У Черкасах триває дерусифікація та декомунізація. Рішенням виконкому від 16 лютого в місті демонтують три пам'ятні знаки, повідомили у пресслужбі міськради.
Виконавчий комітет доручив провести демонтаж кількох об'єктів. Попередньо ці питання розглянули на засіданнях топонімічної комісії.

Зокрема, демонтують пам’ятний знак Петру Василині на розі вулиць Михайла Грушевського та Симона Петлюри (Василини).
Петро Василина – черкащанин, комуністичний партійний діяч.
"Петро Кирилович Василина – уродженець села Леськи, що недалеко від Черкас. Це – партійний, комуністичний діяч. Він починав у період 1917 – 1920 років як революціонер. Але революціонер із більшовицької позиції. На початку 20-х років брав участь у загонах, які боролися проти українських повстанців. Пізніше він був першим секретарем райкому", – розповідав Суспільному доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії України Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Віталій Масненко.

За його словами, вулицю не декомунізували раніше, бо є два факти, які стримували цей процес: обставини його катування нацистами й загибелі та участь у партизанському русі. Втім так і не вдалося знайти їхнього документального підтвердження.
Члени міської топонімічної комісії вирішили, що цей об’єкт підлягає декомунізації та запропонували перейменувати вулицю Василини на честь Симона Петлюри.

Також демонтують пам’ятний знак "Загиблим працівникам правоохоронних органів, які загинули під час виконання службових обов’язків" (вулиця Надпільна, Соборний парк), який ще називають «пам'ятником чекістам».
Обеліск колись був встановлений у Соборному парку як пам’ятник чекістам і потребував декомунізації. До того ж нинішні черкаські правоохоронці своїх пам’ятних заходів біля нього не проводять.
Третій у списку – пам’ятний знак "Перемозі у Великій Вітчизняній війні" у сквері ім.Сержанта Смірнова – у формі радянської зірки. З проханням її прибрати зверталися громадяни та місцеві депутати. Топонімічна комісія проголосувала за знесення цього знаку і не підтримала петицію щодо його збереження.

Також офіційно затвердять перейменування однієї з алей міста. Так, інформаційну табличку "Алея Путейка" (на вулиці Сумгаїтській) демонтують, натомість встановлять інформаційну табличку "Алея Павла Собка", додали у пресслужбі.
Алею назвали на честь героя Радянського Союзу Михайла Путейка – генерала дивізії, яка визволяла місто 1943-го року. У 2022 році її перейменували, ушанувавши пам’ять Павла Собка – черкаського волонтера, бійця, який загинув у квітні 2022 у боях за Попасну.

Попередньо петицію про перейменування на сайті міськради зареєстрували 17 травня. За 10 днів збір підписів завершили. Станом на 2 червня вона зібрала 524 голоси при 500 необхідних.
Що відомо
- В Україні при Міністерстві культури та Інституті нацпамʼяті у червні 2022 року створили новий орган – Раду з питань дерусифікації, декомунізації та деколонізації, яка координуватиме процеси демонтажу памʼятників.
Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України
Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України