Миколаїв встояв у 2022 році завдяки перемозі над антимайданом у 2014-му — політологиня

Миколаїв встояв у 2022 році завдяки перемозі над антимайданом у 2014-му — політологиня

Миколаїв встояв у 2022 році завдяки перемозі над антимайданом у 2014-му — політологиня
Мітинг на місці Миколаївського майдану. 16 лютого 2022 року. Фото: Миколаївська міська рада

Перемога над миколаївським та одеським антимайданами навесні 2014-го поховала сподівання Росії на створення так званої "Новоросії". У 2022 році Миколаївщина зупинила російську навалу на півдні України.

Професорка, докторка політичних наук Наталія Ніколаєнко розповіла кореспондентам Суспільного про своє бачення, як події 2014 року вплинули на рішучість миколаївців протистояти вторгненню РФ у 2022 році

Чи була можливою Революція Гідності без кровопролиття? Чи міг Євромайдан завершитися мирно?

Ніхто не може дати відповіді однозначної, чи можна було, щоб Революція Гідності завершилася без людських втрат. Режим Януковича — проросійська влада на той час. Проникнення проросійського впливу в усі сфери життя України, а особливо в силовий та політичний блоки — міністр оборони, міністр внутрішніх справ, спецслужби, депутатський корпус. Схиляюся до думки, що мирного закінчення отакого протистояння, яке жодна країна пострадянського простору не мала, не могло бути. Саме кривавий розгін Майдану був логічним завершенням проросійського анклаву в Україні.

Наскільки важливим для 2022-го є те, що миколаївці не допустили "руської весни" і розігнали антимайдан у квітні 2014 року?

Я бачила потужну силу, яка була в демократичних силах миколаївських осередків . На той час це і "Фронт змін", і "Батьківщина", опозиційні до "Партії регіонів", "Демократичний альянс", інші громадські організації.

Багато моїх студентів долучалося до формування Майдану. Неочікуваним був розгін у Миколаєві антимайдану саме для проросійської частини суспільства і власне для Росії. Стандартне мислення, що Миколаїв "русский город корабелов", де всі говорять тільки російською мовою. При цьому ми забуваємо про україномовні райони Миколаївської області.

Не дивлячись на те, що в Одесі весною 2014 року події розвивалися набагато трагічніше, ніж у Миколаєві, тоді південь України показав, що лейтмотив Росії про Новоросію не має нічого спільного з реальністю. Миколаївці вже бачили приклад Луганська і Донецька, до чого може призвести "руська весна", тому і не могли допустити повторення такого сценарію у своєму місті.

Ніхто навіть не може передбачити, що було б, якби Миколаїв тоді не встояв, якби в Одесі проросійські сили взяли верх. Могла бути окупація півдня тоді, у 2014 році. З Криму могли прийти нас "звільняти" до Миколаєва та Одеси, якби в містах вивісили російські триколори. І добре, що свідомі миколаївці це зрозуміли й розігнали антимайданівців. Бізнес на прикладі Луганська і Донецька теж побачив, що нічого хорошого не принесе "руський мір", окрім мародерства та грабунку. Тому рішення було абсолютно закономірне. А для росіян, так, це було несподівано.

Миколаєву за останні дев'ять років є чим пишатися. Ми встояли у 2014 році, встояли у 2022 році. Взяття Миколаєва дало б росіянам можливість рухатися на Одесу. Якби Баштанщина впала, "відкрилася" б дорога на Кривий Ріг, на Дніпропетровщину. Цими шляхами війська РФ хотіли "розрізати" Україну.

Що потрібно зробити для вшанування пам'яті Героїв Небесної Сотні, зважаючи на події російсько-української війни?

Ця тема має бути завжди на часі. Адже події 2014 року розпочалися ще у 2010-му, коли переміг проросійський кандидат. Ці всі події мають ретельно вивчатися і висвітлюватися у засобах масової інформації. Ми не можемо забувати людей, які жертовно поклали свої життя за нашу свободу, за нашу незалежність. Особливо в контексті повномасштабної війни, коли жертв в рази більше, і серед військових, і серед мирного населення. Не має бути формального ставлення до цієї теми на державному рівні. Зрозуміло, що за кількістю жертв повномасштабна війна не співмірна з подіями Революції Гідності, але всі ці жертви в ім'я побудови української державності. Це робота для всього суспільства.

Що відомо

  • Наприкінці 2013 та на початку 2014 років Україну охопили масові протести, які отримали назву "Революція гідності". Вони призвели до зміни влади та втечі за кордон тодішнього президента Віктора Януковича і його соратників. Кульмінацією подій стало масове протистояння на Майдані у Києві 18-20 лютого 2014 року, внаслідок якого було вбито 107 протестувальників та 13 міліціонерів.
  • "Небесна Сотня" — прийнята в Україні збірна назва загиблих протестувальників, які мали безпосереднє відношення до ідеї та акції Євромайдану (Революції гідності) у грудні 2013 — лютому 2014. Пам'ятний День Героїв Небесної Сотні відзначають 20 лютого.
  • Під час подій "Революції гідності" у 2013-2014 роках миколаївський Майдан тривав 92 дні. Щодня люди збиралися на перетині вулиць Соборної та Адміральської.
  • У ніч проти 8 квітня 2014 року жителі Миколаєва розігнали проросійськи налаштованих антимайданівців і розібрали їхній наметовий табір.

Читайте також

У Миколаєві понад 250 будинків тимчасово залишилися без опалення

Поранені місцеві жителі. Російські війська обстріляли дві громади на Миколаївщині

У Миколаївській області планують зробити заміри обсягів споживання електроенергії

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram

На початок