Найстаріша пам'ятка Сміли занепадає: назвали причину

Найстаріша пам'ятка Сміли занепадає: назвали причину

Найстаріша пам'ятка Сміли занепадає: назвали причину
Суспільне Черкаси

У Смілі занепадає старий "польський" цвинтар. В чагарниках та майже зруйнована найстаріша пам’ятка міста викликає занепокоєння дослідників історії міста та небайдужих містян. За радянських часів кладовище розкрадали невідомі, а нині його не доглядають.

Голова громадської організації "Пошук Сміла" Андрій Іванов по пам’яті розшукує найстаріші поховання, щоб розповісти про цікаві деталі старовинних надгробків.

"У польських переказах, ми знаємо, якщо родинне дерево закінчувалося, на могилах у вигляді дерева стоїть пам’ятний знак, і обрубані гілки. Це означає, що рід закінчився, і останній член сім’ї помер, і далі не буде нікого", — розповів Андрій Іванов.

Є багато могил відомих людей: на Черкащині занепадає "польське" кладовище
Польський цвинтар у Смілі
Найстаріша пам'ятка Сміли занепедає. Суспільне Черкаси

Найстаріша пам'ятка Сміли занепедає: назвали причину
Розповіли, чому занепедає польський цвинтар. Суспільне Черкаси

Цвинтар розташований на Замковій горі.

"Оце найстаріше місце Сміли, правильно — Замкова гора, коли її взяли штурмом гайдамаки Залізняка, тут була фортеця польська. Її спалили дощенту... Для поляків, для всіх це — сакральне місце, святе місце. Фортецю тут спалили в 1867, от після 67-го це і стало польським кладовищем", — пояснив краєзнавець.

Найстаріша пам'ятка Сміли занепедає: назвали причину
Суспільне Черкаси

Поховання тут збереглись із періоду перебування території Сміли у складі Речі Посполитої.

"Єсть в самому кінці 1795, може і старіші були, але ж знаєте, хазяйнували тут... Чимало поруйнували, порозкрадали", — додав Микола Опаренко.

"Хазяйнували" тут мародери, пояснив Андрій Іванов. Зрізали металеві огорожі, а ще не нехтували розкраданням склепів.

"Зверху стояв пам’ятний знак, як свідчення того, що тут було. Через деякий час мародери відкривали ці склепи, діставали зуби, гребінці, будь-яку деталь, яку можна було звідти вкрасти", — розповів Андрій Іванов.

Волонтери організації "Пошук. Сміла" щороку розчищають це місце.

"Тоді воно було ще більш заросле. Зараз молоді пагони після нашого прибирання. А далі —суцільні дерева. Як можна вивчати те, чого не бачиш? А щоб побачити, треба розчистити", — розповів голова громадської організації "Пошук. Сміла" Андрій Іванов.

Облік пам’яток у Смілі, зі слів начальниці відділу культури Ірини Бобошко, відбувається щороку. Цвинтар не виняток.

"Раз на рік ми об’їжджаємо ці пам’ятки й дивимося в якому вони стані, а потім пишемо доповідну на міського голову, що та чи інша пам’ятка потребує благоустрою", — пояснила начальниця відділу культури Сміли Ірина Бобошко.

Польський цвинтар у Смілі занепадає
Суспільне Черкаси

Польський цвинтар перебуває на балансі підприємства "Комунальник", зазначив начальник управління житлово-комунального господарства Сміли Євген Авраменко. Пояснив, що неприбране та нерозчищене кладовище через завантаженість балансоутримувача.

"Комунальник" виконує роботи тоді, коли не дуже навантажений по місту, тому що крім кладовища утримує велику мережу: зимове утримання доріг, вуличне освітлення, утримання зелених насаджень. Якщо у них основна робота дозволяє знайти вільний день протягом 10-20 днів, то вони заїжджають на кладовище і виконують роботу", — пояснив Євген Авраменко.

Поки комунальники шукають вільний час, сміляни, зі слів краєзнавця пана Миколи, самотужки розчищають найстарішу пам’ятку Сміли.

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України

Читайте також

На початок