіданні також торкнулися питання українських біженців. Як сказав голова Спеціального комітету ПА ОБСЄ з питань міграції, віцепрезидент Марк Прітчард: "Криза біженців може закінчитися сьогодні, завтра, якщо Росія припинить незаконну і жорстоку війну проти України. Доля багатьох людей, яких ми представляємо тут як парламентарі значною мірою знаходиться в руках росіян". Також він підсумував, що українських біженців прийматимуть скільки потрібно, а Україну продовжать підтримувати не лише на словах, а й на ділі.

Голова ОБСЄ Буяр Османі пообіцяв, що підтримка України буде ще більшою: "Ми знаємо, які труднощі ви переживаєте останні 12 місяців. Ви маєте нашу повну солідарність. Північна Македонія як головуюча в ОБСЄ підтримуватиме Україну у ці тяжкі часи. Підтримка буде ще більш рішучою допоки не відновиться справедливий мир. Це наш обов’язок та благородна місія. Ви — не одні!".

Читайте також

На початок